رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چند تصور نادرست در مورد لینوکس
#1
لـیـنـوکـس زیر اشعه ایکس

یکی از دلایل گرایش کمتر افراد معمولی به استفاده از لینوکس تصورات اکثرا نادرستی است که در مورد ویژگی‌های مختلف این سیستم‌عامل وجود دارد. در این متن به تعدادی از این تصورات نادرست و علت نادرست بودن آنها اشاره خواهیم کرد تا کاملا متوجه شوید نرم‌افزارهای متن‌باز عليرغم شایعاتی که وجود دارد نه تنها از نرم‌افزارهای تجاری کمتر نیستند بلکه حتی در برخی زمینه‌ها بر نرم‌افزارهای تجاری برتری دارند.

لینوکس همان ویندوز است

بسیاری تصور می‌کنند تمام سیستم‌عامل‌ها باید عملکردی یکسان داشته باشند و نباید تفاوتی میان سیستم‌عامل‌های مختلف وجود داشته باشد. اما باید گفت یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد و البته مثبت لینوکس وجود نسخه‌های متفاوت با ویژگی‌های متنوع از این سیستم‌عامل است.

نسخه‌هایی که هرکدام برای منظوری خاص و با در نظرگرفتن گروهی از کاربران طراحی شده‌اند تا کاربران نهایی با توجه به نیاز خود نسخه مناسب را انتخاب کنند. در طرف مقابل ویندوز تنها یک نسخه ثابت است و امکان تغییر آن وجود ندارد.


تعداد برنامه‌های لینوکس محدود استمطمئنا شما نمی‌توانید از نرم‌افزارهای باسابقه و مشهور خود نظیر آفیس روی لینوکس استفاده کنید با این حال به عنوان نمونه به جای اینترنت اکسپلورر می‌توانید از فایرفاکس استفاده کنید و یا به جای مایکروسافت آفیس نرم‌افزارهای متن‌باز OpenOffice و یا LibreOffice را به کار بگیرید.

از نظر تعداد نرم‌افزارها هم آمارهای ارايه شده به دلیل تنوع نسخه‌های لینوکس و توزیع نرم‌افزارهای مختلف میان نسخه‌های متفاوت لینوکس در مقایسه با ویندوز کم به نظر می‌رسد و اگر بخواهیم مجموع نرم‌افزارهای منتشر شده برای لینوکس را با ویندوز مقایسه کنیم نه تنها لینوکس در مرتبه‌ای پایین‌تر قرار نمی‌گیرد بلکه در این زمینه لینوکس را باید برتر از ویندوز دانست. به عنوان نمونه برای ابونتو بیش از 2 هزار و 334 نرم‌افزار مختلف وجود دارد که این تعداد بدون در نظرگرفتن گزینه‌های Canonical Partners و برنامه‌های PPA است.

نصب نرم‌افزار روی لینوکس مشکل است

اگر از کاربران تازه‌کار لینوکس هستید و قصد استفاده از Slackware یا نرم‌افزارهایی که جهت کاربران حرفه‌ای لینوکس طراحی شده‌اند را دارید مطئنا نصب نرم‌افزار برای شما یا هر کاربر دیگری مشکل خواهد بود اما اگر شما از نسخه مبتنی بر لینوکس Debian استفاده می‌کنید باید گفت نصب نرم‌افزارهای مختلف روی لینوکس حتی از نصب نرم‌افزار روی ویندوز هم راحت‌تر خواهد بود. به عنوان نمونه در اوبونتو بخش Software Center درنظر گرفته شده است که با استفاده از آن کاربران به راحتی می‌توانند نر‌م‌افزارهای مختلف را نصب و یا حذف کنند.


استفاده از لینوکس برای کسب کارهای کوچک دردسرساز استبرخلاف این تصور اشتباه عده زیادی از کسانیکه با پشتیبانی سیستم‌های فنی کسب و کارهای کوچک سر و کار دارند لینوکس را سیستم عاملی مطمئن‌تر می‌دانند. براساس گفته‌های این دسته از کارشناسان تعداد برنامه‌های Malware و برنامه‌های دردسرساز برای ویندوز بسیار بیشتر از لینوکس است و در نتیجه کاربران لینوکس وقت کمتری برای پاک کردن سیستم‌های خود از اینگونه برنامه‌های مزاحم صرف خواهند کرد. از این گذشته برای هرکدام از نرم‌افزارهای تجاری مورد نیاز این کسب و کارها یک نمونه قابل توجه متن‌باز مانند سیستم‌های POS مبتنی بر لینوکس، Scribus و یا OpenOffice وجود دارد تا علاوه بر کاهش هزینه‌ها این کسب و کارها نگران نرم‌افزارهای مورد نیاز خود نباشند.


نمی‌توان با لینوکس فیلم تماشا کرداینکه بتوانید یک فیلم را روی لینوکس مشاهده کنید و یا خیر به نحوه پخش و نوع فیلم بستگی دارد. اگر قصد دیدن یک فیلم DVD را دارید نرم‌افزار Fluendo DVD Player به خوبی می‌تواند از پس پخش فیلم شما برآید اما در مورد فیلم‌های بلو-ری کمی اوضاع متفاوت می‌شود. در کل بهترین راه پخش فیلم با استفاده از لینوکس استفاده از تلویزیون و یک باکس Roku مبتنی بر لینوکس است ضمن اینکه با به‌کارگیری این سیستم می‌توانید از سرویس Unbox آمازون و Netflix هم استفاده ‌کنید.


لینوکس کنترل کیفیت ندارد چراکه همه چیز در این سیستم‌عامل به صورت رایگان فراهم شده استهمانند زیبایی ظاهری نرم‌افزارها باید گفت کیفیت نرم‌افزارهای تولیدی به شرکت سازنده نرم‌افزار برمی‌گردد نه سیستم‌عاملی که نرم‌افزار روی آن اجرا می‌شود. از این گذشته نرم‌افزارهای لینوکس اکثرا متن‌باز هستند و در نتیجه افراد بدون ترس از قوانین مختلف می‌توانند به پیشرفت و توسعه آنها کمک کنند و در آخر نرم‌افزاری بهتر و کاراتر در اختیار کاربر نهایی قرار بگیرد.


لینوکس نسبت به ویندوز از سخت‌افزارهای کمتری پشتیبانی می‌کندممکن است این تصور در مورد سخت‌افزارهای تخصصی مانند کارت گرافیکی‌های جدید درست باشد اما از نظر تعداد سخت‌افزارهای مورد پشتیبانی بهتر است بدانید لینوکس بر ویندوز برتری دارد.

ممکن است درایورهای لینوکس به همراه کارت‌گرافیکی، مادربورد و یا دیگر سخت‌افزارهای شما ارايه نشده باشند اما شما به راحتی می‌توانید این درایورها را از اینترنت دریافت کنید ضمن اینکه با حرکت جدید شرکت‌های تولیدکننده سخت‌افزار همانند انویدیا و ATI برای عرضه درایورهای لینوکس به زودی مشکلی در استفاده از سخت‌افزارهای جدید خود روی لینوکس نخواهید داشت.


بازی‌های ویدیویی خوبی برای لینوکس وجود ندارد


در مورد بازی‌های ویدیویی روز دنیا این تصور کاملا صدق می‌کند و نباید انتظار داشته باشید که نسخه لینوکسی بازی‌های ویدیویی مشهور، همزمان با نسخه ویندوزی آنها منتشر شود با این حال هنوز هم بازی‌های ویدیویی زیبا و جذاب زیادی برای لینوکس وجود دارند که اکثرا آنها متن‌باز هستند. بازی‌هایی همانند AssaultCube، Vega Strike یا Nexuiz که اگرچه نمی‌توانند جای خالی بازی‌های پر زرق و برق را پرکنند اما به هر حال در نوع خود عناوینی جذاب محسوب می‌شوند.


هیچ Malware برای لینوکس وجود ندارد

ای کاش این تصور در مورد لینوکس درست بود اما متاسفانه وجود این ذهنیت تا به حال بسیاری از کاربران لینوکس را به دردسر انداخته است.

درست است که از نظر تعداد برنامه‌های Malware، لینوکس به هیچ وجه با ویندوز قابل مقایسه نیست اما درنظر داشته باشید که حتی با استفاده از لینوکس هم در صورت نصب برنامه‌های مختلف از منابع ناشناخته کامپیوتر شما در معرض خطر برنامه‌های Malware قرار خواهد گرفت.


تنها افرادی که از نظر مالی مشکل دارند از لینوکس استفاده می‌کنند

رایگان بودن یک برنامه متن‌باز به هیچ وجه به این معنی نیست که کاربران به دلیل نداشتن بودجه کافی از آن برنامه استفاده کنند. بسیاری از کاربران به دنبال انعطاف و کارایی بیشتر هستند و حتی هزینه مورد نیاز برای بخش قابل توجهی از کاربران حرفه‌ای از اهمیت کمتری برخوردار است.

نمونه‌های زیادی از شرکت‌های بزرگ دنیا وجود دارد که عليرغم برخورداری از بودجه‌ کافی به دلیل انعطاف‌پذیری بالا و سازگاری بیشتر با خواسته‌های این شرکت‌ها از لینوکس استفاده می‌کنند. از این گذشته بخش قابل توجهی از کاربران لینوکس کسانی هستند که قبل از روی آوردن به لینوکس از سیستم‌عامل ویندوز و مک استفاده کرده‌اند.

به غیر از تصورات نادرستی که در این متن به آنها اشاره شد، تصورات اشتباه زیادی در مورد لینوکس وجود دارد که اکثرا توسط افرادی که از این سیستم‌عامل استفاده نکرده‌اند و یا با روش درست استفاده از لینوکس آشنا نبوده‌اند به‌وجود آمده‌اند.

علاوه براین، باید اشاره کرد که لینوکس یک سیستم‌عامل در حال گسترش است و روز به روز از تعداد ضعف‌های آن کاسته شده و بر قابلیت‌های آن افزوده خواهد شد.

http://www.foss.ir
[عکس: <a href=www.Mojsazan.com.gif]" class="mycode_img" />
پاسخ
سپاس شده توسط مهدی ابراهیمی


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Heart آزمایشگاه سیستم عامل با لینوکس digicom 3 7,602 03-22-2015, 10:00 PM
آخرین ارسال: cs.masoudi
  لینوکس دبیان و کارت گرافیک نوت بوک ها LordOrion 1 3,838 02-04-2015, 02:03 PM
آخرین ارسال: LordOrion
  جستجوی فایل در لینوکس مهرداد عباسی 5 11,035 06-27-2013, 08:41 PM
آخرین ارسال: مهرداد عباسی
  1001 نکته در لینوکس مهرداد عباسی 2 5,480 06-10-2013, 02:57 PM
آخرین ارسال: مهرداد عباسی
  لینوکس یا ویندوز؟؟؟!!؟مسئله این است!!!! شیشه بری 6 12,356 05-03-2013, 12:59 PM
آخرین ارسال: شیشه بری
  نحوه مانت کردن درایور مجازی VirtualBox در لینوکس علیرضا حر 0 3,827 08-14-2012, 02:08 PM
آخرین ارسال: علیرضا حر
  چگونگی نصب آسان مایکروسافت آفیس ۲۰۰۷ در لینوکس مهرداد عباسی 0 3,845 05-02-2012, 11:14 PM
آخرین ارسال: مهرداد عباسی
  سایت های آموزش لینوکس مهرداد عباسی 0 4,061 04-12-2012, 08:03 PM
آخرین ارسال: مهرداد عباسی
  بازی دوبعدی و اکشن The Legend of Edgar 0.93 – لینوکس ehsan.eba 0 3,442 04-09-2012, 12:57 AM
آخرین ارسال: ehsan.eba
  ۳۷۶ بازی لینوکس ehsan.eba 0 3,409 04-09-2012, 12:52 AM
آخرین ارسال: ehsan.eba

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان