رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
لینوکس یا ویندوز؟؟؟!!؟مسئله این است!!!!
با سلام خدمت همه ی دوستان و استاتید گرامی

با امید به اینکه خوب باشید

در این پست قصد داریم به بیان مقایسه ی دو سیستم عامل ویندوز و لینوکس بپردازیم (شاید به تعبیری همان جنگ ویندوز و لینوکس!!و شاید پاسخ سوالاتی از این قبیل چرا باید لینوکس یاد بگیرید و لینوکس به چه درد میخوره؟؟!!!) تا دوستان هم که اکثرا با هر دو سیستم عامل کار کرده اند نظرات و تجربیات خودشون رو بیان کنند تا به یه جمع بندی خوبی برسیم:

سوالاتی که مطرح میشه شاید ناقص و شاید با دید منفی نسبت به لینوکس مطرح بشه!!!!ولی در نظر داریم سوالاتی رو مطرح کنیم که شاید برای افرادی که میخوان از دنیای ویندوز به دنیای لینوکس وارد بشن(چون اکثرا کامپیوتر رو با ویندوز میشناسن)پیش بیاد و همچنین سوالاتی برای مدیران و مختصصان شبکه در سطوح بالاتر:

دوستان اگه شماهم سوالی به ذهنتون میرسه که بیان نشده حتما مطرح کنید:

*در این سوالات به صورت خاص روی نسخه ی  مشخصی از ویندوز یا لینوکس تمرکز نداریم و سوالات کلی هستن
1-امنیت ویندوز بالاتره یا لینوکس؟
2-از ویندوز کرک شده استفاده کنم یا لینوکس رایگان؟
3-چند تا سرورهای که توی شبکه های مختلف بستید ویندوزی و چندتا لینوکسی هستن؟
4-کدام بدتر است؟حذف لینوکس از سرورهاتون یا حذف سرورهای ویندوزی؟
5-چقدر میشه روی جایگزینی لینوکس به جای ویندوز برای کاربران و کلاینتها فکر کرد؟
6-چه کاری میشه با لینوکس انجام داد که ویندوز اون قابلیت و ابزار و نرم افزار رو نداره یا ضعیفتر کار شده؟
7-ایا سرویس تخصصی شبکه ای هست که لینوکس داشته باشه و ویندوز نداشته باشه یا به خوبی و قدرتی اون کار نکنه؟؟
8-شما در کدام مورد ویندوز رو کنار و به سراغ لینوکس رفتید؟
9-چه مزایای لینوکس نسبت به ویندوز و ویندوز نسبت به لینوکس داره؟
10-یادگیری کدام مشکلتره؟
11-ایا متن باز نبودن ویندوز برای سازمانهای مهم نظامی و حساس مشکل زا هست؟
12-پشتبانی از کدام سیستم عامل بیشتر است؟ ایا برای ما که در ایران هستیم هم فرق میکند یا خیر؟
13-تنوع نرم افزاری و کاربردی در ویندوز بیشتر است یا لینوکس؟
14-ایا میتوان با دنیای ویندوز خدافظی و همه ی نیازها رو با لینوکس پوشش داد؟
15-ایا در چند سال اخیر شاهد تحول بزرگی در دنیای ویندوز یا لینوکس بوده اید؟
16-نظر شما رابطه ی ویروس با این دو سیستم عامل چیست؟
و....

موفق باشید و سربلند...
________________________________________________________________________________
    باران که می بارد همه پرنده ها به دنبال سرپناهند 
         اماعقاب برای اجتناب از خیس شدن به بالاتر از ابرها پرواز می کند
               این دیدگاه است که تفاوت را خلق میکند
پاسخ
سپاس شده توسط
با سلام و تشکر از شما 

من نظرات شخصی خودم را میگویم خوشحال میشویم با هم برسی کنیم

به نظر من این بحث خیلی کلی است مقایسه دو چیزی که برای برطرف کردن نیاز های متفاوتی شکل گرفته اند مثل این میماند که بگویید موتو بهتر است یا ماشین
یا تراکتوریا زیر دریایی D:
بستگی داره شما چه نیازی داشته باشید
به هر حال من سعی میکنم سوالات را تا حد ممکن پاسخ دهم امیدوارم مفید بوده باشه

نقل قول:1-امنیت ویندوز بالاتره یا لینوکس؟

چند اصل هست در امنیت که سعی میکنیم با هم مرور کنیم

۱ : هیچ سیستمی امن نیست
۲ : هیچ سیستمی به ذاته امن نیست
۳ : امنیت با یک سیاست امنیتی  شروع میشه و به دوشاخه تقسیم میشه
۳ - ۱ افرادی که باید این سیاست ها را رعایت کنند
۳ - ۲ افرادی که باید بر اجرای آن نظارت داشته باشند

ببینید یک سیستم اگر قرار باشه امن باشه از یک سری ابزار و مخصوصا best practices استفاده باید بکنه که بتونه امنیت خودش را افزایش بده

در ویندوز و لینوکس با توجه به مطالب گفته شده بستگی داره کی بااون داره کار میکنه به نظر اگر دو متخصص واقعی با اون کار کنه تفاوتی نداره

نقل قول:2-از ویندوز کرک شده استفاده کنم یا لینوکس رایگان؟

قبلا راجبع کرک در اینجا صحبت کردم  

به جای کلمه رایگان بهتر است از کلمه آزاد استفاده کنیم
مثلا نسخه Redhat  هزینه ای سالنه معادل از ۵۰  دلار تا ۸۰۰۰ دلار دارد (منبع ) کلمه free  فقط در زبان انگلیسی دارای معدل آزاد و رایگان است که در اینجا منظور آزاد است

به نظر من خیلی مهم است برسی کنید نیاز شما از سیستم چیست کدام نسخه را برسی میکنید
ویندوز سرور ؟ یا دسکتاپ ؟‍!
به نظر من اولویت با لینوکس است (چون حداقل قانونی فعالیت میکند) مخصوصا در ضمینه سرور ها هاستینگ
برسی کنید ببینید نیاز شما چیست مثلا من در ضمینه دایرکتوری سرویس ترجیح به ویندوز میدهم در ضمینه سرویس وب ترجیح به لینوکس میدهم

نقل قول:3-چند تا سرورهای که توی شبکه های مختلف بستید ویندوزی و چندتا لینوکسی هستن؟

در سازمان ها من ویندوزی کار میکنم چون هزینه نگهداری پایین تری داره (ادمین شبکه به من میگوید نمیتوانم با لینوکس کار کنم لینوکس نصب نکن حتی اگر بهتر باشه)

در دیتاسنتر های جهانی لینوکس کار میکنم (برای میل سرور و وب سرور و خدمات عمومی  ...)

نقل قول:4-کدام بدتر است؟حذف لینوکس از سرورهاتون یا حذف سرورهای ویندوزی؟

من علاقه ای به حذف ندارم
هر دوتا واقعا خوب هستند در ضمینه مثلا دایرکتوری سرویس یا میل سرور های سازمانی واقعا ترجیح میدهم از امکانات ویندوز استفاده کنم
در ضمینه هاستینگ یا کش سرور ترجیح میدهم از لینوکس استفاده کنم بستگی داره به سرویس مورد نظر و نیرو های فنی موجود برای نگهداری

نقل قول:5-چقدر میشه روی جایگزینی لینوکس به جای ویندوز برای کاربران و کلاینتها فکر کرد؟

در کجا ؟ سازمان یا خانه ؟  سازمان شما از چه سرویس هایی استفاده میکند ؟ مثلا اگر از اکتیو ویندوز  استفاده میکنید لینوکس جالب نیست درست کار نمیدهد وصل میشه ولی امکانات اکتیو درست نمیتوانید استفاده کنید نصب و نگهداری اکتیو های لینوکسی هزینه زیادی را برای مدیران متحمل است
کاربر شما در چه سطحی است ؟ با توجه به قابلیت های شخصی سازی برای یک سازمان لینوکس (اگر هزینه شود و نیروی فنی موجود باشد گزینه جالبی است (معمولا سازمان ها این کار را انجام نمیدهند))

اما در کل در ضمینه کار های معمول لینوکس گزینه جالبی است خیلی مزایا داره
مثلا بحث انتی ویروس یا نگهداری ساده تری داره یا زیبایی

اما مثلا در ضمینه کاری طراحیه حرفه ای ویندوز یا مک به دلیل حضور فتوشاپ یا ادیوس گزینه های بهتری هستند

نقل قول: 6-چه کاری میشه با لینوکس انجام داد که ویندوز اون قابلیت و ابزار و نرم افزار رو نداره یا ضعیفتر کار شده؟

شخصی سازی مهمترین گزینه است
مثلا شما میتوانید روی یک raspberrypi یک لینوکس کامل نصب کنی و کارهاتون را باهاش انجام بدهید (دانلود های شبانه و کار های اتوماتیک ...)
در ضمینه موبایل یا ... لینوکس پیشتاز است (اندروئید)
یا مثلا میکروتیک یک  از بچه های لینوکس است

و مهمترین بحث آزادی نرم افزار ( البته اگر برای شما مهم باشد )

نقل قول:7-ایا سرویس تخصصی شبکه ای هست که لینوکس داشته باشه و ویندوز نداشته باشه یا به خوبی و قدرتی اون کار نکنه؟؟

بییند سوال شما  خیلی کلی است  خیلی بستگی به نیاز داره مثلا یک وب سایت نیاز دارم
از بین CMS ها واقعا نمیشه سمت CMS های ازاد ASP رفت یا انجمن ساز ها و ... در این ضمینه php واقعا عالی است
گزینه بهتر استفاده از php در وب سرور آپاچی است حالا اگر ASP کار میکند وب سرور IIS خوبه ولی CMS های خوب مثل جوملا وردپرس و ... در IIS کم است یا Squid ...

خیلی از این دست میشه مثال زد جالب اینجاست که مثال عکس هم میشه زیاد زد در مورد سرویس های که در ویندوز است و در لینوکس نیست یا قدرت کمتری دارد به نظر من بستگی به نیاز داره

نقل قول:8-شما در کدام مورد ویندوز رو کنار و به سراغ لینوکس رفتید؟

آزادی نرم افزار
استفاده شخصی (کار های روز مره)
تست های نفوذ (تست امنیتی شبکه)
سرویس های وب و ...

نقل قول:9-چه مزایای لینوکس نسبت به ویندوز و ویندوز نسبت به لینوکس داره؟

لینوکس یک نرم افزار آزاد است ویندوز نیست
لینوکس قابلیت شخصی سازی دارد ویندوز ندارد
...
ویندوز جامعه کاربری بیشتر در ایران نصبت به لینوکس داره (در ضمینه های عمومی)
پیکربندی ویندوز از لینوکس ساده تر  است (در ضمینه های عمومی)
...

نقل قول:10-یادگیری کدام مشکلتره؟

فرقی نمیکنه به نظر من بستگی داره اول کدام را یاد گرفته باشید
معلم شما چه کسی باشد
خیلی ها توی لینوکس دنبال ویندوز میگردند و توی ویندوز دنبال لینوکس ...

نقل قول:11-ایا متن باز نبودن ویندوز برای سازمانهای مهم نظامی و حساس مشکل زا هست؟

بله خیلی زیاد البته لینوکس هم اگر نیروی فنی بالاسرش نباشه ممکنه برای انها هم دردسر شود
یک زمانی FBI داخل BSD بک دور گذاشت ...

نقل قول:12-پشتبانی از کدام سیستم عامل بیشتر است؟ ایا برای ما که در ایران هستیم هم فرق میکند یا خیر؟
ماکروسافت و ردهت هر دو ایران را تحریم کردن (شرکت های امریکایی هستند)
در فروم های هر دو به من پاسخ دادند به نظر من فرقی نمیکنه ولی لینوکس یک کم بهتره ...
ولی مثلا تنها مدرک بین المللی که در ایران میشه امتحان دارد
LPI است تاجایی که من میدانم اینجا میتوانید ببینید
(Linux Professional Institute Inc. (LPI

نقل قول:13-تنوع نرم افزاری و کاربردی در ویندوز بیشتر است یا لینوکس؟

برای من در لینوکس
برای شما ممکنه در ویندوز
در کل در ویندوز یک کم بهتره

نقل قول:14-ایا میتوان با دنیای ویندوز خدافظی و همه ی نیازها رو با لینوکس پوشش داد؟

نیاز شما چیست ؟
دنبال فتوشاپ میگردید ؟ لینوکس نداره جاش gimp را داره توی گیمپ دنبال فتوشاپ نگردید

در کل برای من امکان پذیر بود

در حالت عموم بله کارهای روز مره بله کاملا لینوکس پوشش میدهد و مزایای زیادی داره (برای کار حرفه ای باید دوره آموزشی لینوکس را بگذرانید مثل ویندوز)

نقل قول:15-ایا در چند سال اخیر شاهد تحول بزرگی در دنیای ویندوز یا لینوکس بوده اید؟
بله خیلی خیلی زیاد در هر دو سیستم عامل پیشرفت ها واقعا شگفت اور بوده
نقل قول:16-نظر شما رابطه ی ویروس با این دو سیستم عامل چیست؟
لینوکس کمتر آلوده میشود
ویندوز مواظب باشید مشکلی پیش نمیاد

نقل قول:موفق باشید و سربلند...
شما هم به همچنین
[عکس: <a href=www.Mojsazan.com.gif]" class="mycode_img" />
پاسخ
(04-14-2013, 03:00 PM)shishabori نوشته: 1-امنیت ویندوز بالاتره یا لینوکس؟

به نظر بنده ویندوز!!!!!!!!!راستش وقتی با دوستانی که مخصوصا لینوکس کارن صحبت میکنید فقط کافیه این جمله رو بهشون بگی که ""به نظر من ویندوز امن تر است"""دیگه خونت گردن خودته!!!!!بله به نظر بنده به خودی خود امنیت ویندوز خیلی بالاتر از یه لینوکس خام هست.و این حرف هم کاملا درسته که امنیت لینوکس خیلی بالاتره فقط یه شرط داره بدونی داری باهاش چیکار میکنی وگرنه به نظر من امنیت یه ویندوز در مقابل لینوکس برای یه فرد مبتدی نه تنها یکسان نیست بلکه ویندوز خیلی بالاتر هست ولی اگه بدونید چطوری میشه یه لینوکس رو صحیح و امن کانفیگ کنید امنیت بالایی بهتون میده.این رو باید اضافه کرد که ویروس ها و ابزارها برای هک ویندوز و ابزارها ویندوز و همچنین باگ در نرم افزارهای ویندوز بیشتر هست.

(04-14-2013, 03:00 PM)shishabori نوشته: 2-از ویندوز کرک شده استفاده کنم یا لینوکس رایگان؟

(04-14-2013, 03:00 PM)shishabori نوشته: 3-چند تا سرورهای که توی شبکه های مختلف بستید ویندوزی و چندتا لینوکسی هستن؟

بسته به نیاز باید تصمیم بگیریم

(04-14-2013, 03:00 PM)shishabori نوشته: 3-چند تا سرورهای که توی شبکه های مختلف بستید ویندوزی و چندتا لینوکسی هستن؟

بیش از 90% از سرورهای که من بستم یا دیدم ویندوز بودن . به نظرم به دلیل عدم تخصص در لینوکس و مبهم بودن برخی گزینه هاش برای عموم مدیران شبکه درخواست نصب لینوکس و کانفیگش خیلی کم هست و اغلبی که میگن لینوکس میخوان به نظرم فقط اسمش رو شنیدن و فکر میکنن با این کار سرور امن و قدرتمندی دارن.به نظرم برای راه اندازی برخی از سرویسهای لینوکس حتی نیاز به محاسبه و شناخت بیشتر از شبکه نسبت به ویندوز داره.

(04-14-2013, 03:00 PM)shishabori نوشته: 4-کدام بدتر است؟حذف لینوکس از سرورهاتون یا حذف سرورهای ویندوزی؟

صد در صد حذف ویندوز.ویندوز قابلیتهای خوبی و راحتی  رو در اختیار ادمینهای شبکه قرار میده و مخصوصا در ایران که کلا به کامپیوتری ها ظلم میشه!!!راه اندازی یه سرور اسون و مدیریت خوبش با ویندوز مسیر میشه.

(04-14-2013, 03:00 PM)shishabori نوشته: 5-چقدر میشه روی جایگزینی لینوکس به جای ویندوز برای کاربران و کلاینتها فکر کرد؟

ایده ی بسیار جالبی هست و شاید برای برخی ادارات و شرکتها خصوصی نیز منجر به کاهش هزینه ها شود ولی در شرایطی که در برخی از مکانها باید اموزش ویندوز xp هم بدهیم برگشت به پارسا99 جالبتر هست دی:

(04-14-2013, 03:00 PM)shishabori نوشته: 6-چه کاری میشه با لینوکس انجام داد که ویندوز اون قابلیت و ابزار و نرم افزار رو نداره یا ضعیفتر کار شده؟
این طور نیست که ویندوز یک قابلیت رو داشته باشه که لینوکس اصلا اون رو نداشته باشه و یا برعکس(البته معادل و بیس کار رو) 

(04-14-2013, 03:00 PM)shishabori نوشته: 7-ایا سرویس تخصصی شبکه ای هست که لینوکس داشته باشه و ویندوز نداشته باشه یا به خوبی و قدرتی اون کار نکنه؟؟

به شخصا اکثر نیازهام رو با ویندوز رفع میکنم ولی چیزی که واقعا نمیشه از کنارش گذشت 1- بحث وب سرویسها هست که ترجیح میدم از لینوکسی استفاده بشه تا ویندوز 2-بحث Device های سخت افزاری امنیتی هستن که میشه به میکروتیک.UTM و... اشاره کرد که لینوکس حرف اول رو میزنه.3-موبایلها و تبلتهای(تبلتهای ویندوزی افتضاحن) اندروید که بدون لینوکس ممکن نبود4- و اما Back Track که واقعا چیزی است که در ویندوز پیدا نمیشه.همان سیستم عاملی که با در اختیار داشتن چند صد ابزار میتونه هر دستگاهی که به کامیپوتر وصل میشود را هک کرد!!!!

(04-14-2013, 03:00 PM)shishabori نوشته: 8-شما در کدام مورد ویندوز رو کنار و به سراغ لینوکس رفتید؟

back track  و cpanel و ESX

(04-14-2013, 03:00 PM)shishabori نوشته: 9-چه مزایای لینوکس نسبت به ویندوز و ویندوز نسبت به لینوکس داره؟

درست است، بسته به نیاز شما باید انتخاب شود و برخی موارد همزمان با هم باید استفاده شود

(04-14-2013, 03:00 PM)shishabori نوشته: 10-یادگیری کدام مشکلتره؟

لینوکس!!!!البته این طور نیست که انقدر سخت هم باشد ولی سه نکته وجود دارد .ما در ابتدا وقتی  کامپیوتر را دیدیم با سیستم ویندوز (یا داس) دیده ایم و کامپیوتر را با ویندوز شناخته ایم و بعد از حرفه ای شدن به سراغ لینوکس رفته ایم پس سوییچ از یه سیستم عامل به سیستم عامل دیگر شاید در ابتدا کمی سخت به نظر اید ولی در ویندوز هم شاید تا حدودی همینطور است(سوییچ از Xp به 7 یا 8) -نکته ی دوم شما برای تعامل با دیگران باید زبان ویندوز را بدانید و شاید سیستم عامل لینوکس به عنوان سیستم عامل دوم شما مطرح باشد هرچند برای شما نقش حیاتی داشته باشد.سوم به نظرم شاید در برخی نسخه های لینوکس کمی سلیقه ای برخورد شده و شاید برخی از دستورات یکسان نباشند.

(04-14-2013, 03:00 PM)shishabori نوشته: 11-ایا متن باز نبودن ویندوز برای سازمانهای مهم نظامی و حساس مشکل زا هست؟

خیلی زیاد.شاید تنها جایی که در رسانه ها و... دم از لینوکسی بودن ابزارهاشون میزنن سیستم ها و پادگانهای نظامی هست و شاید بیشترین استفاده و ارزش برای لینوکس رو در مراکز نظامی و امنیتی باید دید

(04-14-2013, 03:00 PM)shishabori نوشته: 12-پشتبانی از کدام سیستم عامل بیشتر است؟ ایا برای ما که در ایران هستیم هم فرق میکند یا خیر؟

همانظور که دوست خوبمون اقای عباسی هم گفتن در هر دو این موارد ایران تحریم هست.ولی در مورد فرومها به نظرم فرومهایی که در مورد ویندوز بحث و مشکل رو حل میکنن شاید زیادتر (به دلیل کابران زیادی که داره) باشه ولی در سطوح بالاتر تخصصی مخصوصا شبکه ای در فروهای کم لینوکس خیلی کارسازتر ای سیل فرومهای ویندوزی هستن

(04-14-2013, 03:00 PM)shishabori نوشته: 13-تنوع نرم افزاری و کاربردی در ویندوز بیشتر است یا لینوکس؟

ویندوز به دلیل کاربران زیادتر تنوع نرم افزاری زیادی داره .اما نسخه های لینوکس بیشتره(دی)

(04-14-2013, 03:00 PM)shishabori نوشته: 14-ایا میتوان با دنیای ویندوز خدافظی و همه ی نیازها رو با لینوکس پوشش داد؟

بسته به نیازه شماست ولی تا حدود زیادی خیر.همان وب سرویسها هم برای ارایه ی خدمات به کلاینهای ویندوز هست!!!

(04-14-2013, 03:00 PM)shishabori نوشته: 15-ایا در چند سال اخیر شاهد تحول بزرگی در دنیای ویندوز یا لینوکس بوده اید؟

خیلی زیاد.

(04-14-2013, 03:00 PM)shishabori نوشته: 16-نظر شما رابطه ی ویروس با این دو سیستم عامل چیست؟

شاید از بیشتر کسانی که با لینوکس کار کردند بگن که لینوکس کمتر یا اصلا ویروسی نمیشه و یا مثل ویندوز اینقدر نباید نگران بود و...البته همانطور که میدانیم لینوکس کمتر به ویروس الوده شده ولی من فکر نمیکنم به دلیل قدرت لینوکس یا چیز خیلی بزرگی  باشه!!!!!در واقع ویروس ها توسط یه سری برنامه نویس خلاق که اشنا به تنظیمات سیستمی هستند و میتونن بقای برنامه ی خودشون رو در سیستم تضمین کنن نوشته میشه که بسته به عملکرد ویروس خیلی هم ساده نیست.حالا شما خودتون رو جای یه ویروس نویس بزارید دوست دارید برای حدود 4 -5 درصد از کامپیوترهای دنیا که معمولا افراد متخصص باهاش کار میکنند و باید فکر مهندسی اجتمائی رو از سرت بیرون کنی ویروس بنویسید یا برای بیش از 80-90 درصد از کامپیوترهای دنیا که پره از افراد وارد و ناوارد؟؟؟؟راستش این نا وارد بودن خیلی مهمه اولین ویروسی که در زمان دبیرستان نوشتم بزرگترین و قدرتمندترین ابزارش همون مهندس اجتمائی ویروس بود!!!!!پس به نظرم به دلیل اینکه لینوکس با فایلها Exe رابطه ی خوبی نداره و همچنین تعداد کاربران این سیستم عامل خیلی کمتر از ویندوز هست و همچنین معمولا افراد متخصص تر با اونا کار میکنن،ویروس نویسان از نوشتن ویروس برای این سیستم عامل خودداری میکنند مگر اینکه هدف خاص باشه.

*هر چند در دنیای امروز و فعلی قطع رابطه با دنیا ویندوز  و سرورهای ویندوزی عملا غیر ممکن هست ولی در برخی موارد هم گذشتن از لینوکس هزینه های زیادی داره مانند دستگاههای امنیتی.اندروید و.... 

موفق باشید و سربلند

________________________________________________________________________________
پاسخ
سپاس شده توسط مهرداد عباسی
با سلام خدمت شما و تشکر از پاسخ های مفید شما

راستش با چند تا از پاسخ ها زیاد موافق نیستم

نقل قول:به نظر بنده ویندوز!!!!!!!!!راستش وقتی با دوستانی که مخصوصا لینوکس کارن صحبت میکنید فقط کافیه این جمله رو بهشون بگی که ""به نظر من ویندوز امن تر است"""دیگه خونت گردن خودته!!!!!

همیشه با تعصب بی جا مشکل داشتم نباید خون شخص را ریخت باید ....

نقل قول:بله به نظر بنده به خودی خود امنیت ویندوز خیلی بالاتر از یه لینوکس خام هست.

در قسمت اول عرض کردم هیچ سیستمی به ذات امن نیست

اما برای این گفته شما شاید چند مقایسه بد نباشه با هم مرور کنیم

۱ : ویندوز چند نسخه دارد ؟!!‌ ۸ نسخه فکر کنم نهایت ۱۰ تا (با تخفیف سرویس پک D: )
۲ : لینوکس چند نسخه دارد ؟!!‌ ۸۰۰ نسخه فکر کنم باید دوبرابرش کنم (یعنی تقریبا برای هر نسخه ویندوز بیشتر از 100 انتخاب وجود دارد شما در مورد کدام مورد نصب خام صحبت میکنید ؟)

خوب من از دبیان استفاده میکنم (بزارید شخصی نکنیم موضوع را ...)

بیاید یک دبیان خام (نسخه ۳.۱ سال 2004) با ویندوز Xp (سرویس پک ۲ سال ۲۰۰۴)
بیاید یک ابونتو خام (نسخه۴.۱۰سال 2004)با ویندوز Xp (سرویس پک ۲ سال ۲۰۰۴)
بیایید یک هر نسخه ای ( مال سال 2004)با ویندوز Xp (سرویس پک ۲ سال ۲۰۰۴)

مقایسه کنیم میتونیم بگم ویندوز xp فاجعه بود .... (از نظر امنیتی دقت کنید ما داریم امنیت را برسی میکنیم)
نزارید برم سر سرور بزارید یک کم آبرویی که برای سرور های ویندوزی است بمونه

حالا چرا از اون موقع گفتم چون الان هر دو طرف تمام باگ هاشون پابلیک شده (به نظر شما 10 سال دیگه در مورد ویندوز های الان چی میگویند؟!!! )

نقل قول: وگرنه به نظر من امنیت یه ویندوز در مقابل لینوکس برای یه فرد مبتدی نه تنها یکسان نیست بلکه ویندوز خیلی بالاتر هست

شوخی میکنید ؟!!
سر کلاس های آموزشی هک بچه ها وقتی سوال میپرسند آقا حالا سیستم باگ دار از کجا پیدا کنیم
میگویم یک ویندوز سرور 2003 نصب کن اینقدر باگ داره با انواع کلکسیون انها آشنا میشی

ولی لینوکس نصب کنی گریه میفتی برای یک Access

اگر مایل باشید میتونم نشون بدهم

نقل قول:مبهم بودن برخی گزینه هاش برای عموم مدیران شبکه درخواست نصب لینوکس و کانفیگش خیلی کم هست

این مشکله لینوکس است یا سواد مدیران شبکه

شما تا الان چند با درخواست نصب Lync Server ویندوز داشتید من تا الان ۰ چون مدیر شبکه نمیدونه چیه
خوب باید بره یاد بگیره مشکل ویندوز نیست

نقل قول:صد در صد حذف ویندوز.ویندوز قابلیتهای خوبی و راحتی رو در اختیار ادمینهای شبکه قرار میده و مخصوصا در ایران که کلا به کامپیوتری ها ظلم میشه!!!راه اندازی یه سرور اسون و مدیریت خوبش با ویندوز مسیر میشه.

یک چیزی سخت بشه تا ملت نتونند کانفیگ کنند ؟!!‌ تا به کامپیوتری ها ظلم نشه !!!
مگر ویندوز را الان چند نفر بلد هستند کانفیگ درست کنند ؟ همین راه اندازی آسان جا نیافتاده من هنوز مشکل دارم به مدیر شبکه بفهمونم بی خیال ورک گروپ شو ... بگذریم بحث طولانی است

در کل اگر حتما میخواهید حذف کنید ویندوز دلیل بنده برای آزادی نرم افزار و حرکت به سمت استقلال و عدم وابستگی به شرکت های خارجی مثل ماکروسافت است

نقل قول:ایده ی بسیار جالبی هست و شاید برای برخی ادارات و شرکتها خصوصی نیز منجر به کاهش هزینه ها شود ولی در شرایطی که در برخی از مکانها باید اموزش ویندوز xp هم بدهیم برگشت به پارسا99 جالبتر هست

در حال حاظر شرکتی را در اصفهان سراغ دارم که تمام کلاینت ها لینوکس نسخه مینت نصب است
و در حال کار بسیار هم تجربه های موفقی دارند

نقل قول:و اما Back Track که واقعا چیزی است که در ویندوز پیدا نمیشه.همان سیستم عاملی که با در اختیار داشتن چند صد ابزار میتونه هر دستگاهی که به کامیپوتر وصل میشود را هک کرد!!!!

هر دستگاهی را ؟ واقعا ؟!!‌ مطمئن هستید ؟ من حاضر هستم امتحان کنم یاد یک جمله ای افتادم ...

Tools Don't Make Hacker, Hacker Make Tools

نقل قول:همانظور که دوست خوبمون اقای عباسی هم گفتن در هر دو این موارد ایران تحریم هست

من عرض کردم Redhat ما را تحریم کرده که یکی از 1000 ها نسخه لینوکس است تحریم کرده چون امریکایی است
لینوکس تحریم نیست
یکی از نسخه های لینوکس اسمش redhat است که شرکت توسعه دهنده آن به ایران پشتیبانی نمیدهند همین
دیگر لینوکس های مشکلی ندارند

اما ویندوز کلا تحریم است چون تحت مالیکیت ماکروسافت است و ماکروسافت یک شرکت امریکایی است
و ویندوز محصول این شرکت است و نسخه دیگری ندارد ....

نقل قول:ویندوز به دلیل کاربران زیادتر تنوع نرم افزاری زیادی داره .اما نسخه های لینوکس بیشتره

اگر در مورد تنوع داریم صحبت میکنیم مطمئن باشید لینوکس تنوع نرم افزای بیشتری داره
ویندوز نرم های خاصی داره که مردم با آن بیشتر آشنا هستند با آن شروع کرده اند و با معادل لینوکسی مشکل دارند

مثلا متلب نسخه لینوکسی داره کسی استفاده نمیکنه چرا ؟ چون یا نمیدانند یا ...

نقل قول: بسته به نیازه شماست ولی تا حدود زیادی خیر.همان وب سرویسها هم برای ارایه ی خدمات به کلاینهای ویندوز هست!!!

یعنی کلاینت های لینوکسی بوووووووووووووووووووووووووووووووق
پس مثلا دوست من که 8 سال است با ویندوز کار نکرده بوووووووووووووووووووق میشه بفرمایید چرا نمیشه ؟؟

نقل قول:البته همانطور که میدانیم لینوکس کمتر به ویروس الوده شده ولی من فکر نمیکنم به دلیل قدرت لینوکس یا چیز خیلی بزرگی باشه!!!!!

شاید داشتن بیشتر از ۱۰۰۰ نسخه لینوکس به نظر شما چیز بزرگی نباشه شاید توانایی لینوکس در مدیریت دسترسی های کاربر ریشه و ... چیز خاصی نباشه
ولی ویروس نویس باید از کجا بدونه شما از کدام یک از هزاران توزیع لینوکس استفاده میکنید و چه کانفیگی داره !!!

نقل قول:در واقع ویروس ها توسط یه سری برنامه نویس خلاق که اشنا به تنظیمات سیستمی هستند و میتونن بقای برنامه ی خودشون رو در سیستم تضمین کنن نوشته میشه

هکر یک برنامه نویس خلاق است (در مورد منش هکر ها میتوانید از لینک های زیر استفاده کنید) ببخشد به نظر من ویروس نویس یک آدم مریض که قصد آن آزار و اذیت دیگران است و باج گرفتن و دزدی از دیگران و ...(قصد توهین ندارم به نظر من شما ویروس را تفریحی نوشتید بیشتر یک تجربه برنامه نویسی کوچک و به هیچ عنوان آن را منتشر نکردید و چنین قصد هایی نداشتید )
چگونه هکر شویم؟
بیانیه هکر

موفق باشید
پاسخ
سپاس شده توسط شیشه بری ، pishdad
(04-19-2013, 07:04 AM)مهرداد عباسی نوشته: با سلام خدمت شما و تشکر از پاسخ های مفید شما

راستش با چند تا از پاسخ ها زیاد موافق نیستم

همیشه با تعصب بی جا مشکل داشتم نباید خون شخص را ریخت باید ....
سلام خدمت شما و همه ی دوستان گرامی.ممنونم از شما
همیشه اختلاف نظرها باعث یادگیری بیشتر شده اند
بله درسته.مخصوصا تو رشته ی ما که متر و سانت و کیلوهای متفاوتی براش تعریف میکنن

(04-19-2013, 07:04 AM)مهرداد عباسی نوشته: در قسمت اول عرض کردم هیچ سیستمی به ذات امن نیست 

اما برای این گفته شما شاید چند مقایسه.......
..... طرف تمام باگ هاشون پابلیک شده (به نظر شما 10 سال دیگه در مورد ویندوز های الان چی میگویند؟!!! )
(04-19-2013, 07:04 AM)مهرداد عباسی نوشته: شوخی میکنید ؟!! 
سر کلاس های آموزشی هک ....

........ برای یک Access 

اگر مایل باشید میتونم نشون بدهم 
ایا همین اندازه که برای هک ویندوز اموزش -دایکومنت و ابزار هست برای لینوکس هم هست؟؟؟البته همونطور که گفتید ویندوز 8 نسخه داره که ساختارش تقریبا روی یه پایه هست .ولی ساختار و کانفیگ لینوکس بسیار متفاوت و پراکنده هست.پس برای این مقایسه باید یک نسخه ی لینوکس رو با نسخه ی ویندوز  مقایسه کرد.
راستش این حرف که به خودی خود ویندوز امن تر از لینوکس هست خارج از در نظر نگرفتن ابزارها برای هکش حرف یکی از استاتید من بود که توی این زمینه واقعا هم کار کرده بودن.ولی خارج از صحبت ایشون برام جالبه بدونم چطور مقایسه میکنید؟ دلیلتون برای این مورد چیه؟؟
ایا یه سیستم عامل رایگان که ممکنه توسط گروهایی حتی دانشجویی نوشته و یا تغییر کرده باشه میتونه به اندازه ی یک سیستم عامل که پیشرفته ترین تیمهای امنیتی دنیا که محصولات امنیتی ویژه ای رو ارایه کردن و یا مشاور در پروژه های بزرگ بودن امن باشه؟؟؟با یه ویندوز کرک شده که نه لایسنس درست حسابی داره نه اپدیت درست حسابی میگیره ونه انتی ویروس درست حسابی داره و هزار و نرم افزار کرک شده روش نصب کردیم بعد بگیم ویندوز امنیت نداره؟؟؟در ضمن دو تا نکته جالب بود دقیق کنیم ما داریم روی ویندوز بحث میکنیم و نباید از ویندوز xp و یا کلاینتی انتظار داشت که اخر امنیت باشه اگه اینجور بود که دیگه ویندوز رو بهتون نمیدادن X$ !!!!, و نکته ی دوم بله دانشجویان شما یه 2003 میارن بالا که کرک شده و اپدیت و ... هم هیچی بعد از اون طرف با یه مثلا BT5 اونم R3 که کلی اپدیت گرفته و دیگه همه باگها رو میشناسه میخوان ویندوز بدبخت رو هک کنن.بله شما یه xp1 بیارید بالا armitage رو اجرا کنید خود به خود هک شده رفته!!!!یه شل کامل بهتون میده که کسی که پشت سیستم نشسته اینجور قدرتی نداره!!!!!
بهتر نیست با یه R2 نسخه ی اصلی که همین امروز تمام اپدیتهای امنیتی رو گرفته و درش خبری از نرم افزار کرک شده نیست و درست کانفیگ شده بدید دانشجویانتون هکش کنن؟!!!!!!!(البته شما استاتید ولی اگه یه دانشجوی که تازه دنبال هک کردن باشه بتونه R2 با شرایط بالا به سادگی هک کنه خوب این یعنی اصلا رشته امنیت اطلاعات نباید باشه چون به سادگی همه چیز هک میشه.نمیشه با یه جنگنده(BT5) به جنگ یه چاقو(xp) رفت و بگیم چاقو ضعیفه!!!!!
مطمئن باشید اگه لینوکس هم به اندازه ی ویندوز واحدیت داشت و به اندازه ی ویندوز مورد استفاده بود در نتیجه بیشتر براش زمان و هزینه گذاشته میشد و الان جایگاه دیگه ای داشت.
****هر چند فیلم هک کردن لینوکس هم در اینترنت کم نیست
ممنون میشم  یه بررسی داشته باشیم روی این معقوله جالبه حتما.

(04-19-2013, 07:04 AM)مهرداد عباسی نوشته: این مشکله لینوکس است یا سواد مدیران شبکه 

شما تا الان چند با درخواست نصب  Lync Server ویندوز داشتید من تا الان ۰ چون مدیر شبکه نمیدونه چیه 
خوب باید بره یاد بگیره مشکل ویندوز نیست 

نقل قول:صد در صد حذف ویندوز.ویندوز قابلیتهای خوبی و راحتی  رو در اختیار ادمینهای شبکه قرار میده و مخصوصا در ایران که کلا به کامپیوتری ها ظلم میشه!!!راه اندازی یه سرور اسون و مدیریت خوبش با ویندوز مسیر میشه.

یک چیزی سخت بشه تا ملت نتونند کانفیگ کنند ؟!!‌ تا به کامپیوتری ها ظلم نشه !!! 
مگر ویندوز را الان چند نفر بلد هستند کانفیگ درست کنند ؟ همین راه اندازی آسان جا نیافتاده  من هنوز مشکل دارم به مدیر شبکه بفهمونم بی خیال ورک گروپ شو ... بگذریم بحث طولانی است 

در کل اگر حتما میخواهید حذف کنید ویندوز دلیل بنده برای آزادی نرم افزار و حرکت به سمت استقلال و عدم وابستگی به شرکت های خارجی مثل ماکروسافت  است 
خوب به ما کامپیوتری ها ظلم میشه چون راستش برای برخی از مدیران محترم و سازمانها فقط میخوان یه چیز باشه ip بده و ارزش کار رو نمیدونن همون next next ویندوز خیلی هم زیاده تا کافنیگ لینوکس حتی اگه چند خط بیشتر نباشه.
بله رسیدن به یه سیستم عامل ملی (لینوکس)که خیلی روش کار شد و البته نتایج بالاپایینی هم داشت خیلی خوبه ولی در حال حاضر باید قبول کنیم بیش از 80-90 درصد کامیپوترهای دنیا و شاید بیشتر از این امار توی ایران از سیستم عامل ویندوز استفاده میکنن و نمیشه زیرساخت یک کشور رو به سادگی عوض کرد حتی اگر ایده عالی مثل داشتن به سیستم عامل ملی رو در ذهن داشته باشیم.

(04-19-2013, 07:04 AM)مهرداد عباسی نوشته:
نقل قول:و اما Back Track که واقعا چیزی است که در ویندوز پیدا نمیشه.همان سیستم عاملی که با در اختیار داشتن چند صد ابزار میتونه هر دستگاهی که به کامیپوتر وصل میشود را هک کرد!!!!

هر دستگاهی را ؟ واقعا ؟!!‌ مطمئن هستید ؟ من حاضر هستم امتحان کنم یاد یک جمله ای افتادم ...

اینکه میگید همه چیز مثلا چی رو میگید که نشه؟؟؟البته نه این که نباشه فقط من برام سوال شد چی؟چند وقت پیش توی یه فروم دیدم داشتن درباره ی هک ATM با bt بحث میکردن که خیلی برام جالب بود به خاطر این گفتم دیگه هر چیز!!!!
واقعا bt رو به عنوان یه انقلاب توی لینوکس(هک) میدونم الان شما سرچ هم بکنید دو تا سیستم عامل فکر میکنم هست
۱) BackTrack
2) Live-hacking

که خوب سهم زیادی رو bt میبره که واقعا حق هم داره.من زمان زیادی روش نزاشتم فقط برای چند پروژه کوچیک ولی هر چی بخوای دم دست هست.انگار با یه تجهیزات پیشرفته ی سنگین و نیم سنگین و سبک و... بهت وصل کرده باشن و بری جنگ!!!!!

(04-19-2013, 07:04 AM)مهرداد عباسی نوشته: من عرض کردم Redhat ما را تحریم کرده که یکی از 1000 ها نسخه لینوکس است تحریم کرده چون امریکایی است 
لینوکس تحریم نیست 
یکی از نسخه های لینوکس اسمش redhat است که شرکت توسعه دهنده آن به ایران پشتیبانی نمیدهند همین 
دیگر لینوکس های مشکلی ندارند

اما ویندوز کلا تحریم است چون تحت مالیکیت ماکروسافت است و ماکروسافت یک شرکت امریکایی است 
و ویندوز محصول این شرکت است و نسخه دیگری ندارد ....
بله درست میفرمایید من بد متوجه شدم چون فکر کردم اکثر نسخه های پولی و معروف لینوکس برای اروپا و امریکا هستن شاید تحریم باشیم ولی اطلاعات دقیقی ندارم.معذرت میخوام

نقل قول:بسته به نیازه شماست ولی تا حدود زیادی خیر.همان وب سرویسها هم برای ارایه ی خدمات به کلاینهای ویندوز هست!!!

یعنی کلاینت های لینوکسی بوووووووووووووووووووووووووووووووق
پس مثلا دوست من که 8 سال است با ویندوز کار نکرده بوووووووووووووووووووق میشه بفرمایید چرا نمیشه ؟؟
نه نمیگم کلاینهای لینوکس باز نمیکنن ولی اگه وب سایتی داشته باشید که مثلا مثلا روی بروز لینوکس باز بشه ولی روی بروز ویندوز باز نشه(فقط محض مثال) این وب سایت نمیتونه کارایی داشته باشه مگر اینکه هدف خاصی برای راه اندازیش باشه.

خوب این دوستتون خیلی جالبن.هشت سال اونم توی کار شبکه؟؟اونم  بازار ایران که سرویسها براشون بی ارزشه؟
همین تنظیمات ساده DNS-AD-DHCP-FTP- و... رو با لینوکس بخوایم راه بندازیم خیلی بیشتر درد سر داره.کلاینها رو چی؟حتی اگه روی سرورها هم فقط بشه لینوکس کار کرد روی کلاینها فعلا هرگز!!!من تعصبی روی لینوکس یا ویندوز ندارم هر کدوم که بهتر کارمو راه بندازنن.
در شرایطی که من شبکه ای رو دیدم که dhcp همه ی دستگاهاش باهم ip میدادن و کلاینتها خوش و خرم چند تا سرور ip دهنده داشتن .برن اسم لینوکس پیش بعضی ها دل شیر میخواد دی:

نقل قول:البته همانطور که میدانیم لینوکس کمتر به ویروس الوده شده ولی من فکر نمیکنم به دلیل قدرت لینوکس یا چیز خیلی بزرگی  باشه!!!!!

شاید داشتن بیشتر از ۱۰۰۰ نسخه لینوکس به نظر شما چیز بزرگی نباشه شاید توانایی لینوکس در مدیریت دسترسی های  کاربر ریشه و ... چیز خاصی نباشه 
ولی ویروس نویس باید از کجا بدونه شما از کدام یک از هزاران توزیع لینوکس استفاده میکنید و چه کانفیگی داره !!!
بله دقیقا.درست است که این هزار نسخه و مدیریت دسترسی و... لینوکس خیلی قدرتمند و خوب عمل میکنه ولی از دید یه ویروس نویس اصلا به صرفه نیست که برای این حجم تنوع که تازه کلش حدود 4-5 درصد از کامیپوترهای دنیاس که تازه افراد خاصی هم باهاش کار میکنن ویروس بنویسه مگر برای اهداف خاص.
شاید نشه گفت دستبرد نزدن دزدان به یه بانک/صندوق توی یه روستا دلیل بر امنیتی بودن اون محل هست.شاید به صرفه نیست.

نقل قول:در واقع ویروس ها توسط یه سری برنامه نویس خلاق که اشنا به تنظیمات سیستمی هستند و میتونن بقای برنامه ی خودشون رو در سیستم تضمین کنن نوشته میشه

هکر یک برنامه نویس خلاق است (در مورد منش هکر ها میتوانید از لینک های زیر استفاده کنید)  ببخشد به نظر من ویروس نویس یک  آدم مریض که قصد آن آزار و اذیت دیگران است  و باج گرفتن و دزدی از دیگران و ...
دست شما درد نکنه خوب شد گفتم یه ویروس نوشتم!!!!!!خوب شدیدا مخالفم.به نظرم یه ویروس نویس(به معنی واقعی وگرنه در زمینه ی هک هم کلاه صورتی ها زیادن) فردی بسیار خلاق و دارای دانش زیادی از سیستم هست(به استثنای من که نیستم).اصلا شاید بشه این طور گفت.
اگر ویروسها و بطور کلی بدافزارها رو شامل موارد زیر بدونیم.به طور کلی می‌توان ویروس‌های کامپیوتری را به این بخشها طبقه بندی کرد:
  1. ویروس‌ها (Viruses)

2. کرم‌ها (Worms)

3. اسب‌های تروا (Trojans)

4. بمب‌های منطقی (Logical Bombs)

5. اسب های تروجان

6. درب پشتی

7. خرگوش

8. جاسوس

9. روت کیت

10. Adware

خوب پس میتونیم بگیم یه هکر هم برای جلو بردن برخی از اهدافش باید به ویروس نویسی/بدافزار رو بیاره .
و در تاریخ کامپیوتر ویروسهای بزرگ بیشتر در حافظه موندن تا هک های بزرگ.
دلیل ویروس نشدن لینوکس به دلیل اینکه خیلی کسی نمیاد برای لینوکس ویروس بنویسه .تنوع نرم افزار برای هک ویندوز برای لینوکس  توجه کنیم.شما یه سیستم رو روشن کنید خیلی احتمالش کمه که با لوگوی ویندوز مواجه نشدید پس فکر برای هک کردن-ویروس نوشتن و زیر ذره بین قرار دادن این سیستم عامل به عنوان پر کاربردترین سیستم عامل دنیا خیلی بیشتر است.ناوارد بودن افراد نیز دلیل مضاعف میشه برای هکرها و ویروس نویسان .بزرگ بودن شرکت ماکروسافت و شهرتش به عنوان بزرگترین غول نرم افزاری کامیپوتر بازهم انگیزه ی مضاعف میشه برای افراد تا با نزدیک شدن به این شرکت بتونن شهرتی کسب کنن حالا اینکه هک سیستم عامل و یا ویروس شدن باشه.
***کشورها و دولت های بزرگ هزینه های چند صد میلیاردی که شاید بعضی وقتها از بودجه ی کتاب و درمانی و نفت و... ما خیلی بیشتر باشه صرفه یه سری ادم مریض نمیکنن که با این ویروسهای به سایتهای دولتی.بانکها.تاسیسات هسته ای و.. اسیب بزنن.

شاید این امار محوریت گفته های منو بیشتر برسونه 
*البته امارها در سایتهای مختلف تلورانس هم داشت که طبیعی هست ولی اصل موضوع یکی هست

Desktop Operating System statistics on Net Applications

Windows 7

44.73%

Windows XP  

38.73%

OS X
6.92%

Windows Vista  
4.99%

Windows 8
3.17%
Other
2.05%

Linux  
1.17%

March 2013

سیستم عامل لینوکس به عنوان یکی از قدرتمندترین سیستم عاملهای دنیاست که از نامهای خوبی رو به خاطر ما میاره مثل-      

((Mikrotik // cpanel // BT //android  //UTM  // IPtables&squid // ESX(moadel microsoft=hyper V //

ولی همچنان ویندوز به عنوان کاربر پسندترین سیستم عامل دنیا مطرح است و میتواند تا حد زیادی نیازهای سروری و کلاینتی ما را پوشش دهند.
بهتر است به عواملی چون:
1-پر کاربرد بودن ویندوز
2-زیر ذره بین قرار داشتن شرکتهای بزرگ
3-نا امن بودن سیستم های ما به دلیل عدم شناخت درست از سیستم و رعایت نکردن مواردی چون انتی ویروس و...
4-شهرت ماکروسافت
5- انتظار زیاد از یک  ویندوز کلاینتی در بحث امنیت
7-نا اشنایی مردم با لینوکس
8-عدم واحدیت لینوکس در نسخه
9-شهرت کم لینوکس در برابر ویندوز
10-و....

هیچ کامیپوتر و هیچ سیستم عامل به طور محض امن نیست ما فقط کار را برای هکرها سخت میکنیم...

موفق باشید و سربلند...
_____________________________________________________________________________​
پاسخ
سپاس شده توسط
با سلام خدمت همه دوستان عزیز

نقل قول:ایا همین اندازه که برای هک ویندوز اموزش -دایکومنت و ابزار هست برای لینوکس هم هست؟؟؟

بله تفاوتی احساس نمیشه به نظر من به خاطر متن باز بودن اسیب پذیری های (و همچنین به روزرسانی های ) بیشتری منتشر میشود و ابزار زیاد است

نقل قول:البته همونطور که گفتید ویندوز 8 نسخه داره که ساختارش تقریبا روی یه پایه هست .ولی ساختار و کانفیگ لینوکس بسیار متفاوت و پراکنده هست.پس برای این مقایسه باید یک نسخه ی لینوکس رو با نسخه ی ویندوز  مقایسه کرد.

اگر دقت کرده باشید من هم در پست قبل همین پیشنهاد را دادم حتی نسخه های را هم طوری عنوان کردم که با winxp زمان انتشار برابر باشد

نقل قول:راستش این حرف که به خودی خود ویندوز امن تر از لینوکس هست خارج از در نظر نگرفتن ابزارها برای هکش حرف یکی از استاتید من بود که توی این زمینه واقعا هم کار کرده بودن.ولی خارج از صحبت ایشون برام جالبه بدونم چطور مقایسه میکنید؟ دلیلتون برای این مورد چیه؟؟

شما اگر به اسیب پذیری های مثل NetpwPathCanonicalize یا Microsoft RPC DCOM یا MS06-040یا Relative Path Stack Corruption یا Netapi یا ... مرروی داشته باشید متوجه منظور بنده میشود

نقل قول:ایا یه سیستم عامل رایگان که ممکنه توسط گروهایی حتی دانشجویی نوشته و یا تغییر کرده باشه

بله خوب بستگی داره تعریف شما از دانشجو و دانشگاه چی باشه !!!

دانشجوهای دکترای MIT خوب نمیدانم شما با چه کسی مقایسه میکنید ؟!!
یا دانشجویان دانشگاه برکلی را با چه کسی مقایسه میکنید (جالبه دانشجویان برکلی را یاهو به عنوان توسعه دهنده سیستم عاملش قبول داره شما قبول ندارید ...)
یا گروه هایی مثل ماکروسافت یا IBM یا Intel شاید به عنوان توسعه دهنده قبول نداشته باشید
نقل قول:به اندازه ی یک سیستم عامل که پیشرفته ترین تیمهای امنیتی دنیا که محصولات امنیتی ویژه ای رو ارایه کردن و یا مشاور در پروژه های بزرگ بودن امن باشه؟؟؟

میشه کمی بیشتر راجبع این تیم های امنیتی و نمونه کار هاشون مدرک بگذارید ؟!!!
مثلا من تیم official security (فکر کنم معرف حضور هستند تیم توسعه کالی یا همون بک ترک سابق)یا تیم امنیتی گوگل را برای کار بر روی لینوکس و امنیت آن به عنوان نمونه کوچک معرفی میکنم
نقل قول:با یه ویندوز کرک شده که نه لایسنس درست حسابی داره نه اپدیت درست حسابی میگیره ونه انتی ویروس درست حسابی داره و هزار و نرم افزار کرک شده روش نصب کردیم بعد بگیم ویندوز امنیت نداره؟؟؟

مگر من گفتم کرک کنید تا نفوذ کنند ؟!!
مگر من گفتم چون کرک است من میتوانم نفوذ کنم یا از حفره های کرک شده داره استفاده میکنم؟
لایسنس نصب کنید فرقی نداره؟؟!!
مگر لینوکس انتی ویروس نصب میکنه ؟!!
مگر قرار نشد خام نصب کنیم؟!!
وقتی من دارم زمان را فریز میکنم ربطش به update چیه ؟!!!
نقل قول:در ضمن دو تا نکته جالب بود دقیق کنیم ما داریم روی ویندوز بحث میکنیم و نباید از ویندوز xp و یا کلاینتی انتظار داشت که اخر امنیت باشه اگه اینجور بود که دیگه ویندوز رو بهتون نمیدادن X$ !

شما ویندوز سرور نصب کنید فرقی نداره

نقل قول: نکته ی دوم بله دانشجویان شما یه 2003 میارن بالا که کرک شده و اپدیت و ... هم هیچی بعد از اون طرف با یه مثلا BT5 اونم R3 که کلی اپدیت گرفته و دیگه همه باگها رو میشناسه میخوان ویندوز بدبخت رو هک کنن.بله شما یه xp1 بیارید بالا armitage رو اجرا کنید خود به خود هک شده رفته!!!!یه شل کامل بهتون میده که کسی که پشت سیستم نشسته اینجور قدرتی نداره!!!!!

من کی بحث بک ترک را کشیدم وسط ؟!! بک ترک صرفا یک مجموعه ابزار است چه فرقی میکنه من با ویندوز xp نفوذ میکنم(یعنی یک ویندوز xp نصب میکنم شروع میکنم به نفوذ به یک ویندوز دیگه فقط یک کامپایلر C به من بدهید ممنون !!!)
مشکل حله ؟

نقل قول:بهتر نیست با یه R2 نسخه ی اصلی که همین امروز تمام اپدیتهای امنیتی رو گرفته و درش خبری از نرم افزار کرک شده نیست و درست کانفیگ شده بدید دانشجویانتون هکش کنن؟!!!!!!!(البته شما استاتید ولی اگه یه دانشجوی که تازه دنبال هک کردن باشه بتونه R2 با شرایط بالا به سادگی هک کنه خوب این یعنی اصلا رشته امنیت اطلاعات نباید باشه چون به سادگی همه چیز هک میشه.نمیشه با یه جنگنده(BT5) به جنگ یه چاقو(xp) رفت و بگیم چاقو ضعیفه!!!!!

ببیند حفره های یک ویندوز تا زمان استفاده عموم دست عموم نمیرسه دست هکر ها میتابه با فیمت های مناسب
من مثال ویندوز ۲۰۰۳ را زدم تا بگویم بعد از ۱۰ سال که حفره ها عمومی شده ببینم امنیت چقدر بوده
در سال ۲۰۱۸ میتوانید دست گل های ویندوز ۲۰۰۸ را هم ببینید
نقل قول:مطمئن باشید اگه لینوکس هم به اندازه ی ویندوز واحدیت داشت و به اندازه ی ویندوز مورد استفاده بود در نتیجه بیشتر براش زمان و هزینه گذاشته میشد و الان جایگاه دیگه ای داشت.

در حال حاظر بزرگترین سرور های دنیا (وب سرور ) دارند از لینوکس استفاده میکنند

گوگل یاهو و ... ماکروسافت و IBM همه از لینوکس استفاده میکنند به نظر شما کمه !!!

یک سرچ بزنید ببینید apache چند تا سرور را در حال حاظر پوشش میده !!!

نقل قول:اینکه میگید همه چیز مثلا چی رو میگید که نشه؟؟؟البته نه این که نباشه فقط من برام سوال شد چی؟چند وقت پیش توی یه فروم دیدم داشتن درباره ی هک ATM با bt بحث میکردن که خیلی برام جالب بود به خاطر این گفتم دیگه هر چیز!!!!
واقعا bt رو به عنوان یه انقلاب توی لینوکس(هک) میدونم الان شما سرچ هم بکنید دو تا سیستم عامل فکر میکنم هست
۱) BackTrack
2) Live-hacking
که خوب سهم زیادی رو bt میبره که واقعا حق هم داره.من زمان زیادی روش نزاشتم فقط برای چند پروژه کوچیک ولی هر چی بخوای دم دست هست.انگار با یه تجهیزات پیشرفته ی سنگین و نیم سنگین و سبک و... بهت وصل کرده باشن و بری جنگ!!!!!

یک بار دیگه عرض میکنم
پس
BackTrack 5r3
NodeZero.
BackBox Linux
Blackbuntu.
Samurai Web Testing Framework.
Knoppix STD.
Pentoo.
WEAKERTH4N.
Matriux Krypton.
DEFT.
CAINE
Bugtraq
Helix
nUbuntu
Network Security Toolkit (NST)
OWASP Labrat
Frenzy
grml
Ophcrack
FCCU
OSWA Assistant
Russix
Chaox-NG
GnackTrack
Katana
Securix-NSM
Auditor
KCPentrix
Protech
FIRE
Arudius
INSERT
Local Area Security (LAS)
NavynOS
Operator
PHLAK
PLAC
SENTINIX
Talos
ThePacketMaster
Trinux
WarLinux
Whoppix
WHAX
HeX
Stagos FSE
SNARL
و ...
یعنی شما این ها را به عنوان دیستروی تست نفوذ قبول ندارید ؟!!!

نقل قول:بله دقیقا.درست است که این هزار نسخه و مدیریت دسترسی و... لینوکس خیلی قدرتمند و خوب عمل میکنه ولی از دید یه ویروس نویس اصلا به صرفه نیست که برای این حجم تنوع که تازه کلش حدود 4-5 درصد از کامیپوترهای دنیاس که تازه افراد خاصی هم باهاش کار میکنن ویروس بنویسه مگر برای اهداف خاص.
شاید نشه گفت دستبرد نزدن دزدان به یه بانک/صندوق توی یه روستا دلیل بر امنیتی بودن اون محل هست.شاید به صرفه نیست.

راستش جاهایی که تونستن نوشتن وقتی میبیند خیلی لینوکس مقاومت میکنه بی خیال میشوند
و خیلی سریع پاک میشه و جوابگو نیست
هرکی هرچی دوست داشته نصب کرده

ببخشید هم جواب دادن دیر شد هم بعضی جاها حوصله جواب نداشتم اگر قسمت هایی خیلی جوابش مهم هست بگذارید تا جواب را بدهم
خیلی طولانی هست این پست ...

با تشکر موفق باشید
پاسخ
سپاس شده توسط شیشه بری
با سلام و عرض ادب خدمت تمامی دوستان
با تشکر فراوان از شما بابت صبر و حوصله و پاسخ هایی که دادید

نکات جالبی در پاسختون هست که نیاز به بررسی و تجربه و ... داره

ایشالله این پست رو چند سال دیگه هم باز بررسی میکنیم تا نظرات امروز و فردا رو ببینیم

با سپاس فراوان از شما

پاسخ
سپاس شده توسط مهرداد عباسی ، ؟؟؟