نظرسنجی: نظر شما در مورد مطالب این کتاب چیست؟
مفید است.
100.00%
3 100.00%
مفید نیست.
0%
0 0%
مجموع 3 رای 100%
* چنانچه به گزینه‌ای رای داده اید، با علامت ستاره مشخص گردیده است. [نمایش نتایج]

رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آزمایشگاه سیستم عامل با لینوکس
Heart 
کتابی اینترنتی تحت عنوان "آزمایشگاه سیستم عامل" ایجاد کرده ام که صلاح دیدم در این بخش برای دانلود دوستان قرار دهم.

مطالب مهمی از قبیل کامپایل کرنل لینوکس و درج فراخوان سیستمی در آن بحث شده است.
موفق باشید.
پاسخ
سپاس شده توسط مهرداد عباسی ، شیشه بری
با سلام خدمت شما

اول از همه تشکر میکنم برای اشتراک گذاری کتاب
به نظرم من مطالب کتاب مفید بوده و خیلی عالی است برای مطالعه گرچه کوتاه است ولی به هر حال زحمت کشیده شده ممنون

یک سوالی برای من پیش امده راستش دوستان زیادی سوال میپرسند خوشحال میشوم با کمک شما و دیگر دوستان جواب این سوال را به دست بیاریم

مشکل من برای دانشگاه است آیا در دانشگاه زیر ساخت و ترتیب های این درس رعایت شده
آیا دانشجو توانایی استفاده از سیستم عامل لینوکس را دارا است ؟
آیا مشکل دانشجو در آز سیستم عامل کامپایل کرنل است ؟

ببینید مثلا درس سیستم عامل (تئوری )موضوع را از پایه یاد میدهد و دانشجو اگر وقت بگذارد میتواند میتواند به خوبی یاد بگیرید

سوال :

اصولا هدف از درس آز سیستم عامل چیست ؟
آیا منبع از دانشگاه های معتبر مثل MIT یا ... هست معرفی کنید؟
دانشجو بعد از پاس کردن درس دقیقا قرار است به چه هدفی برسه؟

ممنون از وقتی که میگذارید
[عکس: <a href=www.Mojsazan.com.gif]" class="mycode_img" />
پاسخ
سپاس شده توسط شیشه بری
سلام و عرض ادب خدمت همه ی دوستان.

خواستم نظرمو رو خصوصی ارسال کنم که خوب در جمع اساتید شاید نظر من خیلی مطرح نباشه باز دیدم اینجا بزارم شاید بتونه ایده ای بده

راستش چیزی که من دیدم در مورد دانشگاههای ایران هر چند سرفصلهای رو به صورت کلی شاید از وزارت علوم طراحی بشه ولی دانشگاهها و اساتید به صورت زیادی سلیقه ای کار میکنند. مثلا ما در دوران کاردانی همش در حال خواندن تاریخچه بودیم. نمیدانم در ویندوزهای جدید و یا لینوکسهای توزیع جدید هم از این الگوریتما استفاه میشود یا نه! هر چند ساختار را یاد میگیرید و الگوریتمهای کلی مدیریتیه سیستم عامل را فرای از لینوکس یا ویندوز یا... و فقط مفهوم سیستم عامل و بخشهای مدیریتی(حافظه-فایل-Io-تله و...) ان می اموزید مثلا یاد میگیرید وقتی فلش را به سیستم وصل میکنید الان دارد در پشت صحنه چه میشود!!!!. در زمان کارشناسی هم باز سلیقه ای تر میشود و نهایت امر چیزی که من در دانشگاههای سطح متوسط دیده ام راه اندازیه سرویسهای معمولی بر روی لینوکس و ویندوز سرور هست!!!!قطعا در دانشگاههای تراز اول چون شریف-تهران-امیرکبیر و... قضیه کمی فرق میکند . به نظرم سوالتان باید در مورد دانشگاه خاص و یا استاد خاص باشند مثلا در دانشگاهی که بنده درس خواندم سال قبلش استادی داشتند که برای امنیت شبکه فقط تئوری میگفت اما در زمان ما استادی امد که کتاب عالی دکتر احسان ملکیان را به خوردمان داد و چند پروژه ی هک و امنیت و دستکاری هسته ی لینوکس در سطح ساده را اجرا کردند!به نظرم باز باید سوالتان را به دانشگاه خاص محدود کنید ولی جواب کلی این هست که بیش از 90 درصد تاریخچه را میخوانید و 8 درصد مطالب مفید در زمینه ی عملی و تنها 2 درصد مطالب جدید ان هم به صورت سرفصل وارد را فرا میگیرید!!

شاد و سربلند باشید...
پاسخ
سپاس شده توسط مهرداد عباسی
(03-20-2015, 04:05 PM)مهرداد عباسی نوشته: با سلام خدمت شما

اول از همه تشکر میکنم برای اشتراک گذاری کتاب
به نظرم من مطالب کتاب مفید بوده و خیلی عالی است برای مطالعه گرچه کوتاه است ولی به هر حال زحمت کشیده شده ممنون

یک سوالی برای من پیش امده راستش دوستان زیادی سوال میپرسند خوشحال میشوم با کمک شما و دیگر دوستان جواب این سوال را به دست بیاریم

مشکل من برای دانشگاه است آیا در دانشگاه زیر ساخت و ترتیب های این درس رعایت شده
آیا دانشجو توانایی استفاده از سیستم عامل لینوکس را دارا است ؟
آیا مشکل دانشجو در آز سیستم عامل کامپایل کرنل است ؟

ببینید مثلا درس سیستم عامل (تئوری )موضوع را از پایه یاد میدهد و دانشجو اگر وقت بگذارد میتواند میتواند به خوبی یاد بگیرید

سوال  :

اصولا هدف از درس آز سیستم عامل چیست ؟
آیا منبع از دانشگاه های معتبر مثل MIT  یا ... هست معرفی کنید؟
دانشجو بعد از پاس کردن درس دقیقا قرار است به چه هدفی برسه؟

ممنون از وقتی که میگذارید

با سلام
در مورد سوال اول:در دانشگاه معمولا ترتیب دروس رعایت می شود و اگر قرار باشد شما از مرحله 0 به 10 برسید این مراحل را به ترتیب ظاهری 0 و1 و2 ... و 10طی می کنید و پیش نیاز هایی برای اینکار در نظر گرفته شده است. مشکلی که وجود دارد برخی اساتید(99% 109 ) خودشون مفاهیم درسی را که می دهند به طور کامل بلد نیستند. برای همین مطالب منتقل شده به ترتیب 0 و 1- و 2- و ... و 10- می شود یعنی به مرور مطالب را هم که قبل از ورود به دانشگاه فرا گرفته بودید فراموش میکنید(اگر بخواهید با این سیستم حرکت کنید).

در مورد سوال دوم: جواب منفی هست. خود استاد با سیستم عامل ویندوز هم به طور درست نمی تواند کار کند چه برسه به کار کردن با لینوکس (اصلا در مورد مفاهیم نظر نمیدهم و فقط منظورم کار با محیط لینوکس است).

در مورد سوال سوم: وقتی دانشجو با محیط لینوکس آشنایی داشته باشد و مفاهیم آن را فهمیده باشد به نظرم به عنوان آزمایشگاه کامپایل کرنل یا موارد عملی دیگر شاید بد نباشد. نکته اینجاس که خود استاد با لینوکس کار نکرده و انتظاری هم از دانشجوها ندارد و صرفا یک امتحان کتبی و ...

در مورد بخش دوم
به نظرم هدف از درس های آزمایشگاهی اصولا پیاده سازی یا آشنایی عملی مفاهیم یاد گرفته شده است.مثل دیگر آزمایشگاه های فیزیک و ...
در مورد منبع هم من هم شنیدم که منابع از دانشگاه های معتبر است. به نظر درست می آید چون اونها تولید کننده این علوم هستند!
در مورد سوال آخر هم عموما دانشجو در مقطع کارشناسی باید مفاهیم مختلفی را در زمینه رشته ای که در آن قرار دارد یاد بگیرد در واقع بهتره بگم بفهمد و برای ادامه در مقاطع بالاتر به صورت تخصصی در زمینه ای خاص مربوط به رشته خود با هدف انجام کارهای پژوهشی ادامه تحصیل دهد.
و اما در صورتی هم که علاقه ای به انجام کارهای پژوهشی نداشته باشد، داشتن یک دید (حداقلی) درست از مفاهیم سیستم عامل یا برنامه نویسی یا ... می تواند در ادامه تبدیل شدن به یک نیروی فنی کمک بسیار زیادی کند. و حداقل ش این است که فرد دوباره کار را از ابتدا شروع نمی کند.

این هم لینک درس سیستم عامل در دانشگاه استنفورد:
 http://www.scs.stanford.edu/15wi-cs140
این حرکت هم جالب بوده که گویا پشتکار نداشتن:
http://mit-ocw.sbu.ac.ir/
در پایان این نظرات شخصی من هست نسبت به تجربه ای که دارم و افرادی که در اطرافم مشاهده میکنم . دوستان نقد کنند تا به نتیجه مطلوب تری برسیم.
پاسخ
سپاس شده توسط مهرداد عباسی