انجمن گروه موج سازان
ریستارت سیستم و رفتن به سیستم عامل دیگر به صورت خودکار - نسخه قابل چاپ

+- انجمن گروه موج سازان (http://www.mojsazan.com/forum)
+-- انجمن: لینوکس و سیستم های متن باز (http://www.mojsazan.com/forum/forumdisplay.php?fid=23)
+--- انجمن: لینوکس (عمومی) (http://www.mojsazan.com/forum/forumdisplay.php?fid=25)
+--- موضوع: ریستارت سیستم و رفتن به سیستم عامل دیگر به صورت خودکار (/showthread.php?tid=720)ریستارت سیستم و رفتن به سیستم عامل دیگر به صورت خودکار - morteza ghaem - 11-07-2010

ریستارت سیستم و رفتن به سیستم عامل دیگر به صورت خودکار

اگر از گراب ۲ استفاده می کنید و چند سیستم عامل را با هم نصب دارید می توانید با یک دستور یا اسکریپت ساده مستقیما سیستم فعلی خود را ریبوت کنید و به سیستم عامل دلخواه خود بروید. این دستور بر روی تمام توزیع های لینوکس کار می کند. البته لینوکس هایی که از GRUB 2 استفاده می کنند.

زمانی که سیستم خود را ریبوت می کنید و گراب به نمایش در می آید در آغاز بر روی نخستین سیستم عاملی که لیست کرده است قرار می گیرد تا وارد آن شود. اگر بخواهید وارد سیستم دیگری شوید باید Time Out آن را بیشتر از ۰ تنظیم کنید تا بتوانید انتخاب خود را داشته باشید اما با این روش می توانید زمانی که در سیستم عامل دیگری هستید تصمیم بگیرید بعد از ریبوت کدام سیستم عامل را بوت کنید.

برای این کار فایل etc/default/grub/ را ویرایش کنید و عبارت “GRUB_DEFAULT=0″ را به صورت زیر تغییر دهید.

GRUB_DEFAULT=saved

سپس فایل را ذخیره کنید و دستور زیر را اجرا کنید:

sudo update-grub

سپس می توانید با دستور زیر به هر سیستم عاملی که می خواهید ریبوت کنید:

sudo grub-reboot X

عدد X در اینجا از ۰ شروع می شود و ترتیب سیستم عامل هایی است که بر روی سیستم خود نصب کرده اید. برای نمونه اگر ویندوز ۴امین انتخاب باشد باید از دستور sudo grub-reboot 3 استفاده کنید.

همچنین می توانید این دستور را در یک اسکریپت به کار ببرید تا هر بار با کلیک بر روی آن سیستم شما ریبوت شود و سیستمی که می خواهید بوت شود.

link