رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
فریلنسر کیست و چه کاری انجام میدهد؟
بعد از انجام نظرسنجی که البته هم اکنون هم فعال است ، میخواهم نوشته های خودم در موضوع فریلنسینگ یا آزادکاری را شروع کنم . البته نوشته ای که هم اکنون در حال خواندن آن هستید ، نسخه جدیدی از یک نوشته قدیمی است که آن را بروز کردم و مطالب جدیدی به آن افزودم .

قبل از این که بخواهم دیگر تجارب خودم و نوشته های کامل در مورد فریلنسینگ را شروع کنم ، بهتر است اول ببینیم که یک فریلنسر چه کسی است و چه کاری انجام میدهد !

فریلنسر چه کسی است ؟
فریلنسر کسی است که یک حرفه مثل عکاسی ، نویسندگی ، طراحی وب و دیگر خدمات ، گرافیک و .. دارد و به صورت پروژه ای و آزاد با دیگران کار میکند . او طبق قوانین خودش کار میکند و اکثر مواقع کارش را در اتاقی در خانه خودش انجام میدهد. فریلنسر کسی است که هر روز در حرفه خودش پیشرفت میکند ، چون میداند که هرچه بیشتر بداند ، کارهای بیشتری میگیرد و مسلما درآمد بیشتری خواهد داشت . به بیان ساده تر بخواهم بگویم ، فریلنسر خودش آقای خودش است ! یعنی مستقیم با مشتری رابطه دارد ، خودش کار انجام میدهد و هزینه ای که دریافت میکند مستقیم به جیب خودش میرود نه جناب مدیر داخلی ، مدیرعامل و ..
درآمد او چگونه است ؟
درآمد یک فریلنسر یا آزادکار ، کاملا به علم و دانش خودش بستگی دارد . البته موضوع کاری و تخصص او هم بسیار تاثیر گذار است . مثلا یک متخصص شبکه فریلنسر خیلی درآمد بالاتری تا یک نویسنده دارد ، البته این باعث نمیشود بگویید که پس من میروم و متخصص شبکه میشوم ، شاید تا زمانی که بخواهید تخصص های شبکه خود را بگیرید میتوانستید بسیار در آن چیزی که یاد دارید پیشرفت کنید و موفق تر شوید. البته اگر بخواهیم درآمد یک طراح وب فریلنسر را بازبینی کنیم (در صورت شهرت متوسط ) میتوان گفت که میتواند چندین برابر درآمدی که یک شخص در یک شرکت شخصی در می آورد را به دست آورد . اما این که درآمد ثابتی ندارد میتواند کمی سخت باشد ، البته میشود با پس انداز و سپرده گذاری جلوی این مشکلات را گرفت.
جایگاه اجتماعی و خانوداگی
البته من نمیتوانم زیاد در این مورد نظر بدهم ، متاسفانه شرایط کشور ما طوری است که بعضی از افراد فکر میکنند که کار کردن بیل زدن و سرگرم شدن در شرکتهاست . البته میشود از این مشکل فاکتور گرفت و آن را ندید . اکثر فریلنسر ها رابطه خوبی با خانوداه شان دارند چون اکثر اوقات در منزل هستند و کارشان را از آنجا دنبال میکنند.
چگونه کار میگیرند؟
این هم بستگی به تخصص شما دارد ، اما من خودم از طریق بخش بهینه سازی یک ادمین که البته فعلا غیرفعال است پروژه میگرفتم ، شما هم میتوانید شروع به وبلاگ نویسی کنید تا از این طریق کسب درآمد کنید . میتوانید با حضور در تیم های موفق به صورت فریلنسر یا شراکت پروژه ای خود را به دیگر افراد معرفی کنید و یا حتی میتوانید با نوشتن برای دیگر وبلاگ ها شروع به کسب درآمد کنید . یا میتوانید با تبلیغات در روزنامه های محلی خدمات خود را به گوش دیگر افراد برسانید . البته دوست دارم این بحث را به یک نوشته اختصاصی انتقال دهم .
آیا میخواهید بیشتر بدانید و به یک فریلنسر تبدیل شوید؟
سوالی که پیش می آید این است که چگونه شروع کنیم ؟ پس با یک ادمین همراه باشید . میخواهم از این به بعد این موضوع هم به موضوعات اصلی یک ادمین اضافه کنم تا هم به دانسته های خودم افزوده شود هم کمکی به شما خوانندگان یک ادمین کرده باشم .

منبع
[عکس: <a href=www.Mojsazan.com.gif]" class="mycode_img" />
پاسخ
سپاس شده توسط
چگونه فریلنسر شویم ؟ – قسمت اول

آزادکاری یا به قول معروف فریلنسینگ، یک شیوه کاری بسیار جالب است که می توانید از طریق آن به موفقیت های زیادی دست یابید. اما فریلنسر شدن کار ساده ای نیست و برای این کار باید با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کنید.

چگونه فریلنسر شویم ؟ قسمت اول

من در این مورد تحقیق های بسیاری کردم و خوشبختانه به نتایج خوبی هم رسیده ام. حالا مایلم در یک سری مقاله، راه و رسم فریلنسر شدن را با شما به اشتراک بگذارم تا شما هم با این پدیده هیجان انگیز و دوست داشتنی آشنا شوید. اگر موافق باشید قسمت اول را شروع می کنیم:
فریلنسینگ چیست؟

البته قبلا مقاله ای با همین موضوع در یک ادمین منتشر شده و می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر آن مقاله را بخوانید، اما اینجا نیز به طور خلاصه بررسی می کنیم که فریلنسینگ دقیقا چیست.

در قرون وسطی وقتی پادشاهان با ارتش های عظیم به جنگ یکدیگر می رفتند و یکی از طرفین با کلی مبارز سواره و پیاده که نیزه یا lance های بزرگ و درازی در دست داشتند پیروز می شد، به سربازان پیروز فریلنس می گفتند.

اما امروزه فریلنسینگ معمولا به نویسنده ها، طراح ها، برنامه نویس ها و… ارجاع داده می شود. فریلنسر ها کسانی هستند که بدون عقد قرارداد طولانی مدت، خدماتی را به کارفرمای خود ارائه می دهند. این افراد معمولا بر اساس هر ساعت یا هر روز کار پول می گیرند یا اینکه در ازای تکمیل هر پروژه مبلغی دریافت می کنند و اکثرا هم تنها کار می کنند.

شرایط اقتصادی برای فریلنسر ها در هر نقطه از جهان متفاوت است، اما در کل همه فریلنسر ها شیوه خاصی برای فروش خدمات خود دارند. اصل اساسی فریلنسر شدن این است که در کار خود یک حرفه ای تمام عیار باشید. وقتی تصمیم گرفتید فریلنسر شوید، دیگر کسی نیست که اشتباهات شما را رفع کند یا آنها را پنهان کند، پس جای هیچ اشتباهی نیست. فریلنسر ها از آنجایی که تنها کار می کنند، باید از همه جهت کار خود را خوب بلد باشند.

برای اینکه یک فریلنسر حرفه ای باشید باید یک سری نکات را مورد توجه قرار دهید که در ادامه این نکات را بیان می کنم:
برای خود یک برند درست کنید:

یکی از اولین قدم ها در فریلنسر شدن انتخاب یک برند برای خودتان است. این برند می تواند اسم واقعی شما باشد، یا اینکه می تواند یک اسم خاص و جالب باشد مثل problogger. مهم آن است که یک اسم مناسب برای خود انتخاب کنید تا مشتریان شما را با آن اسم به خاطر بیاورند و بشناسند.

در کنار اسم، شما به یک لوگو، بیزینس کارت و یک وبسایت هم نیاز دارید. توجه داشته باشید که دیگر خودتان یک بیزینس هستید و نیاز دارید که همه چیزتان حرفه ای باشد. خوب است که کمی دوستانه باشید، اما یادتان باشد که علایق، درد دل ها و عکس هایتان را در وبسایت یا وبلاگ خود منتشر نکنید، چون حرفه ای بودن شما را خدشه دار می کند.

اگر خودتان طراح نیستید، کار را به یک کار بلد بسپارید. مثلا اگر در زمینه طراحی بیزینس کارت تخصص ندارید بهتر است یک حرفه ای کارت شما را طراحی کند یا یک طراح حرفه ای وبسایت شما را طراحی کند، مسلما نتیجه بسیار متفاوت خواهد بود. یادتان باشد که برای اینکه حرفه ای بودن خود را ثابت کنید باید کمی هم پول خرج کنید.

وقتی نوبت به وبسایت می رسد توجه کنید که دامین سایت:

۱. به آسانی در ذهن بماند: مثلا دامین های طولانی یا دامین هایی که دارای کلمات عجیب و غریب هستند به آسانی در یاد نمی مانند.

۲. به آسانی خوانده شود: وقتی می خواهید دامین سایت یا حتی ایمیل خود را پای تلفن به کسی بگویید، این خیلی بد است که مجبور شوید حرف به حرف کلمه ها را ادا کنید، به خصوص اگر از دش یا آندرلاین استفاده کرده باشید. این مساله باعث می شود طرف مقابل سردرگم شود و ایمیل یا دامین شما را به خاطر نسپارد.

۳. به خوبی گویای موضوع باشد: اسمی که کاری را بیان کند یا شامل اسم شما باشد عالی است. خیلی راحت به یاد همه می ماند و به آسانی شناخته می شوید.

اشتباه نکنید، داشتن وب سایت کاملا ضروری است. فریلنسینگ با یک ایمیل چندان حرفه ای به نظر نمی رسد و کسی شما را جدی نخواهد گرفت.

در مورد ساخت وبسایت باید به چند نکته توجه کنید:

۱. حتما در یک بخش از سایت خود را معرفی کنید. بهتر است این معرفی کوتاه باشد، معمولا یک یا دو جمله. در این مورد زیاده گویی خوب نیست.

۲. خدمات و محصولات خود را نشان دهید. بالاخره همه باید بدانند که شما در چه زمینه ای فعالیت می کنید.

۳. سابقه کاری یا محصولات قبلی خود را هم معرفی کنید. این کار باعث می شود دیگران متوجه شوند که شما تازه کار نیستید و در زمینه کاری خود باتجربه هستید.

۴. اطلاعات تماس هرگز فراموش نشود.

شاید دلتان بخواهد کار های دیگری هم برای سایت خود انجام دهید، اما ضروری ترین موارد همین مواردی بود که در بالا ذکر شد.
از کجا کار پیدا کنید:

نکته مهم در فریلنسر بودن، داشتن کار است. اما کجا می توانید اولین کار خود و همین طور کار های بعدی خود را پیدا کنید؟

برای شروع می توانید از نزدیکان خود شروع کنید. به همه دوستان و آشنایان خود بگویید که برای کار در زمینه فعالیت خود آماده هستید، بیزینس کارت خود را بین همه آنها پخش کنید و برای اول راه حتی قیمت سرویس های خود را کمتر از حد معمول تعیین کنید تا مشتری جذب کنید.

یک نقطه شروع دیگر می تواند جاهایی باشد که قبلا در آن ها کار می کردید یا کسی را می شناسید که در آنجا کار می کند. معمولا با این روش خیلی زودتر به نتیجه دلخواه می رسید.

یکی دیگر از راه های شروع فعالیت این است که برای مدت محدودی خدمات خود را رایگان ارائه دهید تا به این شکل بتوانید توجه مشتری ها را به خود جلب کنید. البته به عبارت مدت محدود حتما دقت کنید.

گرچه خود من با مورد آخر خیلی موافق نیستم چون می تواند حرفه ای بودن شما را زیر سوال ببرد. فرض کنید بروید دکتر و از او بخواهید به صورت رایگان شما را معاینه کند تا ببینید از کارش خوشتان می آید یا نه. یا مثلا به یک مکانیک بگویید ماشین شما را برای بار اول رایگان تعمیر کند تا ببینید اصلا بلد هست ماشین تعمیر کند یا نه. به نظرم وقتی کار خود را به عنوان فریلنسر شروع می کنید، آنقدر تخصص دارید که به کار خود وارد باشید و ارائه خدمات به صورت رایگان می تواند به گونه ای توهین به خودتان باشد. اما اگر دیدید چاره ای نیست و راهی نمانده، به عنوان آخرین راه حل دست به این کار بزنید.

وقتی کارتان را شروع کردید کم کم متوجه می شوید که دیگر لازم نیست دنبال کار جدید باشید چون کارها خودشان به سمت شما می آیند. اگر چنین نشد باید بدانید که یک جای کار ایراد دارد. یا دارید خیلی گران حساب می کنید، یا کارفرمای درستی را انتخاب نکرده اید و یا زیاد به کارتان وارد نیستید ( که این مورد میتواند شامل همان گران حساب کردن هم بشود ). ممکن است برای حل مشکل، راه هایی مثل تبلیغات به ذهن تان برسد، اما اگر باز هم مشکل حل نشد یعنی کارتان از پایه ایراد دارد و باید مشکلات اساسی را رفع کنید.

قسمت اول به پایان رسید، منتظر قسمت دوم باشید، می خواهیم کمی بیشتر در مورد مسائل مالی حرف بزنیم.

منبع
پاسخ
سپاس شده توسط
۸ نکته برای صرفه جویی در زندگی فریلنسری !
کثر فریلنسر ها مثل خودم گاهی اوقات به مشکلات مالی زیادی بر میخورند . چون درآمد ثابتی ندارند و مسلما باید پول های خود را ذخیره کنند تا در روز های مبادا از آنها استفاده کنند. میخواهم در این پست به نکاتی در مورد ذخیره کردن پول و صرفه جویی برای فریلنسر ها اشاره کنم .

8 نکته برای صرفه جویی در زندگی فریلنسری !

صرفه جویی در خرید نرم افزار

متاسفانه خرید نرم افزار در کشور ما خیلی مرسوم نیست ، اما بعضی از فریلنسرها نرم افزارهای مورد نیاز خود را میخرند و از نسخه کرک استفاده نمیکنند. از اولین نیازهای یک طراح وب خرید نرم افزاری مثل PhotoShop است که حدود ۴۰۰ دلار قیمتش است . اما میشود برای آن جایگزین پیدا کرد و مخصوصا با این قیمت دلار کمی صرفه جویی کرد .
صرفه جویی در خرید سخت افزار

یکی از علاقه مندی های هر گیک ، خرید گجت ها و سخت افزار های جدید است . نیازی نیست خیلی دور بشوم ! خودم را مثال میزنم . شدیدا دوست دارم تا یک تبلت بخرم ، اما این که به آن پول نیاز دارم و میخواهم در جای دیگر آن پول را خرج کنم ، جلوی خریدم را گرفته است. بعضی وقت ها باید نیازها را به دو بخش تقسیم کرد : ۱ – چیزهایی که نیاز دارم داشته باشم ۲- چیزهایی که دوست دارم داشته باشم . همیشه چیزهایی که نیاز دارید را در اولویت بگذارید و در خرید کمی خسیسانه برخورد کنید تا بتوانید درآمد خود را بیشتر پس انداز کنید.
صرفه جویی در هزینه های مسکن

بعضی از دوستان من هستند که برای خود دفتری اجاره کرده اند و کارهای خود را در آن انجام میدهند . اما زیاد تفاوتی در کیفیت کارشان و تعداد و کیفیت پروژه هایی که میگیرند نداشته است . وقتی میشود کاری را در خانه انجام داد ، چرا به بیرون از خانه انتقالش بدهیم؟ همه ما میدانیم که هزینه های مسکن این روزها بسیار افزایش داشته است و متاسفانه به صورت سعودی در حال افزایش است . پس بهتر است فضای کاری خود و خانه را با هم تلفیق کنیم تا هم هزینه کمتری بپردازیم ، هم کیفیت کاری خود را افزایش دهیم . مثلا باید هزینه رفت و آمد تا دفتر را هر روز بپردازید ، در صورتی که میشود با چند قدم به دفتر خودتان وارد شوید ! اگر دوست داشتید میتوانید مقاله ای که قبلا در مورد کار در منزل نوشته ام را بخوانید.
رایگان ها یا Freebies

طراح های وب به عکس ها و المنت ها برای پروژه های خود نیاز دارند که بیشتر اوقات به یک گرافیست میسپارند تا آنها را طراحی کند. اما شاید هزینه هایی که در این بخش میشود را بتوان با استفاده از پکیج های رایگانی که در وب وجود دارد پس انداز کرد . سایت های زیادی هستند که طرح های گرافیکی رایگان و حتی پوسته های رایگان وردپرس را برای کاربران قرار میدهند که میتواند خیلی به شما کمک کند.
به دنبال تخفیف گرفتن باشید

اگر میخواهید وسیله ای خریداری کنید ، بهتر است کمی به دنبال فروشگاه هایی که تخفیف میدهند باشید، پیشنهاد های ویژه فروشگاه های معتبر و .. میتواند خیلی به شما کمک کند . تخفیف گرفتن همیشه یک خرید را شیرین میکند ! اما نباید با گرفتن تخفیف از یک فروشنده او را آزرده خاطر کنیم .
خیلی صرفه جو نباشید

البته صرفه جویی خوب است . اما بعضی وقت ها میشود با وقتی که برای یک کار میگذارید ، کارهای مهمتری انجام دهید . در این موارد حتما کار را به شخص دیگری واگذار کنید تا از اهداف خود خیلی دور نشوید . بعضی وقت ها میشود با هزینه ای کم ، جلوی از بین رفتن سرمایه های بزرگتر را گرفت !.
صرفه جویی در یادگیری

وقتی میشود با صرف کمی وقت مطالبی را در خانه فرا گرفت و خواند ، چرا به کلاس های بیرون بروید و هزینه های فراوانی برای این بخش صرف کنید؟ کلاس های آموزشی خوب هستند ، اما وقتی میشود از آنها استفاده کرد که خودتان نتوانید آنها را در خانه یاد بگیرید و حتما نیاز به استفاده از یک معلم برای این کار باشد.
سرمایه گذاری کنید

بعد از مدتی کار کردن ، میبینید که پول خوبی در حسابتان موجود است و میخواهید بروید یکی از وسایلی که دوست دارید داشته باشید را خریداری کنید ، اما میشود جلوی این هوس های زودگذر را گرفت ! . میتوانید با باز کردن سپرده های طولانی مدت و یا روزشمار ، درآمد های خود را در بانک به عنوان سرمایه قرار دهید و سود دریافت کنید . این کار به جز این که باعث میشود پول در دست شما نباشد تا برای علاقه های خود خرجش نکنید و بتوانید نیازهای اساسی خود را رفع کنید و هم باعث میشود تا درآمد دیگری از این طریق بدست آورید.
جمع بندی

زندگی فریلنسری بسیار شیرین و بعضی اوقات سخت است . یکی از دلایلش هم عدم پایدار بودن درآمد است . امیدوارم که بتوانید با نکات گفته شده سرمایه خود را الکی به باد ندهید و بتوانید اهداف بلند مدت خود را پر و بال ببخشید.
http://1admin.ir/
پاسخ
سپاس شده توسط شیشه بری ، مهدی ابراهیمی