رتبه موضوع:
  • 2 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آموزش نصب OpenCV در ویژوال استودیو 2010 به همراه یک برنامه ساده
Brick 
به نام خدا

با توجه به اینکه نصب OpenCV در Visual Studio 2010 (ویژوال استودیو 2010) با نسخه های قبل کمی تفاوت پیدا کرده و بعضی از دوستان در نصب با مشکل مواجه شدند بنابراین در اینجا آموزشی از نصب opencv را برای عزیزان قرار می دهم. در پایان هم مثالی ساده را با هم اجرا می کنیم.

البته چون روند کار خیلی سادست و توضیحات بالای هر تصویر به زبانی ساده بیان شده من اونها رو ترجمه نکردم. هر جا مشکل داشتید بفرمائیدچشمک

System Requirements
  • Download OpenCV 2.1 or the latest, [V]
  • Download Visual Studio 2010, you can download an express edition [V]
I use Windows 7 x64 as development environment.
OpenCV 2.1 Installation
After you downloaded OpenCV library. Click setup file and then you’ll get a dialog as below
[عکس: image.axd?picture=inst1_thumb.png]
Click Next button
[عکس: image.axd?picture=inst2_thumb.png]
Click I Agree button

نکته : برخلاف اون چیزی که در تصویر مشاهده می کنید شما گزینه دوم را انتخاب کنید!
[عکس: image.axd?picture=inst3_thumb.png]
Choose Do not add OpenCV to the system PATH (you may choose any option) and then click Next button
[عکس: image.axd?picture=inst4_thumb.png]
Choose Destnation Folder that you want to store OpenCV files. After that, click Next button
[عکس: image.axd?picture=inst5_thumb.png]
Click Next button
[عکس: image.axd?picture=inst6_thumb.png]
Select the type of install Full. After that click Install button. Installer will install OpenCV library on your system.
[عکس: image.axd?picture=inst7_thumb.png]
Click Finish button to finish installation process.
Now you can see OpenCV 2.1 on your system. You can check on folder where OpenCV installed
[عکس: image.axd?picture=openCV_thumb.png]
Visual Studio 2010 Project Configuration
After you created a C/C++ project on Visual Studio 2010 you should configure OpenCV on Visual Studio 2010. Open properties dialog of project. Assume your OpenCV 2.1 installed on C:\OpenCV2.1
On properties dialog, click C/C++ –>General and entry C:\OpenCV2.1\include\opencv in Additional Include Directories
[عکس: image.axd?picture=conf1_thumb.png]
On properties dialog, click C/C++ –>Advanced and select Compile As. If you prefer C compiler, use Compile as C Code (/TC)
[عکس: image.axd?picture=conf2_thumb.png]
On properties dialog, click Linker –>General and entry C:\OpenCV2.1\lib in Additional Library Directories
[عکس: image.axd?picture=conf3_thumb.png]
On properties dialog, click Linker –>Input and entry all *.lib files in Additional Dependencies. If you’re running on debug mode, try to entry all *d.lib files
[عکس: image.axd?picture=conf4_thumb.png]
[عکس: image.axd?picture=conf5_thumb.png]
After you do all tasks above, click OK button on Propeties dialog.

منبع

یه آموزش نصب دیگه هم هست که میتونید در آدرس زیر اونو ببینید:
http://opencv.willowgarage.com/wiki/Visu...%2B_VS2010
[عکس: matlabOpencv.gif]

« کلاس های آموزش پردازش تصویر با نرم افزار متلب »

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 09130130252 تماس حاصل فرمائید.

«جهت مشاهده سرفصل این دوره کلیک نمایید»
پاسخ
سپاس شده توسط vangelis ، h0x00i ، lord67 ، soroush ، o0MARYAM0o
این هم مثالی که گفته بودم. اگه موفق شدید این مثال رو اجرا کنید یعنی همه چیز حله و شما OpenCV رو درست نصب کردید.

دقت داشته باشد که ما در این مثال با تصویری در مسیر c:/temp/monas.jpg سر و کار داریم. پس اگه در این مسیر چنین عکسی با این نام(monas.jpg[b]) وجود نداره یا چنین مسیری و همچین عکسی رو ایجاد کنید یا قسمت آدرس تصویر در سورس رو عوض کنید.

For testing purpose, try to write this code (*note* change image file [b]c:/temp/monas.jpg

کد پی‌اچ‌پی:
#include <stdio.h>
#include <highgui.h>

int mainint argcchar** argv 

{    

IplImageimg cvLoadImage"c:/temp/monas.jpg",);

cvNamedWindow("Monas"CV_WINDOW_AUTOSIZE );

cvShowImage("Monas"img );

cvWaitKey(0);

cvReleaseImage( &img );

cvDestroyWindow("Monas");

Compile and run it. If success, you get image viewer dialog as below
[عکس: image.axd?picture=monas_thumb.png]

منبع: همان

پاسخ
سپاس شده توسط h0x00i ، lord67 ، itsu88
اگه خطای زیر به شما نشان داده شد، همه کتابخانه ها (dll.*) را از مسیر نصب (C:\OpenCV2.1\bin) به پوشه ای که فایل اجرایی شما قرار داره کپی کنید.

[عکس: image.axd?picture=error_thumb.png]

پاسخ
سپاس شده توسط h0x00i ، lord67 ، sara_khanoom ، soroush ، itsu88
سلام با عرض خسته نباشید من نسخه OpenCV-2.3.1-win-superpack_001 رو دانلود کردم ولی از اون نسخه هایی است که قابل run شدن نیست یعنی اجرا کنی یک فولدر با نام opencv رو برات میسازه ولی توی این فولدر setup وجود نداره که کلیک کنیم و وارد مراحل بعدی بشییم من چیکار کنم ؟ لطفا راهنمایی کنید؟
پاسخ
سپاس شده توسط lord67
سلام
روش نصب opencv 3.1 کمی فرق می کنه. البته نه اینکه خیلی سخت باشه .
داخل اون پک یه فایلی به نام opencv_tutorials.pdf وجود داره که نحوه نصب رو هم شرح داده. من قسمتی از اون رو در زیر میارم: صفحه 13

1.4 Installation in Windows
The description here was tested by the author using theWindows 7 SP1 operating system (OS). Nevertheless, it should
also work on any other Windows OS too. If you encounter errors after following the steps described here feel free to
contact us via our user group and we will try to fix your problem.

Note: To use the OpenCV library you have two options: Installation by using the pre-built libraries or Installation
by making your own libraries from the source files. While the first one is easier to complete, it only works if you
are coding inside the latest Microsoft Visual Studio integrated development environments (IDE) and doesn’t takes
advantage of the most novel technologies we integrate into our library.

Installation by using the pre-built libraries
1. Open up a web browser and go to: http://sourceforge.net/projects/opencvli...pencv-win/
2. Open the folder for the latest version (currently this is 2.3).
3. Choose a build you want to use and download it. The naming conventions used will show what kind of support
they offer. For example:
• vs2010 means the Visual Studio
• win32 means that it is for 32 bit applications in the OS
• gpu means that it includes the support for using your GPU in order to further increase the performance of
the library).
If you downloaded the source files present here see Installation by making your own libraries from the source
files.
4. Make sure you have admin rights. Start the setup and follow the wizard. Agree to the ” License Agreement ” .
5. While adding the OpenCV library to the system path is a good decision for a better control of this we will do it
manually. Therefore, make sure you do not set this option.
6. Most of the time it is a good idea to install the source files as this will allow for you to debug into the OpenCV
library, if it is necessary. Therefore, just follow the default settings of the wizard and finish the installation.
7. You can check the installation at the chosen path as you can see below.
8. To finalize the installation go to the Set the OpenCV enviroment variable and add it to the systems path section.

Set the OpenCV enviroment variable and add it to the systems path
First we set an enviroment variable to make easier our work. This will hold the install directory of our OpenCV library
that we use in our projects. Start up a command window and enter:
setx -m OPENCV_DIR D:\OpenCV\Build\Install
Here the directory is where you have your OpenCV binaries (installed or built). Inside this you should have folders
like bin and include. The -m should be added if you wish to make the settings computer wise, instead of user wise.
If you built static libraries then you are done. Otherwise, you need to add the bin folders path to the systems path.This
is cause you will use the OpenCV library in form of “Dynamic-link libraries” (also known as DLL). Inside these are
stored all the algorithms and information the OpenCV library contains. The operating system will load them only on
demand, during runtime. However, to do this he needs to know where they are. The systems PATH contains a list of
folders where DLLs can be found. Add the OpenCV library path to this and the OS will know where to look if he ever
needs the OpenCV binaries. Otherwise, you will need to copy the used DLLs right beside the applications executable
file (exe) for the OS to find it, which is highly unpleasent if you work on many projects. To do this start up again the
Path Editor and add the following new entry (right click in the application to bring up the menu):
%OPENCV_DIR%\bin
Save it to the registry and you are done. If you ever change the location of your install directories or want to try out
your applicaton with a different build all you will need to do is to update the OPENCV_DIR variable via the setx
command inside a command window.
Now you can continue reading the tutorials with the How to build applications with OpenCV inside the Microsoft
Visual Studio section. There you will find out how to use the OpenCV library in your own projects with the help of
the Microsoft Visual Studio IDE.
اگه مشکلتون حل نشد اطلاع بدهید

پاسخ
سپاس شده توسط lord67
سلام دوست گرامی
از راهنمایی که گذاشته اید بسیار سپاسگزارم

من از OpenCV2.2 استفاده می کنم و تمام مراحل را مطابق آنچه گفتید انجام دادم ولی متاسفانه با موفقیت همراه نبود

سوالاتی دارم که متشکر خواهم بود اگر پاسخ دهید
1- من مراحل را مطابق فرمایش شما انجام دادم و خوشبختانه هیچگونه مشکلی در خصوص لینکر یا کتابخانه ها نیست منتهی وقتی برنامه را Start Without Debuging می کنم یک صفحه سیاه شامل (Press any key to continue) می آد و بعد هم صفحه بسته میشه و تموم! نمی دانم اشکال در چیست! یعنی اصلا وارد محیط برنامه هم نمیشه که بخوام اون رو دیباگ کنم.

2- بر اساس راهنمای خود OpenCV، میگه من باید Cmake رو نصب کنم
* من ارتباط CMake با Visual Studio 2008 و همچنین OpenCV را نمی فهمم اصلا کار Cmake چیست؟
* کامپیوتر من 32 بیتی است و چنانکه گفتم از VS2008 استفاده می کنم آیا نیاز به Cmake است؟

3- وقتی مطابق دستورالعمل OpenCV پروژه را ایجاد می کنم و مطابق زیر به مرحله 5 می رسم دنیایی اشکال (Error) اعم از عدم موفقیت در بازکردن فایلهای کتابخانه ای یا سرآیندها مواجه می شود که علی رغم آدرس دهی صحیح نمی دانم چرا با این اشکالات مواجه می شود

در نهایت اگر لطف کنید و ساده ترین روش برای برنامه نویسی در OpenCV را پیشنهاد دهید موجب سپاسگزاری بنده می باشد.

دستورالعمل OpenCV:==========================
Prepare system:

(1) Unzip EXTERN.zip (all required libraries)

(2) Unzip DATA.zip (data for demos)

(3) Install CMake (if not installed)

Compile FRAMEWORK:

(4) Switch to FRAMEWORK/SRC; set main directory in CMakeLists.txt
(Unix-style!); run CMake: Configure/Configure/Generate

(5) Switch to created BUILD directory and open SLN-file; build INSTALL

Compile APPLICATIONS:

(6) Switch to APPLICATIONS/ClassificationDemo; set main directory in
CMakeLists.txt; run CMake

(7) Switch to created BUILD directory and open SLN-file; build;

(8) Right click project - Set as Startup project

(9) Set system path to EXTERN/runtime-dlls or copy DLLs into binary directory

(10) Run program (paths are set (hard-coded) such that it can be run from the
BUILD directory: APPLICATIONS/CLASSIFICATIONDEMO/BUILD)

(11) Re-run (6)-(10) for TrackingDemo

(12) Select object by mouse (left click), init process (right click)
پاسخ
سپاس شده توسط lord67
سلام
خواهش می کنم .

1- خوب آخه شما Start Without Debuging رو زدید! اگه می خواهید خطایابی هم داشته باشید باید Start Debuging رو بزنید (کلید میانبر F5)

2- cmake موقعی استفاده میشه که شما قصد ویرایش کتابخانه ها رو داشته باشید. اما شما که از نسخه preBuild کتابخانه ها استفاده می کنید نیازی به اون ندارید.
Use CMake to build OpenCV binaries (such as "opencv_core230.dll" or "libopencv_core.so.2.3.0") from the source code.

(You can skip this if you use the pre-built Visual Studio 2010 binaries for Windows).
3- از انجام صحیح مراحل مطمئن شوید و بعد برنامه نمونه این تاپیک رو تست کنید.

درضمن شما که از نسخه 2010 ویژوال استودیو استفاده می کنید بهتر بود این پست رو اینجا مطرح می کردید:
آموزش قدم به قدم opencv
(البته این بخش رو مطالعه هم بفرمائید)

پاسخ
سپاس شده توسط مهرداد عباسی ، raha_hakhamanesh ، lord67
آقای ابراهیمی
با سلام و تشکر از راهنمایی شما
بلی حق با شما بود و با راهنمایی شما من بالاخره اولین پروژه OpenCV رو استارت زدم.
در ادامه حتما سایر آموزش های شما را دنبال خواهم کرد و امیدوارم راهنمایی های شما همچنان ادامه داشته باشد.
با تشکر
پاسخ
سپاس شده توسط مهدی ابراهیمی
Music 
[/php]سلام آقاي ابراهيمي معذرت كه دباره ميپرسم من opencv نصب كردم هيچ مشكلي نداره حتي در ويژوال استديو هم موقع ديباگ ارور نميده اما وقتي فايلم اجرا ميشه اين ارور رو ميده ميشه لطفا كمك كنين
[عکس: a851e9f71b25.jpg]
پاسخ
سپاس شده توسط
سلام
یه مثالی بالا گذاشتم، تو اجرایه اون هم ارور میده؟
اگه ارور میده یعنی مشکل اول از کامپیوتر شما یا نصب opencv هست.

ماشاالله با این پیغام خطای کامل هم که چیزی نمیشه گفتلبخند

پاسخ
سپاس شده توسط