رتبه موضوع:
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کار با ماژول های زیگبی
Rainbow 
سلام
خسته نباشیدخجالت
خواستم بگم اینجا کسی با ماژول های زیگبی کار کرده؟!
شبکه ها و پروتکل های ارتباطی این ماژول ها چین؟!
کدومشون بهتره؟!
اگه ممکنه راهنماییم کنین. برای پروژم لازمش دارم.109
پاسخ
سپاس شده توسط
زیگ بی مشخصات یک دسته از پروتکل‌های ارتباطی سطح بالا است که از فرستنده و گیرنده‌های دیجیتال کوچک و کم مصرف مبتنی بر استاندارد IEEE ۸۰۲٫۱۵٫۴-۲۰۰۳ برای شبکه‌های شخصی بیسیم با نرخ ارسال داده پایین استفاده می‌کنند. زیگ بی به منظور تعریف یک تکنولوژی ساده تر و ارزانتر از بلوتوث برای شبکه‌های شخصی بیسیم بوجود آمده‌است. به کمک زیگ بی می‌توان بیش از ۶۴۰۰۰ وسیله را بطور بیسیم از طریق شبکه به هم وصل نمود.

در شبکه‌های زیگ بی سه نوع ابزار می‌توان یافت: هماهنگ کننده‌ها، مسیریاب‌ها و دستگاههای پایانه‌ای. هماهنگ کننده‌ها بر آرایش و امنیت شبکه نظارت می‌کنند. مسیریاب‌ها برد شبکه را گسترش می‌دهند و دستگاههای پایانه‌ای، عملکرد‌های حسی یا کنترلی خاص را بر عهده دارند. با این حال اغلب این ابزار‌ها می‌توانند بیش از یک کارایی داشته باشند مثلا یک دستگاه می‌تواند در عین حال که تجهیزات روشنایی را کنترل می‌کند برای پیامهایی که از سایر قسمتهای شبکه می‌آید به‌عنوان مسیر یاب عمل کند.

برخی از ویژگی‌های زیگ بی عبارتند از:

کار در محدوده فرکانس ۲٫۴ گیگا هرتز با سرعت انتقال ۲۵۰ کیلوبیت بر ثانیه (۹۱۵ مگاهرتز در آمریکا با سرعت ۴۰ کیلوبیت بر ثانیه و ۸۶۸ مگاهرتز در اروپا با سرعت ۲۰ کیلوبیت بر ثانیه)
برد ۱۰ تا ۱۰۰ متر با توجه به قدرت فرستنده و ویژگیهای محیط
مکانیسم‌های ذخیره انرژی برای کلاس‌های مختلف دستگاه‌ها را دربر می‌گیرد.
گزینه‌های انتقال داده متنوع

http://www.zigbee.org/Specifications
http://en.wikipedia.org/wiki/Zigbee
[عکس: <a href=www.Mojsazan.com.gif]" class="mycode_img" />
پاسخ
ممنون
و اما یه سوال: شما می دونین فرق xbee و zigbee چیه؟!!
پاسخ
سپاس شده توسط
zigbee پروتکله

Xbee برند است

پاسخ
سپاس شده توسط telecom13
سلام
لطف میکنید توضیح عملی ش رو بدید؟
ارسال دیتا از طریق پورت مینی usb‏ است؟
اگه کسی رو میشناسید که تو این زمینه کار کرده معرفی کنید ممنون میشم.
موفق باشید.
پاسخ
سپاس شده توسط
سلام

نقل قول:لطف میکنید توضیح عملی ش رو بدید؟

منظور شما را متوجه نشدم چیو عملیش را توضیح بدهم؟

نقل قول:ارسال دیتا از طریق پورت مینی usb‏ است؟

ارسال دیتا یه صورت بیسم انجام میشود چیزی شبیه به بلوتوث

نقل قول: اگه کسی رو میشناسید که تو این زمینه کار کرده معرفی کنید ممنون میشم.

اگر سوال دارید میتوانید همینجا مطرح کنید

اگر مورد پروژه کاری است (نه پروژه دانشجویی ) با این شماره که در امضا من است تماس بگیرید !!!
پاسخ
سپاس شده توسط
سلام
منظورم از توضیح عملی این بود که کابلی که به کیت پایین ماژول وصل میشه و اون به لپتاپ چه دیتایی رو میتونیم بهش بدیم؟مثلا من بخوام اطلاعات یه جایرو رو بهش بدم و اون ارسال کنه,آیا به برنامه نویسی نیاز داره,ایا باید به صورت سخت افزار ی نصب شه؟
من پورتی که رو کیت پایینی که ماژول رو روش میزنیم یه پورت مینی ‏usb‏ دیدم.برا همین گفتم.
پاسخ
سپاس شده توسط
با سلام

دوست عزیز اطلاعات من در ضمینه الکترونیک تخصصی نیست و برای نیاز های شخصی مطالعه در ضمینه الکترونیک داشتم
حالا چون مطلب دیگه مطرح شده یک جواب میگذارمامیدوارم با این جواب کار شما راه بیفته

نقل قول:منظورم از توضیح عملی این بود که کابلی که به کیت پایین ماژول وصل میشه و اون به لپتاپ چه دیتایی رو میتونیم بهش بدیم بدیم؟مثلا من بخوام اطلاعات یه جایرو رو بهش بدم و اون ارسال کنه,آیا به برنامه نویسی نیاز داره,ایا باید به صورت سخت افزار ی نصب شه؟ من پورتی که رو کیت پایینی که ماژول رو روش میزنیم یه پورت مینی ‏usb‏ دیدم.برا همین گفتم.

Xbee یکی از محصولات شرکت Max stream برای پیاده سازی Zigbee wireless standard است.مسافت ارسال مدل XBEE PRO ، يک و نيم کيلومتر و مدل XBEE حدود 100 متر هست

براي تبادل اطلاعات راديويي تنظيم يا كانفينگ خاصي نياز نيست. تنظيمات پيش فرض يا default اين ماژول، دامنه وسيعي از كاربردهاي سيستمهاي داده را پشتيباني ميكند.

اما اگر میخواهید خودتان کانفیگ کنید

از چند روش میتوانید استفاده کنید

روش اول استفاده از بورد XBee Explorer

فقط یادتون باشه اگر بورد را متصل کردید راه اندازی نشد كافيست ديود D1 روي بورد XBee Explorer را باي پس كنيد.

روش دوم بدون برد با نرم افزار :

برين توی سايتش و نرم افزار probee manager رو دانلود كنيد و نصب كنيد . ماژول پين هدر ريز دارد و نميتوانيد روي برد سوراخ دار نصب كنيد بايد يك برد ساده كه روش Max 3232 دارد بسازيد ( اين مدل max براي ارتباط سريال است كه با ولتاژ 3.3 تا 5 ولت سازگار است . ماژول 3.3 ولتي است )
حال ماژول را به كامپيوتر متصل كنيد ولتاژ را به مدار بدهيد ! تا ماژول كار كند. اگر ديود های نوراني متصل به i/o هاي 1و 2 را نيز وصل كرده باشيد ديود يك كه مربوط به ولتاژ ماژول است روشن ميشود كه نشان از به كار افتادن ماژول مي باشد.

كابل سريال كه به پورت كام و خروجي max وصل كرده و نرم افزار را در حالت پاورريت 9600 اجرا كنيد . با اجراي آن تمام گزينه هاي قابل تنظيم ماژول از قبيل شبكه ، روتر ، و .... قابل تنظيم خواهد بود. البته از طريق هايپر ترمينال نيز ميتوانيد با كامند هاي موجود ماژول تنظيمات را انجام دهيد. برای دستورات شما مي توانيد از طريق دستورات AT ماژول رو با ميكرو راه اندازي كنيد

بعد از درایو کردنش به هر سیستمی با ارتباط سریال میتونی دستور بدی
منتها باید Paire بشه با فرستنده
مثلا
من یک طرف PC داشتم به عنوان فرستده و گیرنده
یک طرف دیگه یک AVR و ماژول بلوتوث متصل بهش اگر دقت کنی وقتی بلوتوث به PC متصل میشه یک ارتباط سریال مجازی میسازه که میتونی با اون کار کنی و دیتا رو به صورت سریال Send OR Recieve کنی اون طرف هم که میکرو هست باید با ارتباط سریال باهاش کار کنی

چند نکته :

این ماژول با استاندارد zigbee2007 با همون IEEE 802.15.4 سازگاری داره

IEEE 802.15.4 استاندارد لایه ی فیزیکی است و Stack نرم افزاری اش در Zigbee تعریف شده. شما باید مطالعات کاملی در زمینه ی Stack و پروفایلهای Zigbee داشته باشید تا بتونید ماژولش رو راه بندازید (کسی که بخواد ماژول طراحی کنه باید در مورد لایه فیزیکی و RF هم اطلاعات داشته باشه).
دقت کنید
Zigbee مثل خیلی استانداردهای شبکه، به صورت لایه لایه است و لایه ی فیزیکی اش (مراجعه کنید به مدل OSI) در IEEE 802.15.4 تعریف شده. این استاندارد در چیپ پیاده سازی شده و نیازی نیست شما انجامش بدید.

اگر مشکل تداخل نود دارید با استفاده از مک آدرس می تونید از تداخل نود ها جلو گیری کنید.

منابع مورد استفاده

http://www.digi.com/xbee/
http://forums.trossenrobotics.com/tutori...asics-3259
http://www.eca.ir
http://en.wikipedia.org/wiki/XBee

موفق باشيد و پايدار...............
پاسخ
سپاس شده توسط مهدی ابراهیمی ، robo87gh
سلام
من قصد دارم xbee pro راه اندازی کنم و برای راه اندازی فرستنده از برد اکسپلورر می خوام استفاده کنم و گیرنده رو با میکرو به یه lcd وصل کنم.
1.جایی خوندم که باید پایه RXD میکرو رو به پایه TXD ماژول وصل کنیم و بالعکس.آیا درسته؟
2.آیا نرم افزاری که برای xbee pro استفاده میشه با xbee متفاوته یا نه؟
3.برای راه اندازی برد فرستنده رو که روی برد اکسپلورر وصله که نیاز نیست از رگولاتور 3.3v استفاده کرد ولی برد گیرنده که به میکرو وصله رو باید با یه رگولاتور 3.3 مثل AMS1117 یا 1117S راه اندازی کرد.درسته؟
پاسخ
سپاس شده توسط
سلام
من میخوام با ماژول زیگبی فایل صوتی رو از فلش مموری انتقال بدم
اگه کسی در این زمینه کار کرده لطفا کمکم کنه
ممنون
پاسخ
سپاس شده توسط

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان