انجمن گروه موج سازان

نسخه‌ی کامل: کاهش نویز تصاویر
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
حامد آقاپناه رودسری

 
شهریور 92

 فصل 1- کاهش نویز

1-1-    پیشگفتار

دراین بخش علاوه بر بیان روش‌های گذشته شبیه سازی‌های مربوط به آن نیز انجام شده است. در فصل شبیه سازی صرفاً روش‌های خاص و ادغام آن‌ها بایکدیگر بیان می‌شود.

درارسال تصاویر ماهواره‌ای و مخابراتی، تصاویر و سیگنال‌ها دچار کاهش انرژی اطلاعاتی می‌شوند و با توجه به هزینه زیاد در تصویر برداری و ارسال داده‌ها، کارایی اصلی خود را نخواهند داشت؛ لذا به دنبال کاهش آثار ناخواسته روی داده‌های مخابراتی خواهیم بود. به آثار ناخواسته روی داده‌ها که ممکن است باعث از بین رفتن داده‌ها یا کاهش انرژی اطلاعاتی آن‌ها شود، نویز گفته می‌شود. به طور کلی می‌توان نویز را به صورت زیر تعریف کرد: هر نوع آشفتگی الکتریکی که با سیگنال مخابره شده تداخل کند، نویز نامیده می‌شود[1].

بهعبارت دیگر به هر سیگنال ناخواسته که همراه با سیگنال مورد نظر در ورودی یک تقویت کننده و یا در حالت کلی یک گیرنده مخابراتی قرار می‌گیرد نویز اطلاق می‌شود.

نویزها باعث می‌شوند که سطح جزئیات ثبت شده درتصویر رقومی کاهش یابد، بنابراین کاهش دادن این نویزها سبب می‌شود که کیفیت عکس نهایی یا خروجی چاپی افزایش یابد. مشکلی که وجود دارد این است که تکنیک‌های رایج برای کاهش یا حذف نویز تصاویر به همان اندازه که منجر به نرم شدن تصویر می‌شود  موجبصدمه دیدن جزئیات در تصویر نیز می‌شود.

نویزها در عکاسی دیجیتال و اسکن انواعی دارند که دو نمونه از آن‌ها شایع‌تر هستند:  اتفاقی[1] والگوی ثابت[2]. نویزهایاتفاقی غالباً در کیفیت‌های تصویر برداری با ایزو های[3] بالادیده می‌شوند و همان‌گونه که از اسمشان مشخص است، محل ثابتی ندارند. یعنی اگر دو یا چند عکس با شرایط یکسان و با ایزو بالا تهیه شود، محل نویزها در عکس‌ها مختلف متفاوت است. اما نویزهای ثابت غالباً در نوردهی‌های طولانی و موارد دیگری که با گرم شدن سنجنده همراه است، دیده می‌شوند.

حذف نویزهای ثابت راحت‌تر است، زیرا محل آن‌هاثابت است و اگر تصویری از یک فریم سیاه (با بستن درپوش لنز) بگیریم و تفاضل آن را با عکس اصلی تهیه کنیم، ایننویزها حذف خواهند شد. کاری که برخی دوربین‌ها به طور خودکار نیز انجام می‌دهند. اما چالش اصلی در حذف نویزهای اتفاقی هم در دوربین و اسکنر و هم در نرم‌افزارها است؛ غالباً این روش‌ها منجر به کاهش جزئیات عکس و یا ایجاد آثارجانبی، به‌خصوص در لبه‌های اجسام می‌گردند. در واقع کاربر باید بین این مشکلات و نویز، تعادلی برقرار نماید و تصویر نهایی، حاصل این تصمیم کاربر خواهد بود.ise
باسلام
موضوعی که در حال بررسی پیش رو دارم حذف نوبز ازتصاویر سونو گرافی هست
دو عکس parotidوthiroidهم دارم اما متاسفانه نمیدونم چجوری باید شوع کنم