انجمن گروه موج سازان

نسخه‌ی کامل: ﭼﺸﻢ اﻟﮑﺘﺮوﻧﯿﮏ ﺑﻪ ﺟﺎی ﭼﺸﻢ ﺷﻤﺎ(ﭼﺸﻢ اﻟﮑﺘﺮوﻧﯿﮏ ﺑﻪ ﺟﺎی ﭼﺸﻢ ﺷﻤﺎ)
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
اين بار مي‌خواهيم از چشم ديگري به امنيت بنگريم، چشمي که متعلق به ما نيست ولي براي ما کار مي‌کند خيلي دقيق‌تر از آنچه در تصور شماست. معمولا گفته مي‌شود عقاب چشمان تيزبيني دارد، چشم موردنظر نيز به همان اندازه تيزبين و دقيق است.
اين بار مي‌خواهيم از چشم ديگري به امنيت بنگريم، چشمي که متعلق به ما نيست ولي براي ما کار مي‌کند خيلي دقيق‌تر از آنچه در تصور شماست. معمولا گفته مي‌شود عقاب چشمان تيزبيني دارد، چشم موردنظر نيز به همان اندازه تيزبين و دقيق است. صحبت از يک چشم الکترونيکي است، چشمي که در سر شما نيست اما کار چشمان سر شما را انجام مي‌دهد. ممکن است با خود فکر کنيد چشمان شما تصاوير را به مغز منعکس مي‌کند و باعث ديدن تصاوير و بخاطر سپاري آنها در حافظه مي‌شود، آيا اين چشم الکترونيکي هم عمليات ذخيره‌سازي را انجام مي‌دهد؟
سئوال بجايي پرسيديد. در جواب بايد گفت بله!! اين چشم نيز عمليات ذخيره‌سازي را انجام مي‌دهد، بهتر از چشم روي صورتتان. ممکن است شما چيزي را ببينيد و بعد از مدتي آن را فراموش کنيد، اما اين چشم الکترونيکي هيچ چيز را فراموش نمي‌کند و تا آنجايي که مغزش فضاي خالي داشته باشد وقايع را ذخيره مي‌کند، در صورت لزوم شما مي‌توانيد وقايع ذخيره شده در حافظه چشم الکترونيکي را بارها مرور کنيد. ديگر نيازي به توضيح بيشتر نيست اما مي‌توانيم با انواع آنها آشنا شويم.
? انواع چشم الکترونيکي
امروزه در مراکز صنعتي، اداري و تجاري جهت نظارت بر محيط فيزيکي و نظارت بر کارکنان در جـهت کنترل و مديـريت بهـتر و کارآمـد‌تر بـه وفـور از سيستم‌هاي تـلويزيوني مـداربسته Closed Circuit TV يا همان CCTV و CCVE (تجهيزات ويدئويي مداربسته) استفاده مي‌شود. اشتباه نشود اين قبيل محصولات الکترونيکي صرفا جهت کنترل و نظارت بر کار کارکنان ساخته نشده‌اند. در اماکن عمومي مانند بانک‌ها، ادارات، دانشگاه‌ها، کارخانجات، فروشگاه‌هاي بزرگ و فروشگاه‌هاي فروش اجناس گران‌قيمت مانند طلا فروشي‌ها، در سوپرمارکت‌هاي بزرگ و در کنترل ترافيک خيابان‌ها و چهارراه‌ها اين سيستم‌ها را مي‌توان نصب و مورد استفاده قرار داد و استفاده از آنها به حفظ امنيت منطقه تحت پوشش نيز کمک خواهد کرد. جهت تکميل بحث حفظ امنيت لازم است به مسئله‌اي اشاره کنم، اين مسئله ريشه در فرهنگ غلط بعضي از ما ايرانيان دارد. بسياري از ما تصور مي‌کنيم که وقتي پليس را مي‌بينيم بايد از او فاصله بگيريم، «واي خاک برسرم گمان کنم از کنار پليس رد شدم همسايه بالايي مرا ديد، حالا او فکر مي‌کند که من خلافي مرتکب شده‌ام و پليس به سراغ من آمده بوده» و ... .
اينگونه تفکرات به نظر من غلط است. پليس در همه حال حافظ جان و مال و آبروي هموطنانش است، پس از او فرار نکنيم و گمان مبريد کنترل يعني محدود کردن، بلکه حفاظت کردن است، اگر در اتوبان موفق به لايي کشيدن شديد خوشحال نشويد و نگوييد که «اي بابا راهنمايي و رانندگي هم دوربين گذاشته تا جيبش را پر کند»، دوربين داخل اتوبان جهت حفظ جان و مال شماست از پيچاندن آن ممکن است پولي در جيب راهنمايي و رانندگي نرود اما ممکن است خساراتي جبران‌ناپذير به ما وارد شود.
? اصول کار سيستم‌هاي CCTV
اصول کار سيستم‌هاي CCTV به اين صورت است که ابتدا تصاوير توسط دوربين‌هاي مداربسته دريافت شده و براي نمايش و پخش به مانيتور يا تلويزيون انتقال داده مي‌شود. همچنين براي ضبط و يا تغيير نحوه نمايش روي مانيتور و پخش همزمان تصاوير دوربين‌ها روي مانيتور و کنترل از راه دور دوربين‌ها نيز تجهيزات و امکاناتي وجود دارد. چون تصاوير دريافت شده از اين سيستم‌ها براي بينندگان محدودي مي‌باشد لذا به آنها تلويزيون مداربسته مي‌گويند. بر خلاف تلويزيون عمومي (Broadcast TV ) که جهت پخش تصاوير براي عموم مي‌باشد. با توجه به تنظيماتي که روي دوربين‌ها و ساير تجهيزات مي‌توان انجام داد. اين سيستم‌ها در شرايط جوي متفاوت و در روز و شب نيز کارآيي خوبي دارند.
? دوربين‌هاي رايج در سيستم‌هاي CCTV
? دوربين رنگي و مونوکروم: دوربين‌هاي رنگي قابليت ارسال تصاوير تمام رنگي به مونيتورهاي گيرنده را دارند و از نظر قيمت در مقايسه با دوربين‌هاي مونوکروم بسيار گران‌تر هستند اما ممکن است اين نياز احساس شود که اشيا و امکانات بايد با دقت بالايي مورد مشاهده قرار گيرند. از اين رو دوربين‌هاي رنگي وارد بازار CCTV شدند. دوربين مونوکروم که به نام‌هاي دوربين سياه و سفيد و يا B&W نيز خوانده مي‌شوند نسبت به دوربين رنگي قيمت پايين‌تري دارند، اما از آنجا که براي رويت در مقايسه با دوربين رنگي نياز به روشنايي کمتري دارند در محيط‌هايي که نور کم است و اشياء تيره وجود دارند مي‌توان از اين دوربين‌ها استفاده نمود. به اين نکته بايد توجه کنيد که وضوح تصوير در انواع دوربين‌ها متفاوت است.
عموما دوربيني که در بحث امنيتي مورد استفاده قرار مي‌گيرند داراي وضوح افقي بين ??? تا ??? مي‌باشد، اما بطور کلي وضوح تصوير بستگي به ميزان روشنايي تصاوير است در واقع حداقل چگالي نوري است که از شي مورد نمايش بايد تابيده شود تا دوربين بتواند از آن تصوير مناسبي بگيرد. واحد سنجش روشنايي بر حسب لوکس است و هر لوکس در واقع ميزان روشنايي يک مترمربع از سطحي است که شدت نوري برابر ? لومن بر آن تابيده شود. به صورت تجربي مي‌توان گفت که روشنايي يک لوکس ميزان نوري است که از يک شمع در فاصله يک متري ديده مي‌شود. در پاره‌اي موارد ممکن است منبع نوري پرقدرتي در پس زمينه تصويري که دوربين ارايه مي‌دهد قرار گيرد. تصحيح اين نور در دوربين ممکن است باعث شود تا موضوعاتي که در مقابل اين منبع نوري قرار گرفته‌اند بسيار تاريک و حتي غير قابل تشخيص گردند.
از اين رو فناوري BLC در دوربين مجهز به اين فناوري باعث مي‌گردد تا اشيا مقابل منابع نوري با دقت و وضوح مناسب توليد شوند. مواردي چون زوم ديجيتال و امکان نمايش متن روي تصوير که نشان دهنده محل نصب دوربين امنيتي است و معکوس کردن تصاوير به دست آمده از دوربين از ديگر امکانات دوربين‌هاي CCTV مي‌توان بر شمرد. دوربين‌هاي CCTV در اشکال استوانه‌اي، جعبه‌اي و دام (دوربين نصب شده داخل يک هاوسينگ کروي شکل اصطلاحا Dome ناميده مي‌شود) يافت مي‌شوند و متداول‌ترين آنها نوع دام است چون در يک محفظه گنبدي شکل قرار دارد و دوربين را در مقابل خطرات غيرجدي محافظت مي‌کند.
پديده دوربين‌هاي CCTV حداقل به يک دهه گذشته برمي‌گردد ولي به علت رويکرد جوامع به خصوص در حال حاضر ايران به سوي استفاده از سيستم‌هاي امنيتي، بحث آن داغ شده است.

منبع