رتبه موضوع:
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
۳۰ چالش برای رشد شما در ۳۰ روز
#1
انسان ها نتیجه تکرار اعمالی هستند که انجام می دهند، پس برتری ها از عادات ما نشأت می گیرند نه از اعمال ما!

ارسطو

دانشمندان اعلام کرده اند که با اندکی اراده می توان در مدت ۳۰ روز عادتی را در خود نهادینه کرد. در این میان شروع و گذر از مراحل اولیه کنار آمدن با آن، ۸۰ % از کار را تشکیل می دهد و به همین دلیل است که ایجاد تغییرات مثبت و جزئی روزانه در یک دوره ی ۳۰ روزه از اهمیت خاصی برخوردار است.

یک مثل قدیمی در پاسخ اینکه چگونه می شود فیلی را خورد!؟ می گوید: لقمه، لقمه! این فلسفه در مورد ایجاد تغییرات در زندگی نیز درست است. اگر بیش از اندازه دهانت را پر کنی خفه می شوی. اما لقمه های کوچک تر و معقول، مانند خوردن غذاهای سالم و اندکی ورزش روش شگفت انگیزی است برای ایجاد تغییرات مثبت و هیجان بیشتر در زندگی. برای این دگرگونی ها و اهداف کوچک نیازی به انگیزه های بزرگ نیست. شروع و انجام کار شتاب لازم را در شما ایجاد می کند و اندکی بعد در میسر تغییر قرار می‌گیریم و آرام به پیش می رانیم.

در ادامه ۳۰ چالش برای یک دوره‌ی ۳۰ روزه در نظر گرفته شده است که هرکدام بالقوه می تواند تغییر و عادتی مثبت در زندگی ایجاد کند. بین برخی از آن ها همپوشانی هایی وجود دارد پس لازم نیست همه‌ی آن ها را به یکباره اجرا کنید. از بین این ۳۰ مورد ۲ تا ۵ مورد را انتخاب کنید و سعی کنید در ۳۰ روز آینده آن ها را تبدیل به عاداتی درونی نمایید و پس از آن برای ماه بعدی ۵ مورد دیگر را انتخاب کنید.

۱)استفاده از کلماتی که موجب شادی می شوند!

وقتی از کسی می پرسیم” خوبی ” در پاسخ می گوید ” خوبم” یا “ممنون”. چند روز پیش از یکی از همکارانم همین سؤال را پرسیدم و او در جواب گفت ” توپپپپپپ” با خنده ای پرسیدم چطور؟ و او گفت: خودم و خانواده ام سالم هستیم پس دلیلی برای توپ نبودن وجود ندارد. تفاوت در نگاه شخص و انتخاب نوع کلمات او بود. او درست مثل بقیه بود اما بیست برابر شادتر به نظر می رسید.

۲)هر روز کاری نو و جدید تجربه کن.

تنوع، نمک زندگی است. شاید چیزی را بارها بارها ببینی یا انجام دهی اما همه آن ها تنها بار اول در نظرت جلوه می کنند. پس اولین تجربه در هر کاری تا آخر عمر در ذهن می ماند. سعی کن هر روز، کاری جدید را تجربه کنی حال یک تجربه کوچک و جزئی مانند صحبت با یک غریبه یا عملی بزرگ و به خاطر ماندنی. بدان وقتی سیبی را به آسمان پرتاب کنی تا بازگشتش به دستت چندین غلت خواهد خورد همین طور تجربه های جدید در زندگی ممکن است فرصت های تکرار نشدنی‌ در اختیارت قرار دهد.

۳)سعی کن هر روز کاری برای دیگران انجام دهی.

از هر دستی که بدهی از همان دست پس خواهی گرفت. وقتی تغییری مثبت در زندگی کسی ایجاد کنی در واقع آن تغییر را در زندگی خودت ایجاد کرده‌ای. سعی کن کاری بزرگتر از محدوده‌ی خودت انجام دهی کاری که موجب شادی و کاستن از غم و رنج دیگری شود. قول می دهم که این عمل پاداشی بسیار بزرگ و به یاد ماندنی خواهد داشت.

۴)هر روز مهارتی جدید را تجربه کن و بیاموز!

استقلال و اتکاء به نفس کلید اصلی زندگی ای سالم و مفید است. برای این کار باید چند مهارت پایه را بیاموزی و از آن در همه‌ی امور کمک بگیری. مهارت هایی که کمک می کنند از پس همه‌ی امور زندگی به راحتی بر بیایی بسیار جامع تر از آن چیزی هستند که در مدرسه می آموزی. در ضمن تجربه یادگیری مهارت های جدید بسیار سرگرم کننده و جالب خواهد بود.

۵)هر روز درسی جدید به کسی بیاموز.

ما همه از قدرت و استعدادی طبیعی برای کمک به اطرافیانمان برخورداریم. آن چه آسان به نظر می رسد ایجاد چالش در فکر دیگران است. گاهی خیلی از آموزه ها و افکار را بدیهی می بینیم و نمی دانیم چه مواهبی برای ارائه به دیگران به ما عطا شده است و به همین دلیل گاهی تجربیاتمان را به ندرت با دیگران در میان می گذاریم. شور و شادی درونی از استفاده‌ی همیشگی و مرتب از این مواهب و استعدادهای ذاتی حاصل می شود. دیگران بیشتر برای چه کارهایی از تو تشکر می کنند؟ بیشتر می خواهند چه کارهایی برایشان انجام دهی؟ نقاشی؟ ریاضی؟ آشپزی؟ در ۳۰ روز آینده سعی کن بخشی از وقتت را صرف اشتراک گذاشتن استعداد و توانایی هایت کنی.

30 چالش برای رشد شما در 30 روز

۶)یک ساعت از روز را به کاری اختصاص بده که موجب ایجاد شور و هیجان در تو می شود.

در گروه ها و فعالیت هایی شرکت کن که به آن ها باور داری، نوع کار اصلاً مهم نیست به عنوان مثال شرکت در جلسات انجمن‌های خیریه، برنامه های مذهبی، باشگاه های اجتماعی که در هرکدام نتیجه ی روانی حاصل مشابه است یعنی موجب ایجاد شادی و معنا در زندگیتان می شود.

۷)با اطرافیان با نرمخویی و درستی رفتار کن حتی با کسانی که بی ادبی می کنند.

رفتار پسندیده با افراد بی ادب به معنای ریا و دو رنگی نیست بلکه یعنی تو به اندازه ی کافی بالغ شده‌ای که بتوانی بر احساساتت مدیریت کنی. رفتار با احترام و مهربانی حتی با درشتخویان نه به این دلیل که آن ها خوبند بلکه چون تو فوق العاده ای. بعد از ۳۰ روز مطمئن باش بی‌ادبی و بدی‌ در اطرافت مشاهده نخواهی کرد.

۸)سعی کن همیشه مثبت باشی.

برنده های واقعی در زندگی کسانی هستند که همواره مثبت می اندیشند. آنها توانایی مدیریت بر شادی‌ها و هیجاناتشان را دارند و می‌دانند شکست فرصتی است برای رشد و آموختن درسی تازه در زندگی. مثبت اندیشان کسانی هستند که جهان را مجموعه ای نامتناهی از فرصت های رنگارنگ می بینند که اغلب در زمان کوشش و تلاش فعال می شود. سعی کن در ۳۰ روز آینده بیشتر به نیمه پر لیوان نگاه کنی.

۹)به درس ها و تجربیاتی که در شرایط سخت و نامناسب می گیری توجه کن و قدرشان را بدان.

همیشه به خاطر داشته باش از هر چیزی در زندگی نظیر ملاقات با اشخاص و مواجهه با شرایط مختلف می توان توشه ای برگرفت و تجربه ای اندوخت. همه‌ی این ها بخشی از فرآیند همیشگی یادگیری یعنی زندگی هستند. هرگز فراموش نکن سپاسگزار درس هایی باش که در بحران های زندگی می آموزی. اگر از شغلت راضی نیستی یا رابطه ای که در آن به سر می بری مناسب نیست بدان شرایطی بهتر و ایده آل در انتظارت است و درسی که گرفته‌ای اولین قدم به سوی آن است. در سی روز آینده لیستی از درس ها و تجربیاتی که تا کنون اندوخته ای تهیه کن. [ برای مطالعه بیشتر : ۱۲ اندیشه شاد برای زمان مشکلات]

30 چالش برای رشد شما در 30 روز

۱۰)با دقت نگاه کن و از حوادث زندگی ات درس بگیر.

چند ماه پیش در حال دیدن مراسم اهدای جوایز در جشنواره ای فهمیدم که همه ی بازیگران برنده، در مصاحبه هایشان به یک چیز اشاره می کنند. آن ها می گویند: “همه ی عمرم برای این لحظه زحمت کشیدم” ولی حقیقت آنست که همه ی عمرمان به خاطر تک تک لحظات عمرمان تلاش می کنیم. چند لحظه تأمل کنید. همه‌ی حوادث و شرایطی که از سر گذرانده ای، همه‌ی فرازها و نشیب ها تو را به این نقطه رسانده است. از خودت بپرس: چند روز از عمرت را درست زندگی کرده ای! مثل همه ی مردم خواهی گفت”خیلی کم”! باید بیشتر از کار کردن ها و انجام دادن ها بر روی کیفیت بودنمان تمرکز کنیم. به خاطر داشته باش تنها لحظه ای که در تملک تضمینی توست زمان حال است. در ۳۰ روز آینده در لحظه زندگی کن.

۱۱)می خواهم در یک روز از این سی روز از شر یک چیز خلاص شوی!

دوروبرمان پر از به هم ریختگی و آشفتگی است( اداره، خانه، اتومبیل…) و طوری به آن عادت کرده‌ایم که متوجه تأثیرات آن بر خودمان نیستیم. زمانی که به این آشوب ها رسیدگی کنی می بینی که به بسیاری از آشوب ها و به هم ریختگی های درونی‌ات نیز پاسخ گفته ای. هر روز یکی از این وسایل اضافی و بی استفاده را نشان کن و خودت را از شرّش خلاص کن. خیلی راحت! ممکن است در ابتدا سخت به نظر برسد و در مقابل این کار مقاومت کنی، ولی پس از مدتی یاد می گیری که دورت را شلوغ نکنی و همچنین ذهن آرامت از تلاش های تو بسیار ممنون خواهد بود.

30 چالش برای رشد شما در 30 روز

۱۲)سعی کن در این سی روز خلاقیتی از خود بروز دهی.

خلقت فعالیتی بی مانند است. استفاده از استعداد نو آوری و تخیل و ساختن چیزی با دو دست خودت حسی وصف ناپذیر از تکامل و تمامیت به تو خواهد داد که با هیچ حس دیگری برابری نمی کند. فقط مهم اینست که این نوآوری در جهت تمایلات و علایقت باشد. اگر کارت در رابطه با مسائل مالی و مشتریان است و از آن متنفری هرگز به دنبال خرق عادت در آن نباش! بلکه سعی کن آن چه به آن عشق می ورزی را بیابی و در رابطه با همان مورد خلاقیتی از خود نشان دهی و خواهی دید که چگونه زندگیت دگرگون خواهد شد. اگر تا بحال این کار را نکرده ای دست به کار شو! بگذار اسب خلاقیتت افسار گسیخته در دشت های فراخ زندگیت آزادانه بتازد و به پیش رود.

۱۳)در مدت این ۳۰ روز دروغ نگو!

نه دروغ مصلحتی و نه دروغ های به ظاهر معصومانه ی دیگر! تو می توانی! خودت و دیگران را فریب نده. حقیقت را بگو و از صمیم قلبت با افراد صحبت کن. [برای مطالعه بیشتر : ۱۲ دروغی که دیگر به خود نگویید!]

۱۴)صبح ها ۳۰ دقیقه زودتر از خواب برخیز تا مجبور نشوی مانند دیوانه ها به دور خودت بچرخی.

همین ۳۰ دقیقه مانع پرداختن کرایه ی بیشتر، عجله و سردرد های بعد از آن خواهد شد. در این سی روز به اجبار سی دقیقه زودتر از خواب بلند شو و خودت تأثیرش را بر زندگیت ارزیابی کن.

30 چالش برای رشد شما در 30 روز

۱۵) عادت بد را در این سی روز کنار بگذار!

آیا بیش از اندازه فست فود می خوری؟ آیا به بازی های رایانه ای شدیداً عادت کرده ای؟ آیا با فرزندانت جر و بحث می کنی؟ خودت بهتر می دانی. ۳ مورد را انتخاب کن و سعی کن در این سی روز به شدت از آن ها احتراز کنی.۱۶)کمتر از ۳۰ دقیقه در روز به تماشای تلویزیون بنشین.

خودت را با حوادث دنیای واقعی سرگرم کن. بهترین خاطرات نتیجه تجربیات جالب زندگی هستند. پس تلویزیون را خاموش کن(در صورتی که با کامپیوتر برنامه های تلویزیون را مشاهده می کنی کامپیوتر را خاموش کن) و از خانه بیرون برو. با دنیای بیرون تعامل کن، طبیعت را به تماشا بنشین، لذت های ساده ی زندگی را درک کن و آنگاه خواهی دید که زندگی آغوش زیبایش را برویت خواهد گشود.

۳۰ چالش برای رشد شما در ۳۰ روز – قسمت دوم

۱۷)یک هدف بلند مدت برای خودت تعریف کن و هر روز یک ساعت روی آن کار کن.

هدفت را به اهداف کوچکتر خرد کن و با تمرکز بر روی هر کدام اندک اندک به هدف اصلی ات نزدیک شو. این مسئله را می توان به فرآیند راه رفتن یک نوزاد تشبیه کرد همیشه برداشتن اولین قدم سخت ترین مرحله است. در این سی روز بر روی اهدافی کار کن که همیشه آرزویشان را داشتی. تخیلت را به کار بیانداز و از آن به واقعیت برس.

۱۸)خودت را موظف کن روزانه یک فصل از یک کتاب خوب را بخوانی.

با گسترش نقش اطلاع رسانی وبلاگ های مختلف و راحتی جستجوی مطالب در آن ها مردم رغبت کمتری به خواندن کتاب های چاپی نشان می دهند. اما پرواضح است که هیچ وبلاگی نمی تواند جای کتاب ها را بگیرد و نیز هیچ کس نمی‌تواند نقش سازنده‌ی کتاب ها در زندگی امروز و دیروز بشر را انکار کند. کتاب ها دریچه هایی را در ذهن و زندگی شخص می گشایند. همین روز در لیست های برخط کتاب بگرد و به کتابخانه ها برو و آن را پیدا کن. در این سی روز سعی کن با خواندن روزی یک فصل از آن کتاب آرام آرام این عادت را در خود نهادینه کنی.

۳۰ چالش برای رشد شما در ۳۰ روز – قسمت دوم

۱۹)هر روز صبح یک جمله‌ی الهام بخش بخوان و روزت را آغاز کن.

گاهی تنها چیزی که نیاز داریم اندکی شور و نشاط است. در سی روز آینده قبل از خوردن صبحانه یا ترک خانه یک فیلم انگیزاننده ببین یا داستان کوتاه و نقل قولی را از نظر بگذران.

۲۰)هر روز پس از ناهار کاری کن که تو را به خنده وادارد.

کلیپ های طنز یوتیوپ جوک های بر خط و کمیک استریپ های مورد علاقه ات هر کدام می توانند برای این کار انتخاب های مناسبی باشند. لبخند‌ی کوچک برلبانتان می تواند ذهن را تحریک کرده و انرژی عظیمی در وجودتان ایجاد کند. بهترین زمان برای این لبخند جادویی موقع استراحت بعدازظهر است.

۲۱)در این سی روز از نوشیدن الکل امتناع کن.

این چالش به موقعیت شخصی هر کسی بستگی دارد. اگر به مصرف الکل یا نوع خاصی مواد مخدر معتاد هستید اصلاً توصیه نمی کنیم که ناگهان ترک کنید. برای این کار باید به پزشک مراجعه کنید و آرام آرام اقدام به ترک کنید. اما اگر گاه گاهی مصرف می کنید از امروز تا سی روز آینده به آن لب نزنید.

۲۲)در این سی روز سعی کنید روزانه ۳۰ دقیقه نرمش کنید.

سلامتی یعنی زندگی، آن را رایگان و راحت از دست ندهید. با تغذیه سالم، ورزش و چکاپ های سالانه به سلامتی و صحت خودمان کمک کنیم.

۲۳)هرروز خودت را در شرایطی نامناسب قرار بده و با ترس هایت مواجه شو.

با این راهکار اندک اندک به ترس هایت یعنی آن چه مانع رسیدن به خوشبختی و ایجاد تغییرات مثبت در زندگی ات شده است نزدیک می‌شوی و آن ها را از سر راهت بر می‌داری. گاهی اوقات از شکست خوردن می ترسیم و بعضی وقت ها ناخودآگاهانه از پیروزی و رشد و تعالی و تغییرات پس از آن می هراسیم. ترس از رد شدن و تحقیر و همچنین احمق فرض شدن را هم باید در نظر داشت. راه مقابله با این ترس ها، بزرگ و مهم ندیدن آنهاست. با ترس ارتباط برقرار کن. آن را در مشتت بگیر حسش کن و گاهی با آن حرف بزن. “سلام ترس! چه خبر!” اگر راهش را بدانی می توانی همین ترس را به دوستی مشفق و راهنما تبدیل کنی که در هنگام خطر هشدار خواهد داد. در این سی روز سعی کن ترس هایی که مانع از پیشرفتت می شود را مشخص کرده و با آن ها روبرو شوی.

۲۴)سعی کن هر روز غذایی جدید و سالم برای خودت درست کنی.

آشپزی فعالیتی مفرح است که به ذهن کمک می کند و اگر درست انجام شود می تواند مواد مغذی به بدن برساند. پس هر روز دستور غذایی تهیه کن و در این سی روز برای خودت آشپزی کن. گاهی انجام اجرای یک دستور آشپزی جدید به اندازه بسیار زیادی شور و شادی در خود و اطرافیان شما ایجاد خواهد نمود.

۲۵)هر روز ۱۰ دقیقه صرف فکر کردن به موفقیت هایت کن.

در این فرآیند می توانی نعمت هایی که به تو عطا شده را بشناسی، قدر دان آن ها باشی و در ضمن به رشد و تعالی شخصیتی نیز برسی.

۲۶)هر روز سعی کن با شخصی که به ندرت او را می بینی مکالمه ای داشته باشی.

انسان ها موجودات جالبی هستند و هیچ دو انسانی را نمی توان یافت که کاملاً مشابه یکدیگر باشند. تعامل با افراد مختلف ذهن را به روی ایده ها و چشم اندازهای متنوع می گشاید. در این سی روز سعی کن با افراد غریبه صحبت کنی و شخصیت آن ها را کشف نمایی.

۲۷)در این سی روز دیونت را ادا کن و سعی کن دیگر قرض نکنی.

همیشه کمتر از آن چه داری خرج کن. وسیله ای که نیاز نداری نخر. برنامه ای برای خرج و مخارجت تهیه کن و بر اساس همان عمل کن. در سی روز آینده همه چیز را نقد بخر و حساب هر ریال از پولت را داشته باش.

۲۸)رابطه ای که موجب آسیب رسیدن به تو می شود را ترک کن.

با کسانی بمان که به تو عشق می ورزند، ایجاد انگیزه می کنند، شهامتت را بالا می برند، موجب پیشرفتت می شوند و در نهایت تو را شاد می نمایند. اگر چنین کسی اطرافت نیست پس دوروبرت را خلوت کن و فضا را برای افراد جدید باز کن.

۲۹)در ملأ عام کسی را که نباید بخشید ببخش و از او بگذر.

گاهی روابط خوبمان را تنها به خاطر خودخواهی های کوچک و جروبحث های بزرگ از دست می دهیم. حتی اگر باید عذر خواهی کنی این کار را انجام بده و در عوض رابطه ات را از دست نده.

۳۰)هر روزت را با یک عکس و یک پاراگراف نوشته جاودانه کن!

در این سی روز هرجا که می روی دوربین عکاسی ات را با خود ببر. سعی کن عکسی بگیری که خلاصه ای از حوادث و روابط آن روزت باشد و قبل از خوابیدن دو سه خطی نیز درباره ی وقایع آن روز برای خودت ثبت کن. اگر بتوانی این عکس ها و نوشته ها را در کامپیوتر ذخیره کنی بعدها می توانی یک وبلاگ شخصی از آن ها بسازی و نیز به راحتی آن ها را از نظر بگذرانی. بعد ها خواهی دید که اگر آن ها را ثبت نکرده بودی بسیاری از خاطراتت را فراموش کرده بودی و خیلی زود از بین رفته بود.

منبع
منبع 2
منبع 3
[عکس: <a href=www.Mojsazan.com.gif]" class="mycode_img" />
پاسخ


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  مهارت‌های لازم برای گرفتن کار در گوگل با حقوق ۱۰۰ هزار دلار در سال مهرداد عباسی 0 4,629 05-15-2015, 02:42 AM
آخرین ارسال: مهرداد عباسی
  ۱۰ راه برندسازی برای کسب و کارهای کوچک مهرداد عباسی 0 2,684 05-10-2015, 02:32 PM
آخرین ارسال: مهرداد عباسی
  چرا دنیای مدرن برای مغزهای ما، بد است؟! مهرداد عباسی 0 2,469 01-24-2015, 02:47 PM
آخرین ارسال: مهرداد عباسی
  اصول بازاریابی برای مشاغل کوچک مهرداد عباسی 0 2,850 11-13-2013, 05:43 AM
آخرین ارسال: مهرداد عباسی
  چگونه برای شغلی که هنوز آمادگی اش را نداریم درخواست دهیم؟ مهرداد عباسی 0 2,911 10-04-2013, 06:42 PM
آخرین ارسال: مهرداد عباسی
  برای معرفی خود از این واژگان استفاده نکنید مهرداد عباسی 0 2,753 04-23-2013, 12:28 AM
آخرین ارسال: مهرداد عباسی
  ۱۰ توصیه برای اینکه مشتریان خود را از دست بدهید مهرداد عباسی 0 2,673 02-08-2013, 04:31 PM
آخرین ارسال: مهرداد عباسی
  ۳ قانون برای اولویت‌بندی کارها مهرداد عباسی 0 2,941 02-05-2013, 04:50 PM
آخرین ارسال: مهرداد عباسی
  ۱۵ راه برای اینکه زندگی کنید، نه اینکه فقط وجود داشته باشید! مهرداد عباسی 0 2,683 01-10-2013, 03:43 PM
آخرین ارسال: مهرداد عباسی
  ۲ لیست طلایی برای مدیریت زمان مهرداد عباسی 0 2,550 12-21-2012, 03:51 AM
آخرین ارسال: مهرداد عباسی

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان