رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بخش‌ها و اجزای اوپن‌استک
#1
زمانی که اسم از اوپن‌استک به میان می‌آید منظور چند نرم‌افزار با کارایی و عملکرد جداگانه است که هریک به تنهایی بخشی از زیرساخت ابری را انجام می‌دهد. در واقع مجموعه‌ای از چند نرم افزار را که هریک به صورت جداگانه عمل‌ میکنند اوپن‌استک را تشکیل می‌دهند. اجزای اوپن استک عبارتند از:


 

    OpenStack Compute – Nova : بخش Nova هسته مرکزی و پردازشی IaaS است که کار هماهنگی با تکنولوژی‌های مجازی‌سازی و Hypervisorهایی مثل KVM بر روی لینوکس، ESX بر رویVMWare و Hyper-V بر روی سیستم مجازی سازی مایکروسافت و XenServer شرکت سیتریکس و همچنین تکنولوژی‌هایی مثل LXC یا Linux Container Technologies را بر عهده دارد. همچنین از دیگر بخش‌های Nova هماهنگی و پیاده‌سازی High Performance Computing برای یکپارچه‌سازی سخت‌افزارهای مورد استفاده در IaaS را بر عهده دارد.

 

    OpenStack Object Storage – Swift : بخش Swift کار ایجاد بستر و نگهداری فایل‌ها و ایمیج‌های ماشین‌های مجازی بر روی IaaS را انجام می‌دهد. در واقع کار Swift به نوعی شبیه Storage Clusterمی‌باشد که فضای یکپارچه‌ای از هارددیسک‌های تمام سرورهای مورد استفاده در IaaS ایجاد میکند و از دید کاربر تمام هارددیسک‌ها بر روی تمام سرور‌ها به صورت یک هارددیسک واحد دیده میشود و ذخیره سازی اطلاعات بر روی تمام هارددیسک‌ها صورت میگیرد و در صورت از دست رفتن یک هارددیسک یا حتی یک سرور،  اطلاعات از بین نمیرود و با جایگزین کردن منابع سخت‌افزاری از دست رفته دوباره باز سازی میشود.

 

    OpenStack Block Storage – Cinder : یکی از اجزای پیاده سازی بستر رایانش ابری استفاده ازStorage Server برای نگهداری اطلاعات است. در اوپن‌استک در طیف وسیعی از استوریج‌سرورهای شناخته‌شده در سطح اینترپرایز پشتیبانی می‌شود. از استوریج‌ّهایی مثل HP گرفته تا IBM و NetApp همه و همه قابل پشتیبانی در OpenStack هستند. Cinder در پروژه اوپن‌استک کار مدیریت ساخت (Creation) و ورود و خروج (Attach – Deattach ) بلاک‌استوریج‌ها را برعهده دارد.

 

    OpenStack Networking – Neutron : بخش Neutron کار مدیریت تمام اجزای شبکه رایانش ابری را انجام می‌دهد. از مدیریت شبکه و آدرس‌های IP و VLAN گرفته تا فایروال و لودبالانس و IPS/IDSهمگی برعهده Neutron در اوپن‌استک می‌باشد.

 

    OpenStack Identity Service - Keystone : بخش Keystone کار دایرکتوری مرکزی کاربران (مانند Microsoft Active Directory و LDAP ) برای دسترسی به بخش‌های مختلفOpenStack را برعهده دارد. Keystone از چندین متد احراز هویت در اوپن‌استک پشتیبانی میکند. متدهای احزار هویتی مانند Username/Password و Token-Based و AWS-Style (مانند Amazon Web Services) قابل پشتیبانی در Keystone میباشند.

 

    OpenStack Image Service – Glance : بخش Glance در اوپن‌استک کار مدیریت و نگهداری ایمیج‌های ماشین‌های مجازی را بر عهده دارد. از ایجاد تمپلیت برای ماشین‌های مجازی گرفته تا بکاپ وSnapshot بینهایت برای آنها از جمله وظایف Glance در اوپن‌استک می‌باشد. همچنین Glance از طیف وسیعی از ایمیج‌های مجازی ‌سازی از Qcow2 در لینوکس و KVM و VMDK در VMWare گرفته تا استاندارد OVF را پشتیبانی میکند.

 

    OpenStack Telemetry – Ceilometer : در بخش Ceilometer کار اکانتینگ و بیلینگ در مصارف تجاری را مدیریت میکند. در این بخش قابلیت ایجاد یک پلن تجاری را به کاربر میدهد تا ایده‌تجاری ابری را بر روی بستر اوپن‌استک پیاده‌سازی کند و بتواند به صورت آنلاین خدمات خود را ارائه دهد.

 

    OpenStack Dashboard  – Horizon : و در نهایت داشبورد اوپن‌استک موسوم به Horizon  مدیریت تمام بخش‌های دیگر که در بالا معرفی شد را  از طریق رابط کاربری تحت وب انجام می‌دهد. Horizonهمانند سایر بخش‌های اوپن‌استک با زبان برنامه‌نویسی پایتون نوشته شده است و با استفاده از فریمورک Djangoبر روی وب و قابل اجرا بر روی مرورگر وب پیاده سازی شده است.

آنچه معرفی شد بخش‌های متعدد و سازنده پروژه اوپن‌استک بود. ولی شاید این سوال پیش‌آید که بستر ابری اوپن‌استک چه تفاوتی با مجازی سازی – ویرچوالیزیشن دارد؟!


منبع : در یک ایمیل دریافت کردم لینک ندارم D:
[عکس: <a href=www.Mojsazan.com.gif]" class="mycode_img" />
پاسخ
سپاس شده توسط


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان