رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کامپیوتر به عنوان مغز سیستم
سلام

شاید عنوان تاپیک اصلا به خودش ربط نداشته باشه ! شایدم داشته باشه! (خلاصه یه ایده تبلیغاتی بود فقط)

اما اصل مطلب :

میشه دو پورت خروجی و ورودی در کامپیوتر رو به هم وصل کرد (در اصل 2 پورت رو وصل کرد) و برنامه نویسی کرد و نتیجه اش رو هم توی همین کامپیوتر دید؟

یعنی یه سیم دو سر USB مثلا داریم ، هر دو سر رو به 2 درگاه USB کامپیوتر وصل کنیم
داده رو یه یکی بفرستیم و از دیگری بخونیم
اینطوری با کم هزینه ترین راه ممکن ، میتونیم برنامه نویسی با پورت هارو کاملا یاد بگیریم

و یا 2 پورت غیر همجنس ، مثلا سریال و یو-اس-بی یا USB to eathernet رو همین کار رو باهاش کنیم ، یک بار اینو خروجی فرض کنیم ، اون یکی رو ورودی و بار دیگه برعکس

خلاصه هر سیمی پیدا کردیم که پورت 2تا سرش رو داشتیم روی کامپیوتر این کار رو باهاش انجام بدیم!

ضمنا برای پورت هایی که همچین سیمی نداریم ، چه پیشنهادی دارید؟

لطفا دوستانی که از این شیوه استفاده کردند راهنمایی کنن (نزنیم بسوزه پورت هامون!! :D )

*** الان یه ایده جدید (البته واسه خودم!) به ذهنم رسید
اگر روش بالا شدنی نیست ، چطور میشه دو تا کامپیوتر رو از طریق انواع مختلف پورت ها به هم متصل کرد ، و تو کامپیوتر مقصد ، کدهای فرستاده شده در مبدا رو دید

یعنی به جای اینکه مثلا من بیام یک موتور الکتریکی رو به کامپیوتر وصل کنم یه مثلا یک میکروکنترولر رو و بعد عملکرد اونو در واقعیت ببینم ، یه جورایی این کار رو در موقعیت مجازی انجام بدم و نتیجه اش رو ببینم
پاسخ
سپاس شده توسط
در مورد این کارت های i/o هم خوشحال میشم اگر کسی اطلاعاتی داره در اختیارمون بگذاره
پاسخ
سپاس شده توسط
با سلام

نقل قول:شاید عنوان تاپیک اصلا به خودش ربط نداشته باشه ! شایدم داشته باشه! (خلاصه یه ایده تبلیغاتی بود فقط)

نقل قول:کاربران می بایست به هنگام ارسال سوالات، مشکلات و پیغامهای خود از یک عنوان مناسب استفاده نمایند. این عنوان می بایست در رابطه با سوال، مشکل و یا پیغام ایشان بوده و نشان دهنده محتوای آن باشد. در غیر اینصورت در حالتی که کاربر جدید باشد به او اخطار داده خواهد شد. در صورت تکرار این عمل توسط کاربران - چه جدید و چه قدیمی - با وی برخورد خواهد شد.

اخطار ==> انتخاب عنوان بی ربط با موضوع بحث = برخورد با کاربر ! <==اخطار

بله دوست عزیز میشود

شبکه کردن دو کامپیوتر با USB فکر میکنید چگونه انجام میشود

در زمان های قدیم برای شبکه کردن دو سیستم از پورت پارالل استفاده میکردند
[عکس: <a href=www.Mojsazan.com.gif]" class="mycode_img" />
پاسخ
سپاس شده توسط
سلام

خی خدارو شکر تاپیک پاک نشده

ولی من فکر میکنم usb چون خروجی برقش رو هم خودش تامین میکنه ، اگر هر دو سر usb کامپیوتر رو به هم وصل کنیم(2 درگاه روی یک کامپیوتر) شاید اتصال کوتاه کنه و جفتش بسوزه یا برد اصلی هم آسیب ببینه
پاسخ
سپاس شده توسط
با سلام این تاپیک چگونه دو كامپيوتر را با كابل USB يكديگر متصل كنيم؟ را مطالعه کنید

و
این تاپیک ارتباط دو کامپیوتر از طریق کابل سریال یا موازی ... را مطالعه کنید

و
این تاپیک ارتباط دو کامپیوتر از طریق خط تلفن را مطالعه کنید

اما در این باره که میسوزه فکر نکنم درست باشه موبایل ها و ... مستقیم وصل میشوند

موفق باشید
پاسخ
سپاس شده توسط علی عرفانی ، aliva ، alamdar_313
در مورد اینکه چطور میشه برد هایی شبیه این :
http://www.roboard.com/RB-110.htm
یا هر کامپیوتر و لپ تاپی رو یک سری موتور و دوربین و سنسور و ... بهش وصل کرد تا بشه ربات هم میتونین مطالبی در اختیار قرار بدین؟

آیا این بحث تماما مربوط میشه به همون کنترل به وسیله پورت های کامپیوتر؟
همون برنامه نویسی پورت های سریال و موازی و usb و....؟
پاسخ
سپاس شده توسط
با سلام خدمت شما

در مورد برد پیشنهاد میکنم روی برد های قوی تر با امکانات بیشتر کار کنید مثل

کامپیوتر ۲۵ دلاری Raspberry Pi آماده ورود به بازار که اینجا میتوانید در باره آن بخوانید

همانطور که خودتان بهتر میداند برای این که بتوانید یک فرمان را برای ربات صادر کنید به چند قسمت نیاز است

۱ : استفاده از رسانه برای ارتباط (این رسانه از کابل یا بی سیم گرفته تا هر چیزی مهم اینه که پیغام دستش برسه به طور مثال شما میتوانید ماژول های زیگبی که اینجا توضیح دادم استفاده کنید)

۲ : قسمت دوم سیستم عامل رابط است (یک موقع هایی اصلا نیست یک موقع های هست مثلا بردی که من معرفی کردم یک لینوکس کامل اجرا میشود )

۳ : ارسال فرماین به وسیله پورت مناسب به طور مثال در پورت موازی همانطور که میدانید پورت موازی از نظر نرم افزاری به سه بایت تقسیم بندی میشه که به هر کدوم از این بایت ها رجیستر هم گفته میشه
اولین بایت از این سه بایت به رجیستر دیتا معروفه و از اون برای ارسال و دریافت اطلاعات استفاده میشه.به این بایت میشه از طریق پایه های 2 تا 9 درسترسی داشت.
بایت بعدی با نام وضعیت شناخته میشه یک بایت ورودی هست که از اون برای دریافت وضعیت دستگاه جانبی استفاده میشه. برای دسترسی به بیت های این قسمت از پایه های 15،13،12،11و 10 استفاده میشه.
و آخریت قسمت با نام کنترل شناخته میشه و از اون برای کنترل پورت استفاده میشه و به صورت خروجی میشه از این قسمت استفاده کرد. برای دسترسی به این پورت از پایه های 1،14،16و 17 استفاده میشه.

خوب حالا شما چه روی سیستم باشی چه روی برد اگر مفاهیم را بدانید مشکلی نیست

موفق باشید
پاسخ
سپاس شده توسط alamdar_313
سلام

در مورد برد ، برد جالبی بود و از نظر قیمتی (البته توایران چقدر بشه خدا عالمه؟! ) خیلی مناسبه منتهی از لحاظ قدرتی از بردی که گداشتم ضعیفتره
اون که من ادرس دادم پردازشگر 1گیگاهرتزی با رم 256 (که البته نسخه b این هم دار) داراست
ضمنا یه حسنی هم که داره اینترفیس قویشه که انواع پورت هارو شامل میشه

ولی خب هزینه اون نزدیک 10 برابر هزینه اونی هست که شما قرار دادین

الان یهسوال جالب واسم پیش اومد!!
اتفاقا یکی از دلایلی هم که میخوام فقط با معماری x86 و اینتل کار کنم هم همینه
با اومد پردازنده های آرم و پیشرفت های عجیب غریبی که دارن میکنن ، هر کدوماز شرکتهای مختلف میان و این پردازنده رو واسش میکرو یا مینی برد کاملی(مینی پی سی ) مثل همینی که لینک گذاشتین میکنن

بعد اونوقت برنامه نویسی همه اینا هم با هم متفاوته و این یعنی روز از نو روزی از نو

همش باید درحال یادگیری برنامه نویسی یه سری باشیم که یه شرکت دیگه یه سر ی جدیدتر و قوی تر میزنه

اما پردازنده های اینتل حداقلش اینه که همه مثل هم برنامه نویسی میشن و میشه ازشون استفاده کرد
درست نمیگم؟
پاسخ
سپاس شده توسط
میگم جناب عباسی
نظرتون چیه یک تاپیکی راه اندازی کنید و توش به صورت آموزشی و پروژه ای برنامه نویسی پورت هارو به صورت عملی و با کمترین امکانات شروع کنیم؟

البته شما آموزش بدی ما یاد بگیریم !!
پاسخ
سپاس شده توسط
با سلام

نقل قول:در مورد برد ، برد جالبی بود و از نظر قیمتی (البته توایران چقدر بشه خدا عالمه؟! )

در مورد قیمت توی ایران به خاطر وضعیت خوب دلار !!!‌ یک ۱۰۰ تومانی (با پول پست و ...) پاتون آب میخوره

نقل قول:اون که من ادرس دادم پردازشگر 1گیگاهرتزی با رم 256 (که البته نسخه b این هم دار) داراست
ولی خب هزینه اون نزدیک 10 برابر هزینه اونی هست که شما قرار دادین

وقتی دارید کار الکترونیک میکنید قیمت قطعات خیلی مهم است پس اول بگویید چقدر میخواهید هزینه کنید تا من بتوانم برد مناسب پیشنهاد کنم

نقل قول:ضمنا یه حسنی هم که داره اینترفیس قویشه که انواع پورت هارو شامل میشه

نمیدونم منظور شما از اینترفیس چی بود ؟

GUI Interface که لینوکس کامل باGUI خودش میاد بالا
Port Interface اگر منظورتان است دوتا USB یک کارت شبکه و HDMI کافی نیست؟

نقل قول:الان یهسوال جالب واسم پیش اومد!!
اتفاقا یکی از دلایلی هم که میخوام فقط با معماری x86 و اینتل کار کنم هم همینه
با اومد پردازنده های آرم و پیشرفت های عجیب غریبی که دارن میکنن ، هر کدوماز شرکتهای مختلف میان و این پردازنده رو واسش میکرو یا مینی برد کاملی(مینی پی سی ) مثل همینی که لینک گذاشتین میکنن

بعد اونوقت برنامه نویسی همه اینا هم با هم متفاوته و این یعنی روز از نو روزی از نو

با امدن کامپایلر های قدرتمندی همچون GCC این مشکلات زیاد احساس نمیشه

ببینید اگر از دیدگاه معماری نگاه میکنید معماری RISC و Uc داریم و معماری CISC و Up خیلی فرق برای شما نمیکند

( 8۰x8۶ (uP , CISC
(– Arm (uC, RISC
(– Avr (uC, RISC
(– Power PC (uC, RISC

ایا خارج از این میخواهید کد بزنید؟

نقل قول:همش باید درحال یادگیری برنامه نویسی یه سری باشیم

یک چند تا ریجیستر به انجا ها نمیخوره ها به نظرتون یک کم بزرگش نمیکنید ؟!!!
برنامه نویس اگر برنامه نویسی را اصولی یاد گرفته باشه و این کاره باشه خیلی براش فرق نمیکنه
خود شما که حرفه ای هستید میدانید !!!

نقل قول:اما پردازنده های اینتل حداقلش اینه که همه مثل هم برنامه نویسی میشن و میشه ازشون استفاده کرد
درست نمیگم؟

مگر پردازنده های Arm یا Avr هر کدام برنامه نویسیشون فرق میکنه ؟یک کم فرق میکنه نه انقدر ها اصولی برنامه نویسی یکی است یک manual داره میخونی حله

نقل قول:میگم جناب عباسی
نظرتون چیه یک تاپیکی راه اندازی کنید و توش به صورت آموزشی و پروژه ای برنامه نویسی پورت هارو به صورت عملی و با کمترین امکانات شروع کنیم؟
البته شما آموزش بدی ما یاد بگیریم !!

خیلی عالیه شروع کنید
ولی من چند تا مشکل دارم

۱ : سواد درست و حسابی ندارم
۲ : من اصولا کارم این نیست (البته صحبت بود یک زیر مجموعه ای در موج سازان برای این کار به خاطر پروژهای زیادی که به تیم پیشنهاد میشود شکل بگیرید ولی....)
۳ : درگیر پروژه های گروه هستم

ولی خوشحال میشوم از اطلاعات شما فیض ببریم و به علم نداشته ما چیزی اضافه شود

موفق باشید
پاسخ
سپاس شده توسط

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان