انجمن گروه موج سازان

نسخه‌ی کامل: D-Bus 1.0 در لینوکس رابط برنامه نویسی بین برنامه ها را ایجاد می کند
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
D-Bus 1.0 که یک سیستم ارتباطی فرآیند سازی داخلی (IPC=InterProcess Communication) و بسیار ساده است از نظر اهمیت مانند اکتیوایکس برای برنامه نویسان ویندوز جایگاه بسیار مهمی را در بین توسعه دهندگان میزکار لینوکس پیدا کرده است.

اهمیت این نرم افزار که از سوی پروژه FreeDesktop.org منتشر می شود این است که این نرم افزار راه زیادی را برای پیشرفت قابلیت همکاری بین موارد کاربردی میز کار لینوکس پیموده است.
D-Bus هم اکنون توسط پروژه Portland برای آماده سازی رابط برنامه نویسی موارد کاربردی میزکار(DAPI=Desktop Application Programming Interface) مورد استفاده قرارمی گیرد. عملا، در کنار ایجاد یک راه ساده برای ارتباط برنامه ها در حین اجراشدن آنها، D-Bus در هماهنگ شدن فرآیند چرخه دوام آنها نیز کمک شایانی می کند. برای مثال کار کد گذاری یک نمونه واحد از یک مورد کاربردی یا برنامه کمکی را آسان می کند و یا ایجاد نمونه های چند تایی از آنها را در موقع نیاز تسهیل می نماید.
سیستم برنامه کمکی D-Bus می تواند یک راه مشترک برای همه میزکارهای لینوکس در جهت بررسی این موضوع که چه موقع یک وسیله USB به آن متصل می شود را ایجاد کند. از سوی دیگر برنامه کمکی نشست کاربران می تواند به طورخودکار اطلاعات را از یک صفحه گسترده به یک گزارش انتقال دهد و آن را به صورت یک گزارش سالانه ایجاد کند.
بیشتر پروژه های میزکار لینوکس هم اکنون از D-Bus استفاده می کنند که شامل ابزار جستجوگر Beagle، قدرت مدیریت گنوم و سیستم چاپ مشترک در یونیکس (CUPS=Common Unix Printing System) است.
به گفته توسعه دهنده اصلی KDE، دنیل مونکنتین، D-Bus به طور کامل جایگزین پروتکل ارتباطی میزکارها(DCOP=Desktop Communications Protocol) به عنوان سیستم ارتباطی فرآیند سازی داخلی در KDE شده است.
شما می توانید کد منبع D-Bus 1.0 و اسناد آن را که از سوی FreeDesktop D-Bus Wiki در دسترس قرار داده شده است در آدرس منبع خبر به دست آورید.
منبع خبر:
http://www.desktoplinux.com/news/NS4449390454.html