رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کار با انواع مختلف دیوایس ها ، آیا درست فهمیدم؟
با سلام خدمت همه عزیزان
مخصوصا جناب عباسی عزیز که از معدود (جدا) مهندسانی هست که تا به حال دیدم

پست من یکمی تخصصی راجع به رباتیک میشه و چون انجمن مربوطه نداشتیم ، فکر کردم مربوط ترین جا اینجا میتونه باشه ، اگر اشتباه کردم منو ببخشید

من پس از مدت ها پرس و جو و جستجوی اینترنتی به این نتیجه رسیدم که هنوز مطمئن نیستم درست باشه یا نه؟!

نتیجه اینه که :

موتور ها ، ماژول ها و سایر قطعاتی که استفاده میشه در رباتیک ، به همراه خودشون کتابخانه های مورد نیاز برای کار با اون ماژول رو همراه دارند و اینکه توضیح دادند که چه دستورات(توابع) و کدهایی برای کنترل کردن و نحوه ارتباط با اونها لازمه

این همیشه واسه من سوال بودش که ، اگر بخوام وسیله جانبی رو به کامپیوترم وصل کنم و اون رو هدایت کنم باید چطور این کار رو انجام بدم

الان به این نتیجه رسیدم که قطعاتی که به صورت ماژولار برای اینکار تعبیه شدند خودشون لیست توابع و دستوارت لازم رو دارند

وسایلی هم که ما خودمون یهو تصمیم میگیریم هدایتشون کنیم ، باید ساختار عملکرد مدارهای الکتریکی اون رو با خوندن دیتا شیت بفهمیم و بعد توابعی برای کار کردن و هدایت کردنشون بنویسیم ، همون نوشتن درایور! ( که البته در مورد این بازم سوال دارم و واسم مبهم هست ، که چطور میشه این کار رو انجام داد)

اساتید لطفا خیلی با جزئیات و دقیق بگند که کجاهای حرفای من درست بود و کجاهاش غلط؟
این بحث واسه من خیلی مهمه و مدت زیادی هست راجع بهش تحقیق میکنم

البته هنوز نحوه تعامل با انواع سنسور ها و همچنین دوربین ربات یا میکروفون اون واسم مبهمه

ممنون
پاسخ
سپاس شده توسط
با سلام خدمت شما

نقل قول:مخصوصا جناب عباسی عزیز که از معدود (جدا) مهندسانی هست که تا به حال دیدم

ممنون این نظر لطفا شماست ولی ما مانده تا هنوز مهندس شویم ....

نقل قول:پست من یکمی تخصصی راجع به رباتیک میشه و چون انجمن مربوطه نداشتیم

اگر کاربر داشته باشه و فعالیت قابل توجه باشه مشکلی و انجمن مدیر داشته باشه اگر نیاز احساس شود مشکلی بابت تشکیل انجمن نیست

نقل قول:موتور ها ، ماژول ها و سایر قطعاتی که استفاده میشه در رباتیک ، به همراه خودشون کتابخانه های مورد نیاز برای کار با اون ماژول رو همراه دارند و اینکه توضیح دادند که چه دستورات(توابع) و کدهایی برای کنترل کردن و نحوه ارتباط با اونها لازمه

بله اگر نیاز باشد

نقل قول:این همیشه واسه من سوال بودش که ، اگر بخوام وسیله جانبی رو به کامپیوترم وصل کنم و اون رو هدایت کنم باید چطور این کار رو انجام بدم

لطفا چند مثال بزنید چه جور وسیله ای‌؟

نقل قول:وسایلی هم که ما خودمون یهو تصمیم میگیریم هدایتشون کنیم ، باید ساختار عملکرد مدارهای الکتریکی اون رو با خوندن دیتا شیت بفهمیم و بعد توابعی برای کار کردن و هدایت کردنشون بنویسیم ، همون نوشتن درایور! ( که البته در مورد این بازم سوال دارم و واسم مبهم هست ، که چطور میشه این کار رو انجام داد)

دوست عزیز نوشتن یک درایور کار بسیار سخت و دشواری اشت بی خیال بشوید و با قطعاتی کار کنید که درایور یا SDK دارند بهتر است

نقل قول:البته هنوز نحوه تعامل با انواع سنسور ها و همچنین دوربین ربات یا میکروفون اون واسم مبهمه

ببینید شما اگر قدم به قدم کار را شروع کنید خیلی بهتر نتیجه میگیرید این روش کار کردن باعث میشه وقت شما خیلی هدر برود
سعی کنید یک پروژه استارت بزنید و اون را تکمیل کنید خیلی بهتر نتیجه میگیرید

مثلا آقای مهدی ابراهیمی در ضمینه ماشین بینایی تخصص خیلی زیادی دارند از کارهای خیلی ساده ایشان کنترل کامل انواع دروبین ها و وب کم ها دریافت تصاویر تحلیل و ارائه نتایج و تصمیم گیری بر اساس نتایج است ایشان در این زمینه برای پیاده سازی اولیه از Matlab استفاده میکنند سپس برای خود پروژه از ++C همراه با کتابخانه قدرتمند OpenCv استفاده میکنند
[عکس: <a href=www.Mojsazan.com.gif]" class="mycode_img" />
پاسخ
سپاس شده توسط alamdar_313 ، مهدی ابراهیمی
بله اتفاقا قصد تعریف پروژه رو هم دارم
و همچنین لیست یه سری تجهیزات رو واسه یه آزمایشگاه کوچک الکترونیک خانگی اماده کردم که ایشالا هفته بعد واسه خرید اقدام میکنم

منتهی قبلش میخوام یک دید کلی از کل ماجرا بدست بیارم و بعد با آگاهی نسبت به ادامه راه انتخاب کنم

با اینهمه تاپیک و سوال و جوابی که تو این چند هفته اینجا و سایت های دیگه داشتم، خیلی خیلی انرژی از من گرفت اما من راضی هستم ، دید خیلی خوبی از کل ماجرا پیدا کردم
البته تقریبا !!

حالا بهتر میتونم به تعریف کردن پروژه و اصلا انتخاب زمینه کاری فکر کنم

از شما هم خیلی تشکر میکنم
پاسخ
سپاس شده توسط
اما چون این صحبت شمارو یکی دیگه هم به من گفت که اینطوری وقتت رو هدر میدی
واسم جالب شد که دلیلش رو بپرسم؟
بدون تعارف بگید چرا؟

ممنون
پاسخ
سپاس شده توسط
(05-03-2012, 07:08 PM)مهرداد عباسی نوشته: لطفا چند مثال بزنید چه جور وسیله ای‌؟
مثلا دوربین
مثلا میکروفون
مثلا یک موتور الکتریکی
و کلا هر وسیله الکترونیکی

من فکر میکردم درایور رو خودمون باید بنویسیم
اما فهمیدم انگار تقریبا همه قطعات واسه خودشون درایور و SDK دارند و این خیلی خیلی کارو راحت میکنه

اینهمه که سوال راجع به برنامه نویسی پورت میپرسیدم و قانع نمیشدم واسه همین بود ... میگفتم آخه با ارسال یک بایت خروجی که نمیشه وسیله ای رو کنترل کرد
مگه اینکه درایوری داشته باشه که این بایت رو با معنی کنه و ....

الان کاملا روشن شدم فکر میکنم!
پاسخ
سپاس شده توسط
با سلام خدمت شما دوست عزیز

نقل قول:واسم جالب شد که دلیلش رو بپرسم؟
بدون تعارف بگید چرا؟

ببیند مطلب برای کار کردن خیلی زیاد است و امروز دیگر جایی برای یادگیری همه چی نیست روی یک موضوع تمرکز کنید و تخصصی عمل کنید بهتر نتیجه میگیرید
پاسخ
سپاس شده توسط
(05-03-2012, 08:32 PM)مهرداد عباسی نوشته: با سلام خدمت شما دوست عزیز

نقل قول:واسم جالب شد که دلیلش رو بپرسم؟
بدون تعارف بگید چرا؟

ببیند مطلب برای کار کردن خیلی زیاد است و امروز دیگر جایی برای یادگیری همه چی نیست روی یک موضوع تمرکز کنید و تخصصی عمل کنید بهتر نتیجه میگیرید
بله همین حدس رو میزدم
البته خودم به یه نتیجه دیگه رسیدم ، میشه همه چیز رو یاد گرفت اما دونه دونه

ممنون
پاسخ
سپاس شده توسط
این خیلی عالیه یک دونه را یاد گرفتید بروید سر بعد ولی قول بدهید ما را بی نصیب نگذارید (ذکات علم آموختن آن به دیگران است)

و یک نکته دیگه یک دونه را کامل یاد بگیرید ...

برایتان آرزوی موفقیت میکنم
پاسخ
سپاس شده توسط alamdar_313
مارو محترمانه بیرون نکنید مهندس
ما هنوز کلی مطلب دیگه مونده که از شما یاد بگیریم + بینهایت تا سوال کلافه کننده دیگه

من هم براتون همواره آرزوی موفقیت دارم
پاسخ
سپاس شده توسط مهرداد عباسی
سلام خدمت شما دوست عزیز من تازه برنامه نویسی qt رو شروع کردم و زیاد در مورد جزیات نوشتن درایور در qt اطلاعات ندارم .ولی در مورد نوشتن درایور در کامپیوتر باید بگم موضوع گسترده ای است و علاوه بر برنامه نویسی باید به طرلحی مدارات الکترونیکی نیز آگاه باشید .به طور مثال اگر میخواهید از یک موتور استفاده کنید نیاز به یک مدار واسط دارید . فرض کنید از پورت سریال RS232 بزای این کار استفاده میکنید .این پورت به مدار واسط که شامل(درایور پورت،میکروکنترلر،درایور موتور )است را وصل میکنید .و شما از طریق کامپیوتر یک کد اسکی روی پورت سریال میفرستید .میکروکنترلر آن کد را دریافت کرده ونسبت به شرط اعمال شده در برنامه میکرو کنترلر موتور را تحت کنترل خود در می آورد .
پاسخ
سپاس شده توسط

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان