انجمن گروه موج سازان
Scala؛ جدیدترین زبان برنامه نویسی آندروید - نسخه قابل چاپ

+- انجمن گروه موج سازان (http://www.mojsazan.com/forum)
+-- انجمن: لینوکس و سیستم های متن باز (http://www.mojsazan.com/forum/forumdisplay.php?fid=23)
+--- انجمن: لینوکس (برنامه نویسی) (http://www.mojsazan.com/forum/forumdisplay.php?fid=121)
+--- موضوع: Scala؛ جدیدترین زبان برنامه نویسی آندروید (/showthread.php?tid=1895)Scala؛ جدیدترین زبان برنامه نویسی آندروید - مهرداد عباسی - 12-10-2011

Scala یک زبان برنامه نویسی است که برای اجرا بر روی ماشین مجازی جاوا JVM، طراحی شده است و گزینه مناسب در ساخت و ایجاد برنامه های کاربردی آندروید گوگل محسوب می شود.

به گزارش بخش خبر شبکه فن آوري اطلاعات ايران از InfoWorld، از آنجایی که اکثر برنامه نویسان و توسعه دهندگان از زبان های کاربردی برنامه های آندروید از جمله جاوا و C++ آگاه هستند، آنها می توانند از سایر زبان های JVM نیز استفاده کنند زیرا اکنون آندروید خود را با تمامی برنامه های جاوای سازگار با Dalvik VM ارتقاء بخشیده است.

به گفته بنیانگذار و مبتکر Scala ، مارتین ادرسکی Martin Odersky، این زبان نسبت به جاوا امکان سریعتر نوشتن کدها و به اشتراک گذاری کدهای بیشتر و آسانتر را فراهم می کند، ضمن اینکه این زبان یک ابزار بسیار جذاب و پیشرفته برای آندروید محسوب می شود.

از سایر مزایای این زبان می توان بر روی برنامه های کاربردی موبایل استفاده کرد که در مورد سایر زبان های JVM نظیر JRuby یا Groovy کاربرد دارد زیرا تایپ برنامه ها را سریعترو حافظه کمتری را اشغال می کند و به طور کلی بهینه تر از برنامه جاوا می باشد.

گوگل هنوز در رابطه با استفاده توسعه Scala به عنوان زبان برنامه نویسی آندروید اظهار نظری نکرده است اما وب سایت Google Project Hosting ویژگی ها و طرح پروژه Scala-Android را برای ابزارهای مورد نیاز ساخت برنامه های کاربردی توسط Scala اعلام کرده است.

منبع