رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چرا بهتر است برای پروژه ها پروپوزال ننویسیم
#1
اولین قدم شما برای انجام توافقات اولیه با مشتری ای که برای تولید یک نرم افزار به شما مراجعه می کند چیست؟
اگر تا به حال پیشنهاد اجرای پروژه ها را در قالب یک طرح مکتوب یا اصطلاحا پروپوزال به مشتری ارائه می کردید، حتما شما هم با من هم عقیده هستید که کاری است دشوار، که باید با وسواس ویژه ای انجام شود. اتفاقی که به شکل معمول می افتد، شما هستید که باید منتظر پاسخ مشتری باشید. بعد از چند هفته که خبری دریافت نکردید موضوع را پیگیری می کنید و متوجه می شود حتی یک نگاه اجمالی نیز به آن انداخته نشده است. دسته ای هم داکیومنت را ورق زده اند و بخش قیمت و زمانبندی را خوانده اند و بدون در نظر گرفتن جزئیات سعی می کنند چانه زنی کنند.
در این مقاله تجربیات یک شرکت توسعه دهنده نرم افزار های تحت وب را با شما در میان می گذاریم و در مورد خوب و بد این کار حرف می زنیم و راه های عملکرد بهتر در این زمینه را با شما در میان می گذاریم.

کار سخت نوشتن پروپوزال

در طول سال هایی که برای مشتریان، پروپوزال هایی را تنظیم می کردیم با مشکلاتی مواجه بودیم که به مرور توجه ما را به اشتباه بودن این کار هدایت می کرد. به صورت اجمالی به برخی از رایج ترین مشکلاتمان می پردازیم.

شتابزدگی

تمام کردن یک پروپوزال همواره سرعت عمل ما را می طلبید. علی رغم اینکه ما همواره سعی بر تنظیم پروپوزالی هرچه بهتر و تاثیر گذارتر را داشتیم، گاهی زمان کم، ما را به استفاده از بخش هایی از پروپوزال های گذشته وا می داشت. بعد از اتمام کار و چندین بار کنترل کردن، باز هم حس اضطراب ما، در زمان تحویل داکیومنت به مشتری از بین نرفته بود. زیرا ما می دانستیم که بهترین کار ممکن را به مشتری تحویل نداده ایم.

ریسک های کار

در مواردی که مشتریان به صورت مستقیم به ما مراجعه می کردند احتمال قطعی شدن پروژه بسیار زیاد بود و ما با انرژی بسیاری بر روی تنظیم پروپوزال وقت می گذاشتیم اما همچنان این احتمال وجود داشت که تمام تلاش های ما بیهوده باشند و کارفرما از انجام پروژه و نهایی کردن قرارداد به هر دلیلی منصرف شوند. ریسک اصلی کار برای تنظیم پروپوزال اینجا بود که ما وقت و انرژی بسیاری صرف می کردیم بدون اینکه از انجام کار اطمینان داشته باشیم.

جزئیات

میزان موفقیت هر پروژه به میزان کشف و تشخیص جزئیات آن بستگی مستقیم دارد و در واقع جزئیات پروژه هستند که محدودیت های ما را در انجام کار مشخص می کنند. پروژه به چه شکلی باید انجام شود و نیاز های واقعی مشتری چیستند؟ ما چه منابعی را از مالی و یا محتوایی در اختیار داریم؟ همه و همه جزئیاتی است که هر چه دقیق تر مشخص شوند ما را به هدف نزدیک تر می کنند. اما عجله و ریسک های پروژه در اینجا چه نقشی را ایفا می کنند؟ همواره در طول کار افکاری در پس زمینه ذهن ما هستند، که آیا در زمان موجود می شود به این جزئیات پرداخت و آیا در شرایطی که اصلا معملوم نیست پروژه انجام بشود یا نشود چرا باید این زمان و هزینه را صرف کرد؟ اما در عین حال بدون مشخص کردن جزئیات کار، چگونه قیمت و زمان بندی کار را مشخص کنیم؟ بدون مشخص کردن جزئیات پروژه ورود به کار خطایی بزرگ است که مدت هاست که همه از آن دوری می کنند. پس مکتوب کردن جزئیات کار از مهمترین بخش های کار ماست که به هیچ عنوان نمی توانیم آن را حذف کنیم و حالا راه چاره چیست؟

Avoid Writing Proposal2_nardebaan.jpg
به جای طرح پیشنهادی یا پروپوزال برای مشتری سند ارزیابی تنظیم کنید و برای این کار پول دریافت کنید


ارزیابی پروژه به چه معنی است؟

ارزیابی پروژه به معنی ریز کردن اقداماتی است که از ابتدا تا انتهای پروژه انجام خواهند شد به شکلی که در طول پروژه نیز قابل کنترل باشند. به این ترتیب کار کردن بر پایه حدس و گمان از بین می رود و جزئیات کار به نحوی مشخص می شوند که بخشی از کار اجرایی محسوب می شوند و شاید بهتر بگویم که از مهمترین بخش های اجرایی کار است.

محاسن دریافت پول، برای تهیه سند ارزیابی پروژه

حذف طرح پیشنهادی یا پروپوزال و جایگزینی آن با سند ارزیابی منافع بسیاری را به همراه دارد که در طول زمان و به تجربه به آنها رسیده ایم.

تعیین صلاحیت

در شرایطی که مشتری شما تمایلی به پرداخت هزینه برای ارزیابی کار نداشته باشد و یا توان پرداخت این وجه را نداشته باشد در همان ابتدای کار این کد را دریافت می کنید که شما با یک مشتری خوب سر و کار ندارید. البته الزاما شما همیشه مشتریان را به پرداخت هزینه در ابتدای کار ملزم نمی کنید ولی با تعریف این شیوه کار، می توانید دریابید که با چه نوعی از مشتری در تعامل خواهید بود و مشتری شما تا چه حد برای انجام این کار جدی است. نتیجه ای که بعد از نوشتن یک پروپوزال و صرف وقت بسیار ممکن است به آن پی ببرید.

دقت به جزئیات

عدم دغدغه برای صرف زمان و هزینه ما را یاری می کند تا داکیومنت کاملتری را تهیه کنیم که هم برای مشتری و هم برای تیم اجرایی کاربردی تر باشد. سندی که گرچه قطورتر است حاوی مطالب مفید تری هم هست. و با مکرراتی که در تمام پروپوزال های دیگر هم هست پر نشده است. تیم اجرایی و مشتری هر دو با در دست داشتن این سند با موارد پیشبینی نشده کمتری مواجه خواهند شد.

عدم مواجهه با هزینه پیش بینی نشده

مشخص شدن تمام جزئیات و هم سو شدن نظر تیم اجرایی و مشتری به ما کمک می کند تا قیمت هایی ثابت را در ابتدای پروژه به مشتری اعلام کنیم و در طول زمان پروژه با دریافت نظرات جدید از مشتری مجبور به تغییر قیمت ها و یا دفاع برای تعدیل قیمت نخواهیم بود.

در آخر به شکل خلاصه در شرایطی که مشتری به برنامه شما برای ارزیابی کلی پروژه بله می گوید یک ارتباط دو طرفه و بر پایه اعتماد بین شما به او جود آمده است که ریسک شما را بسیار کم می کند، تا اینکه نقطه شروع، کار سخت بر روی یک طرح پیشنهادی باشد در حالیکه شما هیچ شناختی از مشتری و هدف اصلی او را از این درخواست ندارید. که البته همین نقطه غیر مطمئن اولین عامل بازدارنده ای است که شما را از صرف وقت کافی و ارائه کاری کامل باز خواهد داشت.
در آینده به شیوه صحیح تهیه یک سند ارزیابی خواهیم پرداخت و جزئیات این داکیومنت را برای شما باز خواهیم کرد.

منبع
[عکس: <a href=www.Mojsazan.com.gif]" class="mycode_img" />
پاسخ
سپاس شده توسط msr_anjir@yahoo.com ، علی عرفانی


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  اثبات وجود خدا برای صنف برنامه نویس مهرداد عباسی 1 5,265 12-03-2015, 10:23 PM
آخرین ارسال: abolfazl35
  آموزش پروژه محور digicom 0 2,750 12-26-2014, 04:05 PM
آخرین ارسال: digicom
  میوه فروشی بهتر است یا برنامه نویسی؟؟؟؟؟؟؟؟ مهرداد عباسی 11 16,747 02-17-2014, 05:05 PM
آخرین ارسال: مهدی ابراهیمی
  ۱۰ توصیه برتر برای تست کاربردپذیری نرم افزار مهرداد عباسی 0 3,052 06-10-2013, 03:49 AM
آخرین ارسال: مهرداد عباسی
  انتخاب یک زبان C++ یا C# کدام بهتر است؟ alamdar_313 27 38,987 05-03-2012, 04:41 PM
آخرین ارسال: مهرداد عباسی
  چگونه خود را برای مسابقات ACM آماده کنیم ؟!! مهرداد عباسی 0 3,789 04-29-2012, 11:58 PM
آخرین ارسال: مهرداد عباسی
  مشکل به هنگام ساختن پروژه با microsoft visual c ++ lord67 8 11,288 04-19-2012, 08:27 AM
آخرین ارسال: lord67
  طرحی برای رعایت امنیت در برنامه نویسی مهرداد عباسی 0 3,087 11-22-2011, 05:59 PM
آخرین ارسال: مهرداد عباسی
  چطور مثل یک حرفه‌ای برنامه بنویسیم – بخش اول: انتخاب نام برای متغیرها مهرداد عباسی 0 3,783 04-20-2010, 08:36 PM
آخرین ارسال: مهرداد عباسی
  ۱۲ راه برای کدنویسی بهتر مهرداد عباسی 0 3,508 03-12-2010, 06:07 PM
آخرین ارسال: مهرداد عباسی

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان