رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اطلاعات كامل از مراحل ساخت پروژه سيستم عامل جديد ايرانيان؟
#1

آنچه در تقابل انسان و اطلاعات اهميت مي يابد؛ دسترسي آسان به بهترين اطلاعات و نرم افزارهاي جامع و كامل است كه براي نيل به اين مهم ، نياز به اخذ تدابيري مي باشد تا نتيجه مطلوب حاصل گردد.
در اين راستا ، هدف گروه نرم افزاري IRWIN اين است تا با عنايت پروردگار و همت و همكاري مردمان سلحشور ايران زمين به مطالعات و تحقيقات لازم پرداخته و به ساخت و راه اندازي اين پروزه عظيم بپردازيم.
صد البته دشواري چنين كاري براي دانشمندان و صاحبان نظر پوشيده نيست و به همين جهت مرحله كمال مطلوب آن ، بايد بتدريج و پس از انتقادات و يادآوريهاي پياپي بدست آيد و انتظار مي رود كه بزرگواران از اين همكاري دريغ نفرمايند.
در اين ميان از استادان و همكاران ارجمند تقاضا مي شود تا با همكاري ، راهنمايي و پيشنهادهاي اصلاحي خود ، اين گروه را در جهت ارائه ديگر آثار مورد نياز جامع ايراني ياري دهند.
در خاتمه جاي دارد تا از همكاري تمامي اعضاي گروه نرم افزاري IRWIN بخصوص دوستان عزيز آقايان ؛مهندس مهدي باقري و محسن عابدي ، اشكان ناظريان ، هادي مرادي ، موسي بصيرت نيا، و مجتبي قاسمي و خواهران فاطمه قبادي و راضيه بورخيلي ، كه در اين حركت و تلاش ما را همراهي نموده ، تشكر و قدرداني نمايم.


مديريت گروه نرم افزاري IRWIN
محمد قبادي

الـــهــي دانــاي ده كــه در راه نـيفتم بـــيـنـايي ده كــــه در چـاه نـيـفـتـم
بــنـماي رهـــي كه ره نـمايــنده تويي بــگشاي دري كه در گــشايــنـده تويي
من دست به هيچ دستگيري ندهم جز تو كـــه ايشــان هم فاني اند و پاينده تويي

سيستم عامل ايرانيان چيست:؟

به طور كلي سيستم عامل ميانجي بين كاربر و سخت افزار است و به طور كلي تر ، سيستم عامل ،عامل سخت افزار را از ديد كاربر پنهان مي كند و با استفاده از شگردهاي ويزاردي قابليت نصب انواع نرم افزارها را به كاربر مي دهد.
در سالهاي اخير كه توليدات نرم افزاري شركتهاي بزرگ دنيا به صورت شديد در حال پيشرفت است، ساليانه سود قابل توجه اي نصيب اين شركتها و به طور متقابل نصيب دولت مي كند و باعث درآمدزايي و ايجاد شغل مي گردد.حال با توجه به مشكلات ايران از نظر تحريمات و توطعه دشمنان، آيا نبايد از ديگر شركتها سرمشق گرفته و اين راه كه دنيا به طور شگفت انگيزي در سال اخير به يك دنياي مكانيزه و كامپيوتري مبدل شده بپيماييم..

مراحل و چگونگي روند رشد و پيمايش پروژه:

در تاريخ 12/82 با ايده اوليه سركار خانم راضيه بورخيلي (دختر دايي بنده) مراحل تحقيقاتي طرح آغاز شد ، پس از طي چند ماه تلاش و برنامه ريزي و پياده سازي طرح بر روي كاغذ ، توانتستيم در سال 83 اولين نگارش اين سيستم عامل را توليد نماييم ، كه چيزي شبيه به ويندوز نبود بلكه ، كار شبيه سازي ويندوز را انجام ميداد . در آن موقع هنوز گروه نرم افزاري IRWIN شكل نگرفته بود . حدود چند ماه طرح به صورت معلق ماند ، تا اينكه شايد بتوان كسي يا كساني را پيدا كرد كه بتوان در اين راه ما را ياري نمايد ، اما افسوس كه ......
بالاخره بعد از اشنا شدن و ورود به دانشگاه و صحبت با اساتيد محترم دانشگاه تهران، واحد ورامين توانستيم سرمشق ها و ايده هاي جديد را خلق و كمي با دلگرمي بيشتري اين راه نا معلوم را ادامه دهيم.
در سال 84 فازهاي 1 و 2 تكميل و تا حدي اين نرم افزار(شبيه ساز ويندوز) كارايي خاصي پيدا كرد .در همين تاريخ بود كه خبر جنجال برانگيز شركت مايكروسافت براي توليد ويندوز لانگهور(همان VISTA) تمامي افكار رابه سمت و سوي خود كشاند و ما هم پس تلاشهايي توانستيم منوهاي ويستا را طراحي كنيم ، منوهايي كه هنوز شركت مايكروسافت انها را نساخته بود و ما آنها را تنها بر اساس گزارشات و چند ماكت كه بر روي سايت www.microsoft.com بود ساختيم. // البته چيزي كه بعداً بر روي ويندوز Vista قرار گرفت تفاوتي زمين تا آسمان داشت//
در تاريخ 30/4/1384 طرح در همايش بين المللي مدارس School Net در نيشابور شركت كرد، كه با استقبال بسيار گرم شركت كنندگان و هيت داوري برخورد كرد ، ولي افسوس كه كار گروهي و ارائه خوبي نداشتيم تا امتياز مناسب براي برگزيده شدن را دريافت نماييم. //ولي از آن پس اهميت اين طرح براي گروه 3نفره ما اشكار شد.//
در اواخر سال 84 اولين نسخه ويندوز ايرانيان كه با اسم PSUI كه مخفف (Software & Utility & Instructions ( Productionsبود توليد گرديد . در همين هنگام با 2 تن از دوستاني كه هم اكنون از بهترين افراد گروه نيز مي باشند اشنا شدم. در تاريخ 2/1385 فاز سوم طرح شروع و در تاريخ 12/1385 با موفقيت به پايان رسيد.و كليد اصلي شركت در جشنواره خوارزمي زده شد.
در تاريخ 2/1386 با وجود موانع افكني هاي تعدادي از همكاران و ديگر دوستان گروه 5 نفره ما با تمام توان و استقامت طرح را براي جشنواره جوان خوارزمي آماد كردند . اما باز هم طرح به دلايل امنيتي خواصي معلق ماند ( البته دليل معلق بودن به علت مشكلات در روند بوت شدن و اجرا شدن سيستم عامل در يك كامپيوتر بدون ويندوز بود) كه خدارا شكر اين مشكل در اين نگارش حل گشته.
در سال 86 و پس از توليد ششمين نسخه ، سيستم عامل در نمايشگاه بين المللي قائمشهر در تاريخ27-23 آبان به نمايش در آمد كه تقريبا با استقبال خوبي از طرف بازديدكنندگان مواجه شد و اساتيد محترم ، ما را از پيشنهادات و انتقادات خود بهره مند كردند ، پس از 2 ماه تعليق فازهاي 4 و 5 پروژه شروع به اجرا و تاپايان سال تمام گرديد و در سال شكوفايي و نو آوري (1387) اين سيستم عامل تكميل و به لطف و فضل الهي در جشنواره جوان خوارزمي رونمايي مي گردد.

ويژگي هاي اين سيستم عامل:

مهمترين ويژگي اين سيستم عامل گرافيك و سادگي آن است ، بيشترين نرم افزارهاي كاربردي در آن گنجانيده شده تا زمان تلف شده كاربر را حذف كند ، (چون براي نصب برنامه هايي مانند ورد ، ديكشنري و... ديگر نياز به تهيه و نصب آنها نيست.)
محدوديت سني كاربران فوق العاده پايين آمده ، چنان كه در سيستم نظر سنجي ما ميانگين سن كاربران از اين سيستم عامل بين 6 الي 70 سال مي باشد ، به طوري كه در سيستم عامل هاي ديگر همچون اكسپي بين 9 الي 50 و در سيستم عامل ويستا بين 12 الي 60 سال گزارش شده.
*يكي از عوامل كاهش سن كاربران سادگي و همچنين اضافه شدن قابليت هايي براي سنين پايين است و عوامل بالا رفتن سن كاربران مصرف كننده ، قابل انعطاف بودن سيستم عامل است كه همچون برنامه هاي انبارداري ، دفترچه تلفن با قبليت تماس ، منشي تلفني و سيستم اتصال و پينگ بين دو رايانه داراي شبكه لَن و ديگر برنامه ها مانند حسابداري موبايل و ... است.
*البته همه اين قابليت ها مختص نرم افزار است و مهمترين وي‍ژگي ها را مي توان توليد داخل و بومي بودن آن ، گرافيك بسيار بالا ، كم كردن خستگي ناشي از كار زياد ، قالب جديد از ويندوز ،و... بيان نمود ، علاه بر اين گزينه ها ، سرگرمي هايي هم براي رفع كسالت طراحي شده....
*ديگر عوامل استقبال كاربران طراحي جديد است ، البته سعي شده تا اندازه اي هم اصول و وي‍ژگي هاي سيستم عامل هاي مايكروسافت در آن رعايت شود تا كاربران دچار جهش نرم افزاري و سردرگمي نشوند.
*قيمت بسيار ارزانتر نصبت به ويندوز ويستا ( البته اگر گزينه كپي رايت و ويندوزهاي كرك شده مانند پرند و MRT را حذف كنيم).
*قابليت نصب به صورت سيستم عامل و به صورت نرم افزاري و قابليت سويچ شدن بين چند سيتم عامل ، همچنين مي توان آن را بر روي ويندوز اكسپي آبگريد كرد.
*امنيت بالا ،(البت باز هم دست هكرهاي ايراني كوتاه نمي باشد و …)- سيستم قفل گذاري لايه اي ( از نوع قفل امنيتي كه با تماس به صورت گويا و يا پيامك براي كاربران ارسال خواهد شد).
*قابليت اعتماد به سيستم و حفظ اطلاعات در موارد مذكور ، قابليت شناسايي ويروسهايي مانند New Folder و CXJ3 وHIV-2و HIV-3كه باعث خرابي فايلها و رجيستري و مخفي شدن سيستم فايل ميشوند.
// اين ويروس كش علاوه بر پاك كردن ويروسها تغييرات رجيستري را تا حد امكان به حالت اوليه خود بر مي گرداند. //


آشنايي با قسمتهاي مختلف اين ويندوز:

در اين سيستم عامل ميز كار معني نخواهد داشت . به اين دليل كه آيكونهاي مورد نياز كه كاربر در طي زمان كار استفاده زيادي از آنها ميكند در بالاي صفحه به صورت زيبا طراحي گشته.
در قسمت سمت راست برنامه هاي كاربردي مانند انبار داري ، فرهنگ لغات و.... طراحي گشته.
منوي شروع (START) حذف شده و در منوي سمت چپ به همراه گزينه ايي مانند جستجو ، داس ، تنظيمات و ... قرار گرفته.
در ميانه صفحه پنجره هاي ساعت ، ميزان كار پردازشگر و فضاي رم ، ميزان فضاي هارد ديسك ، و تاريخ شمسي قرار گرفته .كه كاربر مي تواند انها را حذف و ظاهر نمايد.
*در اين سيستم عامل تمامي فايلهاي اجرا شده در رم نمايش داده ميشود ، به طوري كه حتي برنامه هايي كه به علت هاي مختلف (مانند ويروس و يا برنامه نويسي) در Task Manager نمايش داده نمي شوند ، نمايان است و كاربر با انتخاب هر كدام مي تواند به فرآيند آن خاتمه دهد.(البته لحاظ ايمني صورت گرفته تا احياناً برنامه هاي حياتي حذف نگردند.
*در اين سيتم همانند ويستا مي توان به صورت نموداري و درصدي مقدار كار پردازگشر و ميزان فضاي اشغالي رم را در هر لحظه بر روي ميز كار داشت.( 4 گزينه ساعت/ نمايشگر سي پي يو / رم / هارد و تقويم شمسي ، بر روي ميز كار وجود دارد تا كاربر دسترسي سريع به آن داشته باشد ، پخش كننده موزيك و ويديو به دو صورت پنجره اي و نمايشي بر روي ميز كار طراحي شد تا كاربر همزمان با كار كردن بتواند به تماشاي فيلم بپردازد)

ساعت آنالوگ در شكلهاي مختلف براي سليغه هاي متفاوت وجود دارد كه بر روي صفحه دسكتاپ ظاهر مي باشد و كاربر بنا به درخواست مي تواند آن را حذف كند.

در اين ويندوز فايلها به 2 حالت قابل دسترسي مي باشند. يكي همانند My computer تمامي فايلها مشاهده و مرتب مي گردد و ديگري به صورت درختي براي دسترسي سريع مي باشد، همانند صفحه NC به صورت گرافيكي و پيشرفته براي كساني كه مي خواهند كمترين زمان ممكن را براي جابه جايي اطلاعات خود داشته باشند.

سامانه هوشمند هواشناسي كشور نگارش 2.8687 تهيه گرديده كه مي تواند اطلاعت هوايي را با دريافت چند ثانيه اي عكس ماهواره اي از طريق خطوط اينترنت و تجزيه و تحليل كردن محل درخواستي شما گزارش دهد ، هشدارهاي هواشناسي و سامانه اطلاع رساني جمعي شامل ( اطلاعات دقيق از جا هاي ديدني و توريستي و....)
كه يكي از مهمترين نرم افزارهاي كاربري اين سيستم عامل است و مي توان گفت كه از نظر اهميت برابر با طرح سيستم عامل ايرانيان است.

نرم افزارهاي موجود بر روي اين ويندوز:

سامانه هوشمند هواشناسي 24 ساعته كشور.
برنامه رايت به صورت زيبا.
برنامه تايپ (ورد).
دفترچه تلفن هوشمند .
منشي تلفني.
سيستم انبار داري.(نسخه رايگان)
سيستم هوشمند اتوماسيون حسابداري موبايل(نسخه رايگان)
سيستم مديريتي فروشگاه(نسخه رايگان)
سيستم مديريت پنجره ها و تعويض آيكون ، عكس و ...
سيستم فشرده سازي فايلها.
سيستم ربات پويا براي شناسايي و اطلاع شركت براي نفوز گران و نغز كنندگان حقوق كپي رايت.
سيستم شناسيايي افراد استفاده كننده از اين سيستم عامل به صورت آنلاين از طريق خطوط اينترنتي.
*با اين 2 سيستم بالا اگر هم سيستم عامل كپي گردد پس از اتصال به اينترنت به صورت آنلاين آناليز و اگر سريالهاي تعويه شده و ربات مشكلي را گزارش دهند بسته به نوع خطا ديگر سيستم عامل ايرانيان بر روي آن سيستم قابل استفاده نمي باشد.
*تمامي نرم افزارهايي كه به صورت نسخه رايگان است ، نسخه اصلي و كامل آن با قيمت تعرفه اي قابل نصب مي باشد.
* تمامي اين نرم افزاها در همين گروه و شركت نرم افزاري چكاد طراحي شده و تمامي حقوق كپي رايت آن محفوظ . مرب.ط به اين گروه نرم افزاري مي باشد.


سامانه هوشمند هواشناسي 24 ساعته كشور چيست ؟

سامانه هوشمند كه از اسمش پيداست سيستمي است كه كليه نيازهاي يك كاربر را از نظر هواشناسي ، سفر و ...را برطرف مي سازد.
اين سامانه از طريق تجزيه و تحليل عكس ماهواره اي ميزان دماي هوا بارش باران و برف را گزارش مي دهد(البته طي برنامه ريزي هاي به عمل آمده در نگارش بعدي قابليت هاي پيش بيني هواي 24 ساعت اينده و ميزان رطوبت هوا و ارائه گزارش هواشناسي به 2 صورت چاپي و صوتي را خواهد داشت).
اين سامانه از نظر امنيتي و هوشمند بودن ضريب بالايي دارد، به عنوان مثال كاربري كه اطلاع محدودي از رايانه دارد به راحتي و سادگي با سامانه كار كرده و اطلاعات مورد نياز خود را دريافت كند.بدين صورت كه . رايانه به اينترنت متصل مي گردد و عكس هوايي را بسته به سرعت اينترنت دريافت ميكند(اين عمل بين 5 الي 25 ثانيه ، بسته به خطوط ارتباطي به طول مي انجامد) . حال چنانچه خطايي در اين بين اتفاق افتد مانند خراب بودن خطوط اينترنتي ، نداشتن بوق ، اشكال در برقراري ارتباط با ماهواره و كليه خطاهاي احتمالي ، سيستم به صورت اتوماتيك خطاي مورد بحث را به كاربر اطلاع مي دهد.
اگر تصوير به درستي دريافت گردد. كاربر در گام اول استان مورد نظر براي تجزيه و تحليل انتخاب و نقشه ماهواره اي بر روي آن محل بزرگنمايي مي گردد.
در گام دوم كاربر ، نقطه اي را كه مي خواهد اطلاعات هواشناسي و تجزيه و تحليل انجام گيرد را كليك كرده و در يك پيغام دماي هواي و استان انتخابي به كاربر گزارش داده مي شود و از وي سوال مي شود كه آيا مي خواهيد اطلاعات و گزارش تكميلي را داشته باشيد. اگر كاربر پيغام را تاييد نمايد ، گزارش قابل چاپي براي كاربر نمايان مي گردد. به شكل زير:

همانطور كه در عكس هم ملاحظه فرموديد در قسمت سربرگ تاريخ ، ساعت ،نام استان انتخابي و مناسب روز(مثلا ، روز فناوري هسته اي يا .وفات حضرت علي (ع)) چاپ مي شود.
در قسمت مياني ، گزارش آب وهوايي و در قسمت پاياني به صورت تصادفي نكاتي در مورد ايمني سفر و بهداشت سفر درج ميگردد تا در حد و توان خودمان توانسته باشيم فرهنگ سفر و رانندگي را ارتقاء بخشيده و بتوانيم تلفات جاده اي را به حد خود برسانيم و در آخر گزارش هم سريال به صورت باركد درج گرديده تا در صورت نياز از باركدخوان استفاده گردد.
طبق تست هاي به عمل آمده بر روي اين سامانه خطاي تشخيص دما بين 1 الي 8% مي باشد.
*ديگر مزاياي اين طرح اعلام دو وضعيت وقوع سيل و بهمن طي فواصل مختلف است. مثلا اگر ميزان بارش در ماه بخصوص و استان خاصي از حد و مرز بيشتري تجاوز كند سيستم به كاربر هشدار و امكان وقوع سيل در اماكن سيل خيز را خواهد داد و به همين منوال براي وقوع بهمن .
*ديگر سيستمي كه براي ارتقاع بيشتر و بالارفتن سطح كيفيت برنامه در اين سامانه طراحي شده ، معرفي مراكز تفريحي، توريستي و اماكن مذهبي ، ديدني و.... مي باشد به طوري كه براي نسخه آزمايشي اطلاعات مراكز شيراز قرار گرفته و در صورت استقبال از اين طرح تمامي استانها گنجانيده شده و تصاوير به صورت 3 بعدي طراحي مي گردند تا كاربر در يك شهر مجازي بتواند در خيابانهاي شهر حركت و به ديدن مراكز فوق و اشاره شده برود و بتواند حسي حداقل ناچيز از يك سفر مجازي داشته باشد ، كه نمونه آن براي حرم مطهر امام رضا (ع) در مشهد مقدس پياده سازي گرديده.
*همچنين در نگارش بعدي اين سامانه نقشه هوشمند به هم ميهنان خودمان عرضه خواهيم كرد. به شكلي كه بتوان بهترين مسير و كمترين مسافت را تا مقصد پيدا كرد.(مانند سامانه GPRS ).
*طرح ديگري هم در دست مطالعه است كه در صورت هماهنگي بين چند ارگان دولتي و كسب مجوزهاي لازم پياده سازي مي گردد . اين طرح همانند Google Earth عمل ميكند ، البته فقط براي كشور ايران پياده سازي مي گردد.
البته قابل ذكر است اين طرح به صورت آزمايشي براي شهرستان قائمشهر پياده سازي شده كه براي حفظ اطلاعات و اسرار طرح (اين طرح به صورت سكرت باقي مانده تا زمان لازم براي تحقيق و اخذ مجوزهاي مورد نياز به وجود آيد)و چنانچه حمايتهاي ارگانهاي دولتي بتوانند ما را پوشش دهند ، طرح سامانه هوشمند + تمامي تجهيزات و نرم افزارهاي ساخته شده براي اين سامانه به صورت پكيج مجزا به ملت سلحشور ايران زمين ارائه مي گردد.

*قابل توجه است كه فقط براي سيستم تجزيه و تحليل گر سامانه هوشمند هواشناسي 24 ساعته كشور حدود 10.000 هزار خط كد نويسي مفيد و براي كل سامانه هوشمند حدود 18.000 هزار خط كدنويسي انجام شده.


سيستم مديريت محتواي كاربران ، مديريت برنامه ها Task Manager:

اين سيستم هم مانند Task manager ويندوز ، اما كاملتر طراحي گشته.
اين سيستم شامل 5 سربرگ است :
-1- مشخصات سيستم : كه تمامي اطلاعات مانند مقدار روشن بودن سيستم ، نام رايانه ، نام كاربري ، كشور و زبان و كليه تنظيمات اعمال شده بر روي ويندوز مي باشد.
-2- اطلاعات سيستم: در اين پنجره تمامي اطلاعات سخت افزاري را در اختيار شما قرار مي دهد ، مانند اسم و نوع پردازشگر ، تعداد پردازشگر ، درايو نصب شده ويندوز ، آيپي رايانه در اينترنت ، آيپي اختصاصي سرور به رايانه، تعداد برنامه در حال پردازش ، نوع پرينتر و اسم ان و ....
-3-اطلاعات هارد ديسك ، نام و نوع و اندازه تمامي درايوهاي موجود بر روي سيستم.
-4-پردازش / فرآيند ها : اين پنجره تمامي برنامه هاي در حال اجرا بر روي حافظه رم را نمايش ميدهد. و مانند Task manager مي توانيد هركدام از فرآينده ها را ببنديد. البته با لحاظ امنيت نمي توان فرآيندهاي حساس را بست مانند ، Task managerويندوز اسكپي.
-5-اطلاعات Bios : در اين پنجره تمامي اطلاعت مربوط به Biosاز نظر نوع و نگارش ، اسم كارخانه سازنده ، وضعيت بايوس درگاه هاي پوشش دهنده و تاريخ به روز رساني Bios را نمايش مي دهد.
شما هم مي توانيد هر كدام از اطلاعات را كه خواستيد ذخيره نماييد.

نرم افزار تايپ متن (Word):
اين نرم افزار هم مانند Word 2003 مي باشد ، البته در گرافيك تفاوتهايي را با Word 2003 داراست.
طي مراحل توليد گروه نرم افزاري IRWIN موفق به طراحي منوهاي Office2007 گشته كه در صورت موفق اميز بودن تستها و صلاح ديد تيم بر روي برنامه خودمان قرار خواهد گرفت.
البته اين نرم افزار مي تواند فايلهاي Doc و RTF را هم پشتيباني كند . و فايل ذخيره شده توسط نرم افزار ما با پسوند RTF است.

سامانه طراحي وب :
اين نرم افزار كه مراحل ساخت نكارش 1.0 را طي نموده ، در فاز اول خود قابليت ساخت صفحات وب سرويس را داراست. و زبان برنامه نويسي پوشش دهنده آن هم HTML مي باشد.
دراين نرم افزار شما به سادگي مي توانيد يك وبلاگ و يا يك وب سايت براي خودتان طراحي كنيد و براي بارگذاري آن از اسكريپتها و كد نويسي HTML به راحتي استفاده كنيد.

دفترچه تلفن هوشمند:
در اين نرم افزار هم سعي شده از گرافيك بالا استفاده گردد تا كاربر احساس خستگي نكرده و از كار با آن لذت ببرد. همانطوري كه مي دانيد. نرم افزارهاي موجود در بازار، به نصبت از گرافيك پاييني برخوردار هستند.
در اين نرم افزار علاوه بر بالا بردن گرافيك و پايين اوردن سرعت دسترسي ها به اطلاعات قابليت تماس گيري با شخص مورد نظر هم فراهم شده تا كاربر در كمترين زمان بتواند ، تماس برقرار نمايد.
اين سيستم قابليت ذخيره سازي چهره را داراست.و همچنين قابليت چاپ و گزارش گيري براي همه افراد و يا فرد خاصي را هم دارد. و قابليتهاي جستجو بر اساس نام، نام خانوادگي ، آدرس ، ايميل و شماره تماس كه مي توان بر اساس 3 رقم اوليه شماره ها را جستجو كرد.(تا در صورت فراموشي تمام شماره ، بتوان شماره ها را تا حد امكان غروال كرد).

كار با Registry :

همانطوري كه اطلاع داريد ، رجيستري در ويندوزهاي عرضه شده شركت Microsoft از اهميت زيادي برخوردار هستند ، يعني تمامي تنظيمات ذخيره شده بر روي اين نوع ويندوز ها در فايل Registry مي باشد ، البته در بعضي از موارد جاي سوال دارد كه چرا شركت مايكروسافت اين فايل را كاملا در اختيار كاربران قرار داده ، چون حداقل 40% از ويروسهاي مهاجم به ويندوزهاي شركت Microsoft در اولين قدم آلوده سازي ، سيستم قرباني تغيرات مهمي را در بخشهاي حياطي رجيستري اعمال مي كنند. مانند New Folder كه باعث از كار افتادن - Task manger- مي شود و يا خيلي از موارد مشابه.
ما هم به تسبع نمي توانيم دخل و تصرفي و يا محدوديتي براي دسترسي كاربران به بخشهاي رجيستي بديهم ، بنابراين تنها محيطي را ، راه اندزي نموده ايم تا كاربان بتوانند با سهولت بيشتري با رجيستري كار كنند ، مثلا در رجيستري ويندوزXP تنها قابليت جستجو اسم كليدها وجود دارد ولي در برنامه تهيه شده مي توان به دنبال ، كليد‌، كليد مادر و يا مقادير كليد گشت ، و جستجوي وسيعتري را انجام داد.

جستجوي فايلها Search :
اين برنامه هم همانند جستجو گر ويندوز XP عمل مي كند ، البته اين نرم افزار هم در نكارش 1.0 توليد شده .

جستجو در بانك اطلاعاي Access:
با اين نرم افزار مي توانيد در فيلدهاي بانك اطلاعاتي با پسوند MDB (ACCESS) جستجو و اطلاعات مورد نظر را بدون نصب Office و باز كردن بانك به دست آوريد. البته در اين بخش هم ايمني لحاظ گشته و بانك اطلاعاتي هايي كه بر روي انها پسورد قرار گرفته (در برنامه ما هم براي دسترسي بايد پسورد را وارد نمايند).

فرهنگ لغات:
اين فرهنگ لغات انگليسي به فارسي مي باشد كه نگارش 1.0 آن توليد گشته و قابليت شناسايي 50.129 هزارلغت را داراست .
ديگر مزاياي اين ديكشنري مي توان به تلفظ لغت تايپ شده و گرافيك بالاي آن اشاره نمود.
قابليت ديگر اين فرهنگ لغات اين است كه قابل ارتقاء بوده و با دريافت يك فايل DB كه براي فرهنگ لغت قابل شناسايست ، تعدا لغات را افزايش دهيم.


ماشين حساب مهندسي حرفه اي:

اين ماشين حساب همانند ماشين حسابهاي حرفه اي عمل مي كند و تمامي محسابات بر مبنا هاي Hex , Des , Binary , OCX را انجام داده و تمامي عملگر هاي OR , And , Not , Xor را تشخيص مي دهدو مي تواند طبق اولويت در معماري كامپيوتري ( ) , ^ , * . / , Mod . Div , + . – و... محاسبات را انجام دهد. براي سهولت در ياداشت و نگه داري اطلاعات 12 خانه حافظه تعبيه گشته.
و يكي از قابليتهاي اصلي اين است كه دريك لحظه تمامي محاسبات در 4 مبني را انجام و حاصل را گزارش مي دهد.
تغيير ظاهر (آيكون ، پس زمينه ، نوع رنگ ) Explorer:

اين سيستم كه نگارش 3.0 آن توليد گشته ، مي تواند رنگ نوشته ها ، پس زمينه و نوع آيكون پوشه مورد نظر را در My computer تغيير دهد. در نظر سنجي هاي ما نشان داده كه 70% از كاربران استفاده كننده از ويندوز XP از اين نكته ناراضي هستند كه براي انتخاب پس زميه پوشه مورد نظر دچار مشكل هستند و چنين قابليتي كه بتوان به صورت ويزاردي تغييراتي را بر روي رنگ ، آيكون و زمينه درايو و يا پوشه خود داشت باشند در ويندوز XP نيست . بعضي از كاربران علاقه دارنند پوشه موزيك ايكون موزيك و هر پوشه ايكون خاصي را داشته باشد تا تشخيص آنها در ميان تعداد زيادي از پوشه ها كار آسانتري باشد.
براي همين ما هم نرم افزار را ارتقاء داده و تمامي اين قابليت ها را به ان اضافه كرديم ،

سامانه امنيتي و آنتي ويروس Antivirus Caspian :

نرم افزار آنتي ويروس (كاسپين):
اين نرم افزار قابليت شناسايي چند نوع ويروس را دارد ،مانند New Folder و Autoran.exe و چند نوع ويروسي كه مشكلاتي را براي فايلها از جمله مخفي شدن دائم ، ساخت پوشه هاي هم نام و و تودرتو ، تغييرات در رجيستري و دادن پيغامهاي ضد ديني و در چند مورد پيغامهاي مبتني بر سياست و رژيم سابق و حرفهاي زندده مي باشد.
قابل توجه است كه آنتي ويروسهايي همانند Kaspersky و نورتون و... نگارش 5.2 ويروس New Folder كه فوق العاده هومشند عمل مي كند و 3 ويروس جديد كه ما اسمهاي انها را CX3 و HIV-2 و HIV-3نام گذاري كرده ايم را شناسايي نمي كنند.
ويروس New Folder در نگارش جديد ، تفاوت عمده اي با نگارش هاي قبلي خود دارد، اين ويروس به جايي بستن Task managerو يا غير فعال كردن انتي ويروسها ، در گام اول در هر درايو فايلهاييي با نامهاي مختلف ساخته و فايل اصلي در پوشه Font ساخته و بعد از چند روز فايلهاي EXE به تدريج رو به افزايش مي گردد و سپس همگي آنها به همراه تمامي فايلهاي EXEروي هارد ديسك قرباني پاك مي گردند.
ويروس هاي CX3 و HIV-2 همانند هم ديگر بر روي تمامي درايوهاي قرباني فايلهاي Exe با نام Autorun.exe و Autorun.ini ساخته و كاربر قرباني با دبل كليك بر روي درايو آلوده ويروس را فعال مي سازند. زمان بين آلوده شدن و خرابكاري در سيستم چيزي حدود بر 6-8 ساعت مي باشد ، پس از طي زمان انتظار سيستم به تدريج كند شده ، در اولين گام زبان سيستم قابل تغيري نمي باشد و بر روي زبان English قفل مي گردد. Internet explorer از كار مي افتد ، پيغامهاي مشكوك ظاهر و در سرانجام ويندوز قادر به ادامه حيات خود نيست.
ولي در نگارش HIV-3 هيچ كدام از اين فايلها Autoran.ini , Autoran.exe ساخته نمي شوند. بلكه فايلي با پسوند INI توليد مي گردد و لينك آن به يكي از فايلهاي آلوده مي باشد. البته اگر هم كاربر به فايل مربوطه شك كند و آن را با نت پد باز كند ، جز چند كلمه نامربوط چيزي ديگري دستگيرش نمي شود.
در كليت گروه نرم افزاري IRWIN از چند ماه گذشه دست به جمع آوري اطلاعات و ساخت بانك اطلاعاتي جامعي در مورد نوع امضاء ها و شناسايي ردپاي ويروسها زده كه تا اكنون حدوداً به 350ويروس مي رسد.
ولي هنوز نتوانستيم همگام با توليد نسل هاي جديد ويروس ها همراه و انها را شناسايي كنيم.

سامانه امنيتي ويندوز:
به دليل رعايت نكردن حقوق كپي رايت در ايران ، غربب به اتفاق همه توليد كنندگان نرم افزارهاي رايانه اي در داخل ، ترس و دلهره كپي شدن نرم افزارهاي خود را در دل مي پرورانند ، و هر آنچه كه قفل هايي با ضريب امنيتي بسيار بالايي را بر روي نرم افزارهاي خود بگذارند ، جزء اينكه هكر ها و كركرهاي داخلي را بيشتر وسوسه كنند تا آن قفل شكسته شود ، سود ديگري عايد توليدكنندگان داخلي نمي كند.
براي همين ما تصميم گرفته ايم كه از تركيب چندين قفل امنيتي استفاده كنيم تا شايد ،كمي ديرتر قفل امنيتي شكسته شود.
4 لايه قفل امنيتي اين ويندزو به اين شرح است:
-1- قفل لايه اول پس از نصب اجازه اجراي فاليهاي EXE پس از كپي شدن در مسير ديگر را نميدهد. بدين شكل كه حتما بايد مسير در هنگام نصب مشخصي و تغيير كند.(اين باعث مي شود تا ويندوز پس از نصب مجدداً در جاي ديگر كپي نگردد).
-2- قفل لايه دوم ، هر سي دي توليد شده داراي يك سريال امنيتي مي باشد كه در هنگام فروش به كاربر ثبت و در بانك اطلاعاتي نگاه داري ميشود تا در زمان شكسته شدن قفل ، مشخص گردد سي دي اصلي از طرف كدام كاربر شكسته شده.
-3- قفل لايه سوم ، پس از نصب سيستم عامل ، در هنگا اجرا براي بار اول ، در پنجره اي سريال امنيتي به همراه سريال هارد ديسك كاربر را نمايش و از وي سريال فعال سازي را مي خواهد كه با ويسله پيامك و يا تلفن و گزارش 2 سرالي امنيتي و هارد ديسك ، ان را براي هميشه دريافت مي كند.
البته شايد پيش خودتان بگويد خوب اين لايه قفل را ميتوان به برنامه هايي همچون Assembler دور ضد ، بله الگوريتم بمب پوشش دهنده اي هم براي اين منظور تعبيه شده تا در صورت دور زدن قفل و اجرا نشدن شرط ، سيستم عامل پس از 10 ثانيه اجرا ، قفل مي گردد.

-4- كاربر پس طي مراحل بالا. مي تواند از سيستم عمل استفاده كند ، ولي رباط تعبيه شده در سيستم در هنگام كار مراقب كاربر مي باشد ، به اين شكل كه پس از هر بار اتصال به اينترنت ، شماره سريال امنيتي و سريال هارد ديسك به سرور ارسال و سرور همان الگوريتم قفل را اجرا ميكند. اگر جواب حاصله با سريال فعال ساز يكي نبود ، باز هم سيتم عامل قفل ، و اطلاعاتي همچون آيپي واقعي و آيپي سرور به همراه تلفن سرور و اسم سرور ، محل استقرار سرور و اگر هم دوميني براي كاربر ثبت شده بود ، در بنك اطلاعاتي ذخيره ميگردد تا در صورت نياز پيگردهاي قانوني مورد نياز انجام گيرد.

البته ما و تمام توليد كنندگان در داخل كشور به هيچ وجه علاقه اي به قرار دادن چنين قفل هاي بر روي سيستم هاي خود نداريم و از مسئولين محترم فناوري اطلاعات ، فرهنگ و ارشاد اسلامي و ارگانهاي مربوطه تقاضا داريم تا در يكفوريت و ضرب العجلي بودن اين عمل پافشاري كنند و هانطوري كه توانستند تا 90% از كپي شدن فيلم هاي سينمايي جلوگيري كنند ، حقوقي را هم براي توليدكنندگان نرم افزارهاي داخلي وضع كنند.
با اينكه در كشورهاي همانند ايتاليا و يا فراسنه و يا حتي آمريكا قفل امنيتي بر روي سي دي هاي خانگي به شكلي كه در داخل كشور است وجو ندارد ، اما فرهنگ جامع طوري پايه گذاري شده تا اينكه كسي نتواند از سي دي هاي كپي شده استفاده كند و ترس از اين دارنند كه به عنوان يك مجرم شناخته شوند ، در همچين كشورهايي براي رايت يك سي دي بايد مجوز لازم را داشته باشيد ولي بر عكس در ايران ........ .
ما هم همانند ديگران چشم و اميدمان به فردايي است كه چنين فرهنگي هم در ايران عزيزمان به وجود آيد.


آمار و تعدا خطهاي كد نويسي، سيستم عامل جديد ايرانيان و ساير نرم افزارهاي اين پروژه؟!

سيستم عامل جديد ايرانيان : 22.000 هزار خط كد

برنامه هاي كاربردي ويندوز ايرانيان : 12.372 هزار خط كد

سامانه هوشمند هواشناسي 24 ساعته كشور: 20.000 هزار خط كد

بازي هاي سيستم عامل ايرانيان: 17.837 هزار خط كد


در كل براي اين پروژه 4سال و 7 ماه زمان ، برابر با 72.209 (هفتادو هزارو دويست و نه ) خط كد نويسي شده.
- تعداد اعضاي گروه نرم افزاري IRWIN در حل حاضر شامل 9 نفر مي باشد.
نظر شما چیست؟
[عکس: <a href=www.Mojsazan.com.gif]" class="mycode_img" />
پاسخ
سپاس شده توسط


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Tongue آموزش ساخت اردک فرار از زندان به روش اوریگامی علی عرفانی 0 6,534 06-06-2012, 02:19 PM
آخرین ارسال: علی عرفانی
  ساخت عکس 802 گیگابایتی از آسمان کره زمین توسط مایکروسافت morteza ghaem 0 3,021 07-28-2010, 01:19 AM
آخرین ارسال: morteza ghaem

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان