رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مقایسه استرالیا و کانادا
سلام
پذيرش گرفتن از دانشگاه هاى استراليا ساده تر هست.

آب و هواى استراليا بهتر از كانادا هست (به استثنا ى استان بريتيش كلمبيا در غرب كانادا). اين قضييه آب و هوا رو واقعا جدى بگيريد!! الان كه دارم كه اين پست رو مينويسم اينجا داره برف مياد اونم چه برفى! هوا تو ژانوييه و فورييه تا 50 درجه ميره زير صفر. اين دما 4-3 برابر از داخل فريزر تو آشپز خونه سرد تر هست.اونقدر كه آسفالت خييابون ها از سرما ميتركه. براى اينكه تصور بهترى از اينكه صبح روز هاى زمستون موقع رفتن به دانشگاه چه حسى بهتون دست ميده ميتونيد فريزر تون رو خالى كنيد، بريد توش و نيم ساعت در رو روى خودتون ببنديد و بعد احساستون رو در چهار ضرب كنيد :[عکس: smile.png]!

اوضا كار خيلى به كار و استان بستگى داره ولى براى كار هاى اكادميك زياد خوب نيست و خود كانادايى ها واسه كار ميرن آمريكا.

از نظر فرهنگى كانادا يكى از بهترين استاندارد هاى دنيا رو داره. نژاد پرستى همه جا هست ولى معمولا در مورد ايرانى ها پارامتر تاثير گذارى نيست.
در كانادا هم غير از اييالت كبك كه روى زبان تبعيض قال ميشن و استان آلبرتا و استان هاى شرقى كه رو رنگ پوست حساس هستند تقريبا نژاد پرستى صفره.

خدمات اجتمايى هم در ظاهر در كانادا خوب هست. ولى كيفييت خدماتى كه به صورت رايگان ارايه ميشه خيلى پايين هست.مثلا ممكنه دستتون بشكنه و بريد بيمارستان و چهار ساعت به خاطر كمبود پزشك معطل بشيد.

من شخصا با استراليا موافق نيستم. مگه ماكانگورو ايم كه بريم استراليا ;Dا.
ولى از شوخى گذشته به نظر من كشور هاى مناسب براى زندگى ما ايرانى ها به ترتيب زير هست:
1-آمريكا
2-آمريكا
3-آمريكا
4-آخرش كانادا
5-اگه نشد هم ايران

بقييه كشور هاواقعا ارزش درد سر و مشكلات مهاجرت و آواره شدن رو نداره .

به اميد موفقييت همه بچه هاى ايرونى.

ببينيد تو زندگى
1-هيچ وقت از پيش بازنده نباشيد.
هيچ كسى نميتونه اين تضمين رو به شما بده كه گرفتن ويزاى كانادا راحت تر از ويزاى آمريكا هست. من هم خودم با اين تصور كه ممكنه نتونم ويزاى امريكا بگيرم كلا آمريكا اپلاى نكردم (اونم با شرايطى كه 11 تا ويزاى خوب تو پاسپورتم داشتم و يك حساب بانكى خوب).
آمريكا نسبت به كانادا دانشگاه هاى بيشترى داره و با هر وضعيت علمى ميتونيد پذيرش بگيريد ولى تو كانادا دستتون اونقدر باز نيست. دانشگاه هاى آمريكا راحت تر فاند ميدن ولى براى كانادا فاند گرفتن سخت تر هست.
در مورد برگشتن به ايران هم، وقتى شما از ايران بيرون ميريد و از خانواده جدا ميشيد، ديگه فرقى نميكنه كه اروپا باشه يا آمريكا يا كانادا ، سرزمين جديد ديگه خونه آدم نيست. شما هم اگه ميخواهيد از ايران بريد بايد با اين مسايل كنار اومده باشيد!!!
از طرفى من و شما هم ديگه بچه نيستيم كه به خاطر دلتنگى براى پدر و مادر كل مسير زندگى مون رو عوض كنيم.

2-هميشه سعى كنيد كه بهترين چيز رو داشته باشيد ياحداقل چيزى كه تك باشه.
حالا كه قرار هست كلى وقت و انرژى گذاشته بشه، كلى هزينه بشه و استرس پذيرش گرفتن ، تافل ، ويزا وا هزار تا چيز ديگه رو آدم قبول كنه، چرا بهترين جا نره؟؟؟
1-دانشگاه هاي آمريكا رنك بالاترى دارند.
2-پيدا كردن كار در آمريكا (مخصوصا كار آكادميك ) ساده تر هست.
3-درامد ها در آمريكا از كانادا بالاتر هست.
4-اگر اهل تجارت و بيزينس هستيد، آمريكا نرخ بهره هاى پايين ترى داره و ماليات كمترى ميگيره. من يك شركت تو كانادا ثبت كردم و بايد سالى 60-32 درصد ماليات بدم!!!
و اگر بخواهيد با پولى كه به دست آورديد خريد كنيد 13درصد هم ماليات خريد بهش اضافه ميشه.يعنى هر 100 هزار دلار كه در بياريد،به صورت ميانگين 50 هزار دلارش رو دولت برميداره و 50 تاش رو به شما ميده!!ولى آمريكا اينجورى نيست.

و خيلى چيز هاى ديگه.
آخر اينكه يادتون باشه كه شما فقط براى درس خوندن نميريد، بلكه داريد هم زمان مهاجرت هم ميكنيد. پس دقت كنيد كه كجا داريد ميريد.

موفق باشيد

http://www.applyabroad.org/forum/showthread.php?43304-%D9%85%D9%82%D8%A7%DB%8C%D8%B3%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%84%DB%8C%D8%A7-%D9%88-%DA%A9%D8%A7%D9%86%D8%A7%D8%AF%D8%A7-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%B2%D9%86%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D9%88-%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%D8%A8%D8%B9%D8%AF-%D8%A7%D8%B2-%D8%A7%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%85-%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84%D8%A7%D8%AA
Knowing is not enough; we must apply. Being willing is not enough; we must do
دانش کافی نیست،باید بکار بست. نیت کافی نیست ،باید عمل کرد.
Albert Einstein
پاسخ
سپاس شده توسط مهدی ابراهیمی ، pishdad ، diamond87
ببينيد من هميشه سعى ميكنم واقعيات رو اون جورى كه هست منتقل كنم تا به دوستان در تصميم گيرى كمك بشه.در ضمن طرز فكر افراد ميتونه با گذشت زمان تغير كنه و اين قضييه هيچ ايرادى نداره. نه كانادا، نه آمريكا و نه اروپا ملك شخصى من نيست كه بخام ازش بدون دليل جانب دارى كنم.
در مورد مطالبى كه ذكر شد اگه لازم شد آمار و ارقام رو خدمتتون عرض ميكنم.

من زمانى كه ايران بودم هم براى كار و هم براى تفريح چندين بار اومده بودم كانادا و تمام شهر هاش رو ديده بودم و اين تصميم رو گرفتم. الان هم تو مونترال در كنار درس يك بيزينس موفق دارم.
كانادا و حتى اون آمريكا شايد واسه بعضى ها كه تو هفت تا آسمون يك ستاره ندارند بهشت و خونه اول و آخرشون باشه ولى براى من و امثال من فقط كشور هايى هستند كه فكر بهره بردارى از تخصص و سرمايه من و شماى ايرونى هستند و تا من و شما براى كشورشون سود نداشته باشيم غير ممكنه كه مارو بپذيرند.

دانشگاه ها كه سه برابردانشجويان عادى, شهرييه دانشجوى اينترنشنال رو ازتون ميگيره و خرج كانادايى ها ميكنه. وضعييت ماليات گرفتن از بيزينس ها رو هم كه براتون گفتم.
چند ماه قبل وقتى از وزير مهاجرت كانادا انتقاد شده بود كه چرا اين همه مهاجر وارد كانادا كرده و بازار كار رو خراب كرده جواب داده بود كه دولت ما كارى كرده كه امروز گارسون ها و دربون هاى كانادا هم تحصيلات دانشگاهى دارند!؟
دوست عزيز اگر فكر ميكنى كه دولت و دانشگاه هاى كانادا شيفته رزومه شماى ايرانى هستند و كشور رو ساختند كه شما بريد و از امكانات استفاده كنى سخت در اشتباهى!!كه اينجور بهتون بر ميخوره!

كانادايى سفيد سالى 250،000 نفر رو به كانادا مياره تا با دست مزد كم كار كنند و ماليات بدن و مملكت رو بسازند. با پول شهرييه شما دانشگاه هاى كانادا ساخته ميشه و با مالياتى كه ميدى كانادايى ها ميتونند حقوق بيكارى بگيرند، آبجو بخورند و تو خيابون ول بچرخند و به ريش من و شما بخندند!

من واقعا در تعجب هستم كه دوستان چرا هوييت شون رو اينقدر زود فراموش ميكنند و با دو شب جلوى در سفارت كانادا خوابيدن، خودشون رو كانادايى ميدونند و سنگ كانادا رو به سينه ميزنند؟!

من واقعا واسه خودم و بقييه دانشجويان خارج كشور متاسفم كه ميان اينجا و براى شما و امثال شما وقت ميذارند و پست ارسال ميكنند.

http://www.applyabroad.org/forum/showthread.php?43304-%D9%85%D9%82%D8%A7%DB%8C%D8%B3%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%84%DB%8C%D8%A7-%D8%A8%D8%A7-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7-%D9%88-%DA%A9%D8%A7%D9%86%D8%A7%D8%AF%D8%A7/page2
Albert Einstein
پاسخ
سپاس شده توسط مهدی ابراهیمی ، diamond87
nice_Guy گفته:
من دقیقا 7-8 ماه قبل بین استرالیا, کانادا, آمریکا و انگلیس گیر کرده بودم از همه هم پذیرش داشتم. ضمن اینکه تو همه کشورها به غیر از استرالیا فامیل داشتم. با توجه به اینکه اینجا مقایسه کانادا و استرالیا هست اینا رو میگم:

1. استرالیا نسبت به کانادا خیلی هم دورافتاده نیست. کانادا آمریکا رو بغل گوشش داره که این یه مزیت بزرگه. ولی نسبت به ایران یا اروپا به نظر من خیلی فرقی بین استرالیا و کانادا نیست.

2. از نظر آب و هوا که اصلا قابل مقایسه نیستن. من به شخصه با هوای خیلی سرد مشکل دارم.

3. از نظر پاسپورت اعتبار هر دو خیلی زیاده تو دنیا و خیلی فرقی نداره. با این تفاوت که پاس استرالیا رو سریع تر میشه گرفت.

4. بازار کار استرالیا بخصوص در زمینه IT خیلی بهتر از کانادا هست. هرچند آمریکا از این نظر با فاصله خیلی زیادی اوله.

5. هر دو کشور مهاجرپذیر هستن و کمتر احساس جدا افتادن از جمع به شما دست میده. هرچند من دیدم تورنتو همش هندی و آسیایی هست ولی مثلا ملبورن یه مقدار متفاوته.

6. در طول دوران دانشجویی ویزای استرالیا هم ریسک کمتری داره هم Multiple هست که هر دو برای من خیلی مهم بود. هر چند پروسه کاری ویزا گرفتن(یا نگرفتن) کانادا سریع تر هست. ضمنا بعد از اتمام فوق لیسانس اقامت بدون دردسر یا استرس خاصی داده میشه که اینم خیلی مهمه و در مواردی شاید از خود اون مدرکی که میدن مهمتر باشه.
گرفتن اقامت دائم کانادا بعد از فوق لیسانس خوندن در کانادا
سلام
گرفتن اقامت دائم بعد از فارغ التحصیلی از فوق لیسانس گذرونده شده در کانادا:
مدت فوق لیسانس دو ساله که بعد از فارغ التحصیلی می تونید از طریق Work permits for students—Working after graduation ( اطلاعات بیشتر : http://www.cic.gc.ca/EnGLIsh/study/work-postgrad.asp ) برای 3 سال اجازه کار بگیرید.
با استفاده از Canadian Experience Class ( اطلاعات بیشتر : http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/cec/index.asp ) می تونید با حداقل یک سال کار کردن تمام وقت بعد از فارغ التحصیلی از دوره فوق لیسانس ( اطلاعات بیشتر : http://www.cic.gc.ca/english/immigra.../graduates.asp ) واجد شرایط گرفتن اقامت دائم بشید و apply کنید و تا سه ماه بعد به شما جواب میدن.
7. از نظر رفاه هر دو کشور در مقام خیلی بالایی قرار دارن.

8. مسلما بهترین دانشگاه کانادا از بهترین دانشگاه استرالیا بهتره(ANU vs. Toronto or McGill or BC). ولی اینکه بگی دانشگاه های کانادا و آمریکا بهتر از استرالیا هستن حرف مسخره ای هست. باید ببینی با توجه به گزینه های شما بهترین کدوم هست. من از Concordia و منچستر و شفیلد هم پذیرش داشتم ولی دیدم گزینه بهتری دارم تو استرالیا.

در مجموع این مسائل باعث شد که به نظر من در مقطع فعلی استرالیا بهتر باشه. هر چند من و خیلی از افراد شبیه من هدفشون آمریکا هست و از اون لحاظ هم استرالیا رو سکوی پرتاب بهتری دیدم.

http://www.applyabroad.org/forum/showthread.php?43304-%D9%85%D9%82%D8%A7%DB%8C%D8%B3%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%84%DB%8C%D8%A7-%D8%A8%D8%A7-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7-%D9%88-%DA%A9%D8%A7%D9%86%D8%A7%D8%AF%D8%A7/page2
Albert Einstein
پاسخ
سپاس شده توسط
با سلام دوباره،
3-استراليا قطعا كانادا نيست و حتى تو خود كانادا هم ايالت هاى مختلف كلى با هم تفاوت دارند. طبق قوانين ضد تبعيض نژادى كانادا هر نوع تبيض مبتنى بر رنگ پوست، نژاد، زبان، مذهب، عقيده سياسى ، مجرد يا متاهل بودن و گرايش جنسى ممنوع هست!
اون چيزى كه به اصل تبعيض بر ميگرده لهجه افراد نيست بلكه نفرت افراد از بعضى نژاد ها و ملييت هاى خاص هست.اين نفرت هم هم نه توى جامعه بلكه به صورت كاملا مخفى رو زندگى افراد اعمال ميشه و بد ترين تاثيرش در گرفتن موقعيت هاى اجتماعى و كار پيدا كردن هست!!
در كانادا منفور ترين نژاد ها سياه ها و بعد هندى ها هستند.45% درصد سياه ها و 35% هندى هادر مشاغل سطح پايين جامعه كانادا كار ميكنند.
تو ايالت آلبرتا خيلى از سفيد ها كه درامد خوبى دارند تحصيل كرده هاى هند رو به عنوان نوكر استخدام ميكنند و پول خوبى هم بهشون ميدن و واقعا از اينكار لذت ميبرند!

اتفاقى كه دقيقا ميفته اين هست كه بعد از اپلاى براى يك شغل بعضى از اين افراد كه اسمشون ملييت شون رو نشون ميده كنار ميرن و بقييه هم بعد مصاحبه فيلتر ميشن.

در مورد زبان هم :
1-لهجه شما به اين سادگى ها از بين نميره. اگر بعد 18 سالگى به كانادا يا آمريكا بريد احتمالش خيلى ضعيف هست كه لهجتون از بين بره و هميشه ته لهجه باهاتون ميمونه!اگر بعد 30 سالگى مهاجرت كنيد, ديگه قابلييت سازگارى با فرهنگ رو هم نخواهيد داشت.
2-اختلافى كه بين افراد نتيو و مهاجرين هست فقط به لهجه بر نميگرده بلكه به چگونه استفاده كردن از زبان مربوط هست. زبانى كه من و شما باهاش صحبت ميكنيم زبان آكادميك هست ولى زبانى كه افراد نيتيو استفاده ميكنند زبان عامييانه هست كه من و شما چند سال طول ميكشه كه ياد بگيريم و شايد هم هيچ وقت ياد نگيريم.
هميشه يك شكاف عميق بين افراد نيتيو و مهاجرين هست.

براى اينكه متوجه منظورم بشيد مثال ميزنم:
1-فرض كنيد كه من لهجه تركى دارم، جور خاصى لباس ميپوشم و فرهنگ متفاوتى دارم. شايد شما با من مشكلى نداشته باشى ولى اگر بخواهى دوستان صميميت رو انتخاب كنى احتمالا ترجيح ميدى افرادى باشند كه به شما شباهت بيشترى دارند.(همين طور دوست دختر /دوست پسر).
اين هست كه معمولا مهاجرين با هم و افراد نيتيو با هم دوستان صميمى ترى هستند و جامعه كاملا لايه لايه هست!!!

2-در مورد كار شما ترجيح ميديد كه تو محل كار(در ايران) رئيس تون ايرانى باشه يا خارجى؟ اگر يك افغانى كه تازه يك سال هست به ايران اومده رو در اداره رئيس شما باشه, چقدر از اجراى دستوراتش احساس رضايت ميكنيد؟
(يك افغانى 50% زبان، 100% مذهب، و حد اقل 50% فرهنگش با ما يكى هست و تا 150 سال پيش هم هم وطن بوديم، ولى يك كانادايى سفيد 100% زبان، 100% مذهب و 100% فرهنگش با ما متفاوت هست!!!)

در پست هاى مديرييتى كاناداهم اوضاع تا حد زيادى به اين شكل هست و يك مهاجر تا سقف مشخصى كه سقف شيشه اييى ناميده ميشه ميتونه رشد كنه و بعد متوقف ميشه. چون پيشرفت بيشتر ميتونه نظم سيستم رو به هم بزنه.البته اين قضييه در محيط هاى آكادميك(دانشگاه ها) خيلى صدق نميكنه!

موفق باشيد

http://www.applyabroad.org/forum/showthread.php?43304-%D9%85%D9%82%D8%A7%DB%8C%D8%B3%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%84%DB%8C%D8%A7-%D8%A8%D8%A7-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7-%D9%88-%DA%A9%D8%A7%D9%86%D8%A7%D8%AF%D8%A7/page3
Albert Einstein
پاسخ
سپاس شده توسط علی عرفانی
از گفته های عابد (کسی که پست های 1-2-4 را گفته)

با سلام

بچه هايى كه در كانادا بزرگ شدند، اگر بخواهند تلاش كنند و موفق بشن، با توجه به آشنايى شون به زبان انگليسى و فرانسه و فرهنگ شانس خيلى بالاترى دارند. به طورى شخصى كه در كانادا بزرگ شده (مستقل از اينكه پدر و مادرش كجايى بودند)با مدرك ليسانس به مراتب شانس بيشترى براى گرفتن يك پست مديريتى داره، تا يك مهاجر با مدرك دكترا !!

ولى خب مشكل اينجاست كه تو سيستم كانادا و به خاطر قوانين افراطى ، خيلى از بچه ها از دست رفته اند و بيشتر بچه ها موفق نيستند. از نظر آمارى فقط 25% كانادايى ها به دانشگاه ميرن.
علت اين هست كه در سيستم كانادا درس تنظيم خانواده رو سال اول دبستان به بچه ها آموزش ميدن و ذهن بچه ها رو اينقدر با س.ك.س. و پول پر ميكنند كه ديگه تو ذهنشون جايى براى درس و زندگى نيست!!!
يكى از صحنه هاى عجيبى كه كه تو شبكه هاى مترو كانادا (تورنتو و مونترال) ميتونيد ببينيد دختر پسر هاى 17-16 ساله اييى هستند كه يه كالسكه (كه توش يه بچه هست) رو دارند هل ميدن و ميرن!!(بچه هايى كه بچه دارند) :[عکس: smile.png]
بعضى ها كه از دوست دختر/دوست پسرشون يه بچه رو دستشون ميمونه و مجبورند براى تامين هزينه هاى بچه برن سر كار و ديگه دانشگاه نميرن، بقييه هم بسيار تنبل و تن پرور هستند و در كنار مادى بودنشون باعث ميشه كه خيلى براى درس وقت نگذارند. اين هست كه تو دانشگاه ها بيشتر افراد (چه استاد، چه دانشجو) خارجى (چينى، هندى، ايرانى و...) هستند.
نكته خيلى خيلى خيلى مهم اين هست كه در كانادا تحصيلات ذاتا ارزشمند نيست. تحصيلات يك وسيله هست براى گرفتن يك شغل خوب و پر درامد. كه اگر به شغل خوب و پر درامدى منجر نشه عموما وقت تلف كردن هست.
در صورتى كه در فرهنگ ما ايرونى هايك فرد تحصيل كرده هميشه قابل احترام هست. چه پول داشته بشه ، چه نداشته باشه!
موفق باشيد

http://www.applyabroad.org/forum/showthread.php?43304-%D9%85%D9%82%D8%A7%DB%8C%D8%B3%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%84%DB%8C%D8%A7-%D8%A8%D8%A7-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7-%D9%88-%DA%A9%D8%A7%D9%86%D8%A7%D8%AF%D8%A7/page4
Albert Einstein
پاسخ
سپاس شده توسط
جواب nice_Guy :
جناب عابد مسلما شما که کانادا زندگی میکنی خیلی بیشتر اطلاعات داری و نظراتت برای من به شخصه خیلی قابل احترامه.

ولی با این موضوع که "تو کانادا تحصیلات ذاتا ارزشمند نیست" موفق نیستم. شناختی که من نسبت به کانادا دارم بسیار کوتاه و سطحی هست ولی اینو متوجه شدم اونجا ممکنه صاحب یه پیتزافروشی اهل ترکیه با یه استاد دانشگاه ایرانی درآمد یکسانی داشته باشن ولی به هیچ وجه طبقه اجتماعی یکسانی ندارن و برخورد مردم با اونها کاملا متفاوته. مسلما تحصیلات عالیه اونجا هم یه ارزش هست ولی مثل ایران تنها راه نجات از بدبختی و یک "باید" نیست که همه(از جمله خودم) عقده دانشگاه داشته باشن.

اتفاقا من دیدم که خیلی از مهندسین و بهتر از اون کسایی که لیسانس بیزنس داشتن به طرز ملموسی درآمد بیشتری داشتن از یه استاد دانشگاه معمولی(بخشی از این قضیه به این خاطر که 5-6 سالی زودتر شروع به کار کردن). ولی بازم کانادایی هایی هستن که میرن دکترا می خونن(هر چند هندی ها و ایرانی ها و چینی ها خیلی بیشترن).

http://www.applyabroad.org/forum/showthread.php?43304-%D9%85%D9%82%D8%A7%DB%8C%D8%B3%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%84%DB%8C%D8%A7-%D8%A8%D8%A7-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7-%D9%88-%DA%A9%D8%A7%D9%86%D8%A7%D8%AF%D8%A7/page4
Albert Einstein
پاسخ
سپاس شده توسط
پاسخ عابد به جواب قبلی:

خب ببينيد ما افراد آكادميك هستيم و قطعا طرز فكرمون همين هست,كه اگر نبود الان به كار ديگه ايى مشغول بوديم ولى عامه مردم كانادا و نه معدود افراد آكادميك ترجيح ميدن كه پول بيشترى داشته باشند تا تحصيلات. مثلا يك ليسانس يا فوقش يك مستر بگيرند و وارد بازار كار بشن و ترجيح ميدن جاى گرفتن دكترا پنج سال كار كنند و پول بسازند.البته واقعا جامعه هم تو ايجاد اين طرز فكر موثر هست. چون در اكثر موارد افراد با اعتبار بانكى و ميزان مالياتى كه ميدن ارزيابى ميشن. مثلا وقتى ميخواهيد خونه بخريد كرديت تون رو چك ميكنند و نه مدرك تون يا نميشه رزومه رو برد بانك و باهاش وام گرفت يا ماشين خريد!
2-شما صحبت از استاد دانشگاه كرديد. يك استاد دانشگاه يك شخص تحصيل كردست كه در جايگاه مناسب قرار گرفته و بديهى هم هست كه مورد احترام باشه. ولى اگر كسى درس بخونه و نتونه كار آكادميك بگيره (كه خيلى ها نميتونند,, مگر اينكه واقعا كارشون درست باشه )چيز زيادى گين نميكنند.

اينها حقايق تلخ زندگى هست.
موفق باشيد

Albert Einstein
پاسخ
سپاس شده توسط
به نظر حرف های aabed کاملا درسته و روش زندگی اون ها منطقی تره و باید هم همینطور باشه نه مثل مملکته ما که انتظار داریم یارو برای نونوا شدن هم دکتری داشته باشه. و یه نکته اینه که احترامی که تو ایران واسه تحصیلات می ذارن بخوره تو سرشون همش واسه خر کردن و حرفهای خاله زنکی و مردکیه و واقعا اینجا هم واسه مدرک تره هم خورد نمی کنن همین خود ما مثلا تحصیلکرده هستیم دیگه چقدر مارو تو فرایند اپلای اذیت می کنن از دانشگاه بگیر تا ...
گویا تو کشورهای سیستم این طوریه که یه نفر می تونه از راه هر کار(قانون)ی که دوست داره پول دربیاره و خوب زندگی کنه و نیازی نیست همه ی راه ها از دانشگاه رد بشه. این طرز فکر ما هم کم کم عوض می شه

Albert Einstein
پاسخ
سپاس شده توسط
اما من با این نظر موافقم شما چطور :

من با abed موافقم در ضمن اینکه نظرات nice_Guy رو هم صادق میدونم.

چرا ؟ چون back ground ذهنی همه ما شرقیه . چون مساله خیلی عمیقتر از اونیه که به نظر میرسه.
فکر نمی کنم اوضاع با وقتی که مارکوپولو از دیدن فرهنگ شرق و نیز ناصر الدین شاه با دیدن تراموای غربی شوکه شدن زیاد فرق کرده.
تکنولوژی زود تغییر میکنه اما ذهن انسانها؟ نمیگم مثل چرخه تکاملیه اما زمان خیلی زیادی میبره. جای پرداختن به دیدگاه موجود در غرب و مقایسه با ما شرقیها نیست . اما فقط به عنوان یه رویکرد در نظر بگیرید چرا اقتصاد آزاد در اروپای غربی جای خودشو باز کرد و نه در هیچ کجای دیگر کره زمین ؟
پشت این دیدگاه سود انگار و نتیجه نگر (که در امریکا به اوج خودش رسید) یه روح عمیق پروتستانی وجود داره که مولفه های اون در لایه لایه های جامعه غربی رسوخ کرده . آیا ما دارای این روحیه هستیم ؟ قطعا خیر. اما جالبه روح فرهنگ ذن ژاپنی هم اون مولفه رو داشت و من اصلا تعجب نمیکنم که ژاپنیها (حداقل در این زمینه و در این برهه از تاریخ) این طوری جلو رفتن . من در این زمینه متخصص نیستم اما نشانه ها رو حداقل دنبال کردم و دیدم قبلا خیلیا روش بحث کردن و هزاران کتاب و مقاله چاپ شده و میشه و خواهد شد.
یکی از مولفه های مشترک این دو فرهنگ ریاضت کشی دنیوی و نه اخرویه !!! ریاضت کشی که منتظر دیدن نتیجه در آینده نزدیکه. درکش برای ماها تقریبا غیر ممکنه ولی واسه بچه های فنی قابل درک تره. منظورم همون علاقه به کسب لذت حاصل از حل یک مساله غامض ریاضی یا اصیل تر از اون ساخت یک دستگاه هست. چیزی که بتونی لمسش کنی . و نتیجشو ببینی.
چرا غربیا بیشتر دوست دارن بجای تحصیلات آکادمیک سطح بالا برن رو یه زمینه خوب کاری درآمد بالایی داشته باشن؟ چرا مثلا در دنیای نرم افزار (که کاملا در فرهنگ آمریکایی رشد کرد) فرهنگی بنام هکری داریم ( هکر به معنی برنامه نویسی خلاق ونه داغون کردن سیستمها). و چرا در این فرهنگ به برنامه ای که نوشته اید و نه مدرک دانشگاهیتون احترام میذارن؟ چه بسا به غیر آکادمیک بودنتون بیشتر احترام بذارن! چرا در جامعه غربی برای افراد self-taught جایگاه خاصی قایل هستن و در حد پیامبران نگاهشون میکنن؟
ما با غربیا فرق خیلی عمیقی داریم . در مقاله ای دیدم حدود ٪۷۰ مشاغل کانادا مشاغل خدماتی هست و نه صنعتی یا کشاورزی و ... ولی ما ؟ هممون یا دکتریم یا مهندس . کانادا جزو G8 ولی ما دکتر مهندسا جهان سومیم. در این باره همه شما اطلاعاتتون از من بیشتره و قطعا مثالای زیادی همین الآن به ذهنتون رسیده . در این مورد اخیر فکر میکنم عقده های روانی ناشی از برخورد با تکنولوژی مدرن در چند صد سال پیش به این طرف و علاقه به پنهان آنچه که واقعا هستیم در پوشش و ماسکی به نام مدرک تاثیر زیادی داشته (مگه هنر نزد ایرانیان نبود و بس؟؟). شاید یکی از دلایلی که در غرب شما رو با نام کوچیک صدا میکنن و حتی در مقاله های علمی هم پسوند PhD رو بعد از نامتون میارن همین عدم وجود تحقیر ناخودآگاه باشه.بر عکس فرهنگ ما که پر از القاب جور وا جوره و افراد بیشتر با القاب اونا به ذهن متبادر میشن تا خودشون.....
خلاصه کلام اینکه دلیل تفاوت بیس ذهنی افراده که این مساله با یه روز و دو روز درست نمیشه.
در مورد کانادا و استرالیا هم میخوام بگم زیادی فرق خاصی با هم ندارن. برای تطابق با هر کدومشون اون روی مولفه فرهنگی اون زوم کنین بعد ببینین چقدر با فرهنگی که هزاران سال به شما رسیده و کم مونده به DNA شما هم نفوذ کنه [عکس: biggrin.png] فرق داره ! بعد آیا میتونید نزدیکش کنید یا نه ؟ خبر خوب این که مغز ما میتونه خودشو وفق بده اگه مرتب روش کار کنید . اکثر ما تقریبا زیر ۳۰ سال هستیم ( چه بسا اوایل دهه سوم زندگی) و هنوز وقت داریم ......
کانادا مهاجر پذیریش رو همیشه داشته و چه بسا پناهگاه کسانی بوده که حتی از آمریکا فراری بودن ( میدونید که بزرگترین محل سکونت سرخ پوستان هم هست).
ولی به نظر من روحیه استرالیایی ها به آمریکایی ها نزدیکتره . یه عبارت داریم در استرایا به نام Big brother که اشاره به آمریکا داره در تقابل با بریتینیا ! جوکهایی که در باره انگلیسیها و نیوزلندیها میسازن سر به فلک میزنه . طبیعیه چون انگلیسیها هیچ وقت استرالیاییها رو به عنوان یه آنگلوساکسون اصیل که به ملکه وفاداره قبول ندارن ( شوخی نمیکنم . این مساله همین الآن مصداق داره). حالا کی باعث این حالت شده؟ استرالیا یا بریتانیا ؟قضیه مرغ و تخم مرغ میشه و به بحث ما ربطی نداره.
میخوان بگم تا اونجا که من میدونم و تقریبا مطم.ن هستم کانادایی ها رو تفاوت با آمریکا تاکید دارن . مایکل مور همون کارگردان معروف برای نشان دادن تفاوت امنیت در آمریکا و بقیه دنیا در یکی از فیلماش (اسمش یادم نیست ولی ایران هم نشون دادش. کسی میدونه اسمش چی بود؟ )کانادا رو انتخاب میکنه. فکر نمیکنم به خاطر چاقیش حال نداشته بره جای دیگه ! بلکه به نظر من میخواسته هم مثال ملموس تری واسه آمریکاییها بزنه و هم بر تفاوت این دو کشور تاکید کنه ....
خلاصه اینکه درسته که کانادا به آمریکا چسبیده و استرالیا اونور دنیاست ولی در قیاس ذهنی این دو کشور ( و فقط این دو کشور) این رابطه برعکس به نظر میاد....

Albert Einstein
پاسخ
سپاس شده توسط
من در استرالیا در شهر سیدنی زندیگی میکنم و فقط یک بار به کانادا (تورونتو) سفر کرده ام.
تفاوتی که در همون لحظه اول ورود به تورنتو (پس از 4 سال زندگی در استرالیا) کاملا متوجه اش شدم تعداد خیلی زیاد جمعیت هندی و پاکستانی بود، در حالی که در جهت مخالف تعداد آسیایی ها (منظور Asian که به اصطلاح برای چشم بادامی ها به کار میره بدون در نظر سایر قسمتهای آسیا) در اینجا بیشتر به چشم میاد نسبت به هندی و پاکستانی ها. در خیلی از مناطق تورنتو بیشتر حس میکنی که در پاکستان یا هندوستان در حال قدم زدن هستی. و سفیدها در اقلیت هستند.
این رو به سبب امتیاز هیچکدام از طرفین کانادا و استرالیا نسبت به هم نگفتم فقط از جهت اختلافی که مشاهدی کردم گفتم.
از مزایای استرالیا این هست که با دریاقت اقامت دایم استرالیا شما به نوعی اقامت کشور نیوزیلند رو هم دریافت میکنید. به این معنی که هر وقت دوست داشتید میتونید با همون ویزای اقامت دایم استرالیا بدون هیچ مشکلی به نیوریلند مهاجرت کنید و از طبیعت یکی از زیباترین کشورهای جهان لذت ببرید.
وقتی که سیتیزن استرالیا شدید اگر خواستید میتونید بصورت دایمی به نیوزیلند مهاجرت کنید.
ضمنا از نظر قوانین استرالیا نیوزیلند ایالت هفتم استرالیا تلقی میشه و در صورت خواست مردم نیوزیلند، به راحتی به استرالیا ملحق میشوند. و در نیوزیلند بعضی از احزاب هم به دنبال این مساله هستند. باتوجه به اینکه بیش از 20 درصد مردم نیوزیلند در استرالیا زندگی میکنند و تعداد زیادی از استرالیایی ها هم در نیوزیلند مقیم هستند، امکان رای آوردن این انتقال بسیار زیاد هست. و با توجه به خبرها به نظر میاد که در چند سال آینده این اتفاق بیافته.

ولی مهمترین چیزی که سبب ترجیح دادن استرالیا نسبت به کانادا میشه (برای شخص من) سواحل رویایی در سراسر استرالیاست.
از سواحل کاملا سفید برفی گرفته تا سواحل بی پایان ایالت کویینزلند که من هر سال یک بار به اونجا سفر میکنم.
خصوصا شهر بسیار رویایی گلد کوست Gold Coast در ایالت Queensland با ساحل بی انتهای رویایی.
یا great barrier reef که 2600 کیلومتر جزایر و دیواره های مرجانی هست که در هیچ کجای جهان مشابهی نداره.

همونطور که گفتم من فقط تورنتو و کمی هم اوتاوا رو در کانادا دیدم ولی جایی به زیبایی شهر و بندرگاه سیدنی در کانادا ندیدم.
البته قطعا برای یه توریست، سیدنی از تورنتو بسیار گرونتره. ولی برای ساکنین استرالیا تامین مخارج زندگی خیلی هم سخت نیست خصوصا که درصد بیکاری کلا پایین تر هست نسبت به امریکای شمالی و خصوصا درآمد متوسط و حداقل دستمزد در استرالیا بسیار بالاتر است از کانادا و امریکا.
و چون درآمد در استرالیا بالاتره نسبت به کانادا، سفرهای خارجی هم از مبدا استرالیا ارزونتر به نظر میاد. و صد البته که بسیاری از زیباترین مقصدهای توریستی جهان هم در نزدیکی خود استرالیا و اقیانوسیه هست مثل میکرو و مینی جزایر بسیار زیبای اقیانوسه.
پاسخ