رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اپدیت سیستم عامل بدون بوت کردن
خیلی مواقع کارهای عجیبی که من در سیستم عامل گنو/لینوکس انجام میدم اینقدر برای من عادی شده که فکر نمی کنم این کار برای کاربرای سیستم عامل های دیگر کاری بسیار مشکل یا در بسیاری از موارد غیر ممکن است. پس برای درک بهتر باید از دید کاربر یک سیستم عامل دیگه مثل ماکروسافت ویندوز به مشکل نگاه کرد.

سناریو:
دوست شما یک ویندوز ۷ داره و شما از ویندوز ایکس پی استفاده می کنید. دوست شما اینترنت نداره و هارد خودش رو از کیس خارج کرده به منزل شما اومده و هارد رو با یک مبدل USB به کامپیوتر شما وصل می کنه.

شما: موزیک بریزم یا فیلم؟ دوستتون: هیچ کدوم.
لطفا نگاه کن ببین ویندوز ۷ من نسبت به آپدیت قبلی ای که انجام دادم آپدیت جدید براش اومده ؟

شما: ( اسمایلی شاخ در آوردن ) ببین مشخصات سخت افزاری کامپیوتر تو چیه ؟
دوستتون: سی پی یو م 32 بیتیه اینتله کارت گرافیکم هم انویدیاست.
شما: خوب من سی پی یوم ۶۴ بیتی ای ام دی و کارت گرافیکم هم ای تی آی هست.
یک کم دردسر دارم برای بوت کردن ویندوز ۷ تو.

دوست شما: من نگفتم بوتش کن!
شما: ( اسمایلی کندن موها ).
خوب شاید این سناریو برای شما خنده دار باشه و شاید غیر ممکن. ولی انجام چنین کاری توی سیستم عامل گنو/لینوکس نه تنها غیر ممکن نیست کار سختی هم نیست.

قبل از اینکه روش این کار را توضیح بدم باید بگم که من از این راه برای مقصود دیگه ای استفاده می کنم. در حال حاضر من از اوبونتو نسخه ۱۱.۱۰ استفاده می کنم و روی همین سیستم اوبوتو ۱۲.۰۴ را هم نصب کرده ام ( به صورت چند بوت ). اما در اوبوتو ۱۲.۰۴ چند تا باگ آزار دهنده ( از نظر من ) وجود داره که من تمایل به استفاده از اون رو ندارم و منتظر هستم تا این باگ ها فیکس شوند. برای اینکه بفهم این باگ ها کی آپدیت میشن چند تا راه وجود داره.

- یکی اینکه من از داخل سایت اوبونتو چک کنم چه پکیج هایی آپدیت میشن ( راه سخت ).
- یک راه دیگه اینه که من هر بار سیستم رو ریست کنم و با اوبوتو ۱۲.۰۴ لاگین کنم و ببینم چه آپدیت های جدید اومده و آپدیت هایی که من منتظر اونها هستم اومدند یا نه. ( راه بهتر )
توضیح : من از ریست کردن خوشم نمیاد مخصوصا روی پی سی خودم که کلا به دو دلیل ریست میشه اول به دلیل قطعی برق و دومی برای اینکه بخام سیستم عامل جدید نصب کنم به منظور استفاده.
- راه سوم: بدون اینکه ریست کنم سیستم اوبوتوی جدیدی که روی یک پارتیشن دیگه نصب شده را آپدیت کنم و ببینم چه آپدیت هایی اومده ( بهترین راه ).

فرض بر اینه که من یک اوبوتو ۱۲.۰۴ توی یک پارتیشن دیگه مثلا dev/sda8/ نصب شده دارم که میخام لیست آپدیت هاش رو ببینم بدون اینکه ریست کنم و با اون بوت بشم. خوب اول باید اون پارتیشن رو mount کنید. بهتره یک دایرکتوری یک جا بسازید مثلا mnt/ بعد اون پارتیشن رو داخلش mount کنید.
کد:
sudo mkdir /mnt/ubuntu1204
sudo mount /dev/sda8 /mnt/ubuntu1204

الان پارتیشن اوبونتوی ۱۲.۰۴ شما در شاخه mnt/ و در دایرکتوری ubuntu1204 مونت شده. خوب الان باید chroot کنیم.
اگر شما فقط می خواهید لیست پکیج هایی که برای اونها آپدیت جدید اومده رو ببیند کافیه فقط دستور زیر را اجرا کنید و ادمه دهید.
کد:
sudo chroot /mnt/ubuntu1204
اما اگر قصد آپدیت کردن و نصب پکیج ها را هم دارید پس نیاز به دسترسی به سخت افزار هم دارید پس سیستم فایل های زیر رو هم باید قبل از دستور بالا mount می کنید.
کد:
sudo mount –bind /dev /mnt/ubuntu1204/dev
sudo mount –bind /proc /mnt/ubuntu1204/proc
sudo mount –bind /sys /mnt/ubuntu1204/sys
پس از اجرای دستور chroot ترمینال شما تبدیل میشه به روت سیستم عامل اوبونتو ۱۲.۰۴ که قصد دیدن لیست آپدیت اون رو دارید.

الان هر دستوری اجرا کنید مثل این میمونه که دارید روی سیستم عامل اوبوتو ۱۲.۰۴ اجرا می کنید.

ولی شما یک کمبود دارید و اون هم نداشتن اینترنت در ترمینال اوبونتو ۱۲.۰۴ هست. در حقیقت dns های شما تخصیص داده نشده اند عمل تخصیص dns پس از بوت به صورت اتومات انجام میشه ولی شما در حقیقت اوبونتو رو بوت نکردید. پس باید به صورت دستی dns ها را ست کنید.

متونید هر dns که سیستم عامل کنونی شما گرفته رو برای سیستم عامل ۱۲.۰۴ هم ست کنید. برای دیدن dns های کنونی خود در ترمینال این دستور رو اجرا کنید.

کد:
cat /etc/resolv.conf

خروجی این دستور دی dns رو به شما نشون میده. برای ادیت هم میتوانید از vi یا nano استفاده کنید.
خوب پس از این کار شما در اوبوتو ۱۲.۰۴ هم اینترنت خواهید داشت. پس

کد:
sudo apt-get update
sudo apt-get dist-upgrade

دستور اول لیست مخازن شما را آپدیت می کنه. و دستور دوم لیست پکیج هایی که آپدیت برای آنها اومده رو به شما نشون میده و از شما سوال می کنه که تمایل دارید آپدیت شوند؟
و من فقط نیاز به دیدن این لیست دارم.

منبع : hypermit.com
یک مثقال عمل بهتر است از یک خروار حرف.
پاسخ