انجمن گروه موج سازان

نسخه‌ی کامل: معرفی NetBeans
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
NetBeans ، ابزار بسیار قدرتمند برای برنامه نویسان جاوا ، ++C/C و PHP
با توجه به پیشرفت روز افزون و تصاعدی صنعت نرم افزار دنیا ، بسیاری از کاربران کامپیوتر به علت عدم شناخت برخی از برنامه های مفید و کاربردی ، مدت ها خود را به زحمت انداخته و با تکنیک های قدیمی و طاقت فرسا به انجام عملیات مورد نظرشان می پردازند. نرم افزار NetBeans نیز یکی از همین برنامه های بسیار موثر برای برنامه نویسان Java , C/C++ , PHP و Ruby بوده و همچنین امکانات بسیار سریع و حیرت آوری را در اختیار شما قرار می دهد.

[عکس: netbeans-ide.jpg]
معرفی NetBeans

NetBeans ، یک محیط برنامه نویسی IDE رایگان و متن باز برای توسعه دهندگان نرم افزار است. در این محیط تمام امکانات لازم برای توسعه برنامه های Desktop , Enterprise , تحت وب و تلفن همراه را در اختیار خواهید داشت.ضمنا این برنامه به راحتی بر روی پلت فرم های مختلفی از جمله ویندوز ، لینوکس ، سولاریس و مک نصب شده و برنامه نویس را از درگیری با کامپایلر در پلت فرم های مختلف نجات می دهد. برای دریافت این نرم افزار و جدید ترین ویرایش آن به سایت NetBeans مراجعه کنید.


امکانات NetBeansایجاد آسان رابط های کاربری

کاربرانی که تجربه برنامه نویسی به زبان جاوا ( بدون استفاده از یک محیط IDE) را دارند، به خوبی درک می کنند که برای ایجاد یک رابط کاربری پیچیده و در عین حال جذاب ، باید وقت زیادی را صرف کرد و این کار بدون استفاده از یک محیط IDE،بسیار سخت و خسته کننده است.زیرا برنامه نویس باید اطلاعات کاملی در مورد هر شی و خصوصیات و متد های آن داشته باشد.NetBeans به وسیله ی ابزار GUI Builder این امکان را می دهدکه بدون درگیری با جزئیات مربوط با اشیای Swimg و AWT به طراحی ظاهر برنامه پرداخته و به این ترتیب زمان مورد نیاز برای طراحی یک رابط کاربردی جذاب را تا حد بسیار زیادی کاهش می دهد و تمام سختی کار در کشیدن و رها کردن ماوس (Drag&Drop) است. در عین حال GUI Builder به صورت خودکار کد مربوط به شی را در پشت صحنه ایجاد کرده و شما را درگیر جزئیات رابط کاربری نمی کند. ضمنا در صورت نیاز به اشیای سفارشی می توانید آنها را ایجاد کرده و مانند اشیای از قبل تعریف شده Swing و AWT مورد استفاده قرار دهید.


[عکس: netbeans%20ide.jpg]

ایجاد آسان برنامه های تجاری (Enterprise)

همانطور که می دانید ایجاد و مدیریت یک برنامه تجاری پیچیده و بزرگ ، بدون یک محیط IDE کار بسیار سخت و دشواری است. اما به وسیله این محیط برنامه نویسی به راحتی می توانید به ایجاد و مدیریت پروژه های J2EE پرداخته و برنامه هایی با ظاهر زیبا ، امنیت بالا و قابل اطمینان طراحی کنید . به طور کلی هر آنچه که برای ایجاد یک پروژه تجاری نیاز دارید به صورت یکجا در این محیط در اختیارتان قرار دارد.


[عکس: netbeans%20enterprise.jpg]

ایجاد آسان برنامه های تلفن همراه

در محیط NetBeans می توانید به ایجاد برنامه های قابل اجرا بر روی تلفن های همراه و دستگاه های قابل حملی که قابلیت برنامه های جاوا را دارند بپردازید. در این محیط می توانید به صورت بصری به ایجاد رابط کاربری پرداخته و وارد جزئیات مربوط به طراحی نشوید. همچنین این محیط با شبیه سازی یک تلفن همراه ، امکان مشاهده نتیجه اجرای برنامه را به صورت لحظه ای به شما داده تا در صورت وجود مشکل با استفاده از اشکال زدایی قوی این محیط به اشکال زدایی برنامه بپردازید.


[عکس: netbeans%20java.jpg]

امکان ایجاد مدل سازی به زبان UML

با استفاده از قابلیت مدل سازی محیط NetBeans ، می توان به رسم نمودار ها و دیاگرام های UML پرداخت و به این ترتیب ، دو فاز طراحی نرم افزار و کد نویسی ، کاملا از هم جدا خواهد شد. به گونه ای که طراحان سیستم به طراحی سیستم و کد نویسان به کد کردن پروژه بپردازند. این محیط با پشتیبانی کامل از تمام دیاگرام های UML ، امکان ایجاد پروژه های بزرگ و پیچیده را فراهم و شما را از یک نرم افزار جداگانه برای طراحی فاز طراحی نرم افزار بی نیاز می کند.


[عکس: netbeans_uml.jpg]

ایجاد پروژه های ++C/C

این محیط برنامه نویسی علاوه بر پشتیبانی کامل از زبان جاوا ، امکان برنامه نویسی به زبان های C و ++C را نیز محیا کرده است. نا گفته نماند که پروژه های ایجاد شده در این محیط ، قابلیت اجرا روی پلت فرم های مختلف را دارند.ضمنا این نرم افزار درای یک ویرایشگر کد بسیار قوی بوده که داری امکاناتی از قبیل قسمت های مختلف کد به رنگ های مختلف ، کامل کردن خود کار دستورات (Auto Completion ) و بسیاری امکانات دیگر است.

ایجاد پروژه های Ruby

ابتدا توضیح مختری در مورد زبان Ruby:

این زبان اولین بار در سال 1995 وارد بازار شد و در سال 2006 با پذیرش عمومی نسبتا بالایی مواجه شد. زبان Ruby برای ساخت برنامه های تحت وب ، شبیه سازها ، مدل سازی سه بعدی ، برنامه های تجاری ، رباتیک ، شبکه , علوم مخابراتی و بسیاری موارد دیگر استفاده می شود. طراح و سازنده این زبان ، در سال 2010 گفت:هیچ برنامه نویس زبان Ruby را نمی شناسم که بیکار مانده باشد.

امکان ایجاد پروژه های Ruby مطابق با چار چوب Ruby on Rails 2.0 از دیگر قابلیت های نرم افزار NetBeans محسوب می شود . NetBeans با در اختیار داشتن یک ویرایشگر زبان Ruby، امکاناتی همچون نمایش کد به رنگ های مختلف ، نمایش خطاها در هنگام تایپ دستورات و ایجاد تو رفتگی در کد به صورت خودکار را در اختیار شما قرار می دهد . همچنین با وجود یک اشکال زدایی بسیار قوی ، می توانید پروزه های بی نقص و بدون خطا را توسعه دهید.

ایجاد برنامه های تحت وب

NetBeans به شما این توانایی را می دهد تا با استفاده از JSP, PHP , HTML, JavaScript , CSS و همچنین تکنیک Ajax ، به ایجاد برنامه های تحت وب بپردازید.به علاوه اینکه در این محیط ، امکان اتصال به بانک های اطلاعاتی Oracle , Sql server , MySql , IBM DB2 و Informix توسط یک ویزارد قوی نیز وجو دارد.
------------
منبع : http://www.p30student.com/education/...s-cc-php-.html
----------
موفق باشید