انجمن گروه موج سازان
آیین و برنامه نویسی - نسخه قابل چاپ

+- انجمن گروه موج سازان (http://www.mojsazan.com/forum)
+-- انجمن: برنامه نویسی عمومی (http://www.mojsazan.com/forum/forumdisplay.php?fid=1)
+--- انجمن: برنامه نویسی عمومی (http://www.mojsazan.com/forum/forumdisplay.php?fid=3)
+--- موضوع: آیین و برنامه نویسی (/showthread.php?tid=706)آیین و برنامه نویسی - مهرداد عباسی - 10-15-2010

C یهودیت: قدیمی و محدود کننده است، ولی بیشتر دنیا با قوانینش آشنا هستند و بهش احترام میذارن. نکته اینجاست که شما نمیتونین بعدا بهش گرایش پیدا کنین – یعنی یا باید باهاش شروع کنین و یا اینکه در غیر اینصورت فکر می کنین گرویدن بهش دیوانگیه. همچنین وقتی چیزی غلط از آب در بیاد، بیشتر مردم معتقدن که ریشه همه مشکلات ازش منشا میگیره.

Java مسیحی معتقد: در تئوری پایه اش همون C هست، ولی خیلی از قوانین کهنه رو کنار گذاشته به طوریکه دیگه شبیه مبداش نیست. در عوض، قوانین سفت و سخت خودش رو اضافه کرده، با این حال طرفدارانش معتقدن که چه بهتر که از مبداش دور شده و ترجیح میدن سمت مبدا نرن. نه تنها طرفدارانش معتقدن جاوا بهترین زبان دنیاست، بلکه حاضرن هرکسی رو که در این زمینه باهاشون هم عقیده نیست رو بسوزونن!

PHP مسیحیت التقاطی: تو بازار وب داره با جاوا می جنگه. یه سری مفاهیم رو انتخابی و دلبخواهی از C و جاوا گرفته، یعنی اونایی که خوشش اومده. ممکنه مثل زبانهای دیگه منسجم نباشه ولی آزادی عمل بیشتری به شما میده و علی الظاهر ایده اصلی هر چیزی رو درون خودش داره. همچنین مفهوم کلی “برو / رفتن به جهنم” رو حذف کرده.

++C اسلام: زبان C رو پوشش میده البته علاوه بر اینکه همه قوانین C رو داره، مجموعه پیچیده ای از قوانین جدید رو هم اضافه کرده. مستعد اینه که برای پایه ریزی هر چیزی استفاده بشه، از بزرگترین قساوت ها گرفته تا زیباترین آثار هنری. پیروانش معتقداً که غایی ترین و کاملترین زبان جهانی هست. همچنین، اگه به خودش و یا موسسش بی احترامی کنین، توسط طرفدارانش بی احترامی شما جبران میشه و اونها به راحتی از توهین نمیگذرند.

#C مورمن: تو یه نظر اجمالی شبیه جاواست ولی با دقت بیشتر متوجه میشیم که اولا توسط تنها یک شرکت عرضه و کنترل میشه (مایکروسافت) که طرفداران جاوا معتقدن شیطان هست و دوما اینکه مفاهیم پایه و کلیدی اش کاملا متفاوته. ممکنه از انتخابتون راضی باشین در صورتیکه همه طرفداران جاوا به خاطر پیروی ازش، براتون تبعیض قائل نشن.

Lisp آئین بودا: سینتکسی (Syntax) وجود نداره، مرجع و یا مرکزیتی هم برای عقاید وجود نداره، همچنین خدایی برای پرستش وجود نداره. تمام دنیا در دستان شماست – اگر به طور کامل اونو فهمیده باشین. یه سری میگن Lisp اصلا یک زبان نیست یه سری دیگه هم میگن تنها زبانیه که دارای احساس هست.

Perl ساحری: مجموعه غیر قابل درکی از طلسم های محرمانه و مخفی هست که کار کردن با این قوانین عجیب و غریب، در دراز مدت روان تون رو آزار میده. اغلب فقط زمانی بهش احتیاج دارین که رییستون کار فوری ای رو از شما بخواد مثلاساعت ۹:۰۰ شب جمعه!

Python انسانگرایی: ساده است و محدودیت خاصی نداره و تنها چیزی که نیاز دارین تا پیروش باشین عرف و حضور ذهن هستش. خیلی از طرفدارانش ادعا می کنن که خیالشون از تمام محدودیت های تحمیل شده در سایر زبانها راحت شده و تازه دارن لذت برنامه نویسی رو میچشن. کسانی هم وجود دارن که میگن این زبان فرمی از شبه کد (pseudo-code) هستش.

COBOL الحاد باستانی: یه زمانی در ناحیه پهناوری از دنیا حکمرانی میکرد و خیلی هم مهم بود، ولی خوشبختانه امروزه تقریبا دیگه منسوخ شده. اگرچه خیلی ها اون موقع از تشریفاتی که خدایانش میخواستن، وحشت میکردن، امروزه هنوزم یکسری اصرار دارن که این زبان باید زنده بمونه.

Visual Basic شیطان پرستی: با این تفاوت که برای شیطان‌پرست شدن لازم نیست واقعاً روحتون رو به شیطان بفروشید!!

Ruby الحاد نوین: مخلوطی از زبانها و ایدههای مختلف که به زور باهم ترکیب شده اند و یک زبان جدید رو تشکیل داده اند، پیروانش با سرعت تعدادشون زیاد میشه اما مردم با دید بدگمانی بهشون نگاه میکنند.پیروانش قصد صدمه زدن به بقیه افراد رو ندارند!

Assembly جادوگری: داشتن این ایده که میتوان از سیمبلها برای ارتباطی بهتر و آسانتر با دنیای باینری استفاده کرد، بنابر این با سفر به داخل قلمرو مخفی دیباگرها میتونیم جهان مرئی رو تغییر بدیم.!!

نظر شما چیه؟ زبانهای دیگه شبیه چه آیینی هستن؟ Ada, HTML, JavaScript, Bash, J#, F#, VC++, actionScript, D نظرتون راجع به این زبانها چیه؟

متن بالا ترجمه آزاد از یک متن به زبان انگلیسی هستش.
CopyLeft by Alireza A.Masrurkhah