رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
برنامه‌های مدلسازی UML در لینوکس
چند روز قبل برای انجام یک پروژه نیاز به رسم یکسری UML Diagram داشتم و برای همین یک بررسی روی برنامه‌های مدلسازی UML در لینوکس داشتم و تقریبا همه برنامه‌های موجود رو بررسی کردم که نتایجش رو اینجا میارم:
نکته: اگر حوصله خوندن همه مقاله رو ندارید توصیه میکنم قسمتهای ۲ و ۵ رو مطالعه کنید.

۱. Dia
این برنامه مشهورترین برنامه مدلسازی و رسم دیاگرام در لینوکسه که قابلیتش تنها به رسم دیاگرامهای UML محدود نیست و قابلیت رسم خیلی از دیاگرامهای تخصصی در انواع شاخه‌های مهندسی رو داره و چندین plugin برای انجام کارهای اضافی و تولید کد و خروجیهای مختلف برای Dia وجود داره. تقریبا همه elementهای اصلی UML در Dia وجود داره و براحتی میشه هر شکل دیگه‌ای رو در دیاگرام رسم کرد ولی قابلیت تولید کد از این دیاگرامها بدون نصب Plugin وجود نداره و همچنین Dia هیچ طبقه بندی یا امکاناتی که کار شما رو در تحلیل و رسم دیاگرامها ساده‌تر کنه نداره و واقعیت اینه که Dia بیشتر یک نرم‌افزار رسم دیاگرامه نه یک نرم‌افزار مدلسازی نرم‌افزار.

۲.Umbrello
این یک نرم‌افزار تخصصی مدلسازی UML است که بر پایه KDE نوشته شده و از لحاظ interface و سادگی کار و تمیزی خروجی رقیب نداره و امکانات مناسبی هم داره. Umbrello یک نرم‌افزار کاملا استاندارد و خوبیه و تقریبا هر چیزی رو که لازم داشته باشید داره و قابلیت تولید کد به ۱۵ زبان مختلف رو داره که در بین همه نرم‌افزارهای مدلسازی UML بی‌نظیره و حتی برنامه‌های Enterprise موجود هم از اینهمه زبان پشتیبانی نمیکنند. امکان Reverse Engineering هم بصورت ابتدایی وجود داره و بنظر میرسه که در نسخه‌های آینده بر روی بهبود این امکان تمرکز خواهد شد.
تنها چیزی که Umbrello در مقابل نرم‌افزارهای Enterprise و گران قیمت کم داره همین امکان Reverse Engineering و همچنین امکانات هوشمندانه‌ای مانند تولید اتوماتیک collabration diagram از sequence diagram و یا ایجاد dependency بین یک usecase و sequence diagram و collabration diagram و activity diagram اون usecae هست که امکان ایجاد هوشمندانه‌تر رو به نرم‌افزار میده
یک اشکال دیگه Umbrello اینه که بنظر میرسه بعضی المنتها هنوز کاملا به UML 2 بروز رسانی نشدن و بخصوص sequence diagram ها بیشتر به UML1.1 شبیهند که امیدوارم که این اشکال در نسخه‌های بعدی رفع بشه.
گذشته از تمام این اشکالات بنظر من اگر شما برنامه‌نویس Java نیستید Umbrello بهترین گزینه برای شماست.

3.Gaphor
این هم یک برنامه تخصصی مدلسازی UML که دنباله رو Umbrello است و امکانات مشابهی داره ولی یکجاهای یکمی از Umbrello عقبتره.

۴.Omondo Eclipse UML Free Edition
این هم یک نرم‌افزار مدلسازی UML بر روی Eclipse نصب میشه و یک نرم‌افزار مدرن با امکانات خوب که البته بعضی امکاناتش تو نسخه free وجود نداره ولی کلا نرم‌افزار بدی نیست و اگر شما یک برنامه‌نویس جاوا هستید و از Eclipse بعنوان محیط توسعه استفاده میکنید میتونه خیلی بهتون کمک کنه. نکته‌ای که باعث شد من با این نرم‌افزار کار نکنم این بود که امکان Print نداشت و خروجی تصویری هم که بیرون میداد کیفیت فوق‌العده بدی داشت که آخر هم نفهمیدم این یک محدودیت برای نسخه free بود یا کلا اینقدر خروجی بدی داره! خلاصه استفاده از این رو بهتون توصیه نمیکنم مخصوصا که open source هم نیست.

۵. NetBeans UML
میرسیم به بهترین مدرنترین و هوشمندترین نرم‌افزار مدلسازی UML در دنیای open source این نرم‌افزار که بصورت یک plugin روی NetBeans نصب میشه و تنها ۱۱ مکابایت حجم داره آنقدر خوب و هوشمند طراحی شده که آدم باورش نمیشه همچین نرم‌افزاری open source باشه! بعضی از امکاناتی که رو که این نرم‌افزار داره برنامه‌هایEnterprise همچون Rational Rose هم نداره! مثلا امکان Apply design pattern یک امکان unique هست که فقط در NetBeans UML وجود داره و هیچ جای دیگه ندیدم! خروجیها و کد تولیدی مناسبی هم داره و امکانات هوشمندانه‌ای مثل تولید Collabration Diagram از روی Sequence Diagram و برعکس رو هم داره و سیستم Reverse Engineering مناسبی هم برای کدهای java داره.
تنها اشکال این نرم‌افزار اینه که تنها با کدهای Java کار میکنه و کاری به سایر زبانها نداره.

این ۵ نرم‌افزار بازیگران اصلی عرصه نرم‌افزارهای مدلسازی UML در لینوکس بودند ولی از برنامه‌های دیگه‌ای هم برای کشیدن دیاگرامهای UML میشه استفاده کرد مثل OpenOffice Draw و Corge و ... ار بین نرم‌افزارهای Enterprise برای لینوکس هم من Poseidon for UML رو توصیه میکنم.

منبع
[عکس: <a href=www.Mojsazan.com.gif]" class="mycode_img" />
پاسخ
سپاس شده توسط علی عرفانی
با سلام

نرم افزار ArgoUML هم برنامه ی خوبی در این زمینه هست که با جاوا نوشته شده 

توضیحات :‌

ArgoUML نرم افزار متن باز مدل سازی UML می باشد که تمامی استانداردهای نمودارهای UML را در خود جای داده است این نرم افزار بر روی هر پلتفرم جاوایی اجرا می شود و ده زبان دنیا را پشتیبانی می کند.

ویژگی ها :
پشتیبانی از تمام ۹ استاندارد UML
متا مدل ۱٫۴ یو ام ال
پشتیبانی از XMI
خروجی نمودارها با فرمت های GIF ,PNG,PS,EPS,PGML و SVG
ویرایش حرفه ای نمودارها
پشتیبانی از OCL
مدیریت رو به جلو
مدیریت رو به عقب (مهندسی معکوس)
بازتاب در عمل و ...

صفحه دانلود برنامه

عشق، عینک سبزی است که انسان با آن کاه را یونجه می بیند..... <<مارک تواین>> [عکس: 41519046592302695883.gif]
پاسخ
سپاس شده توسط مهرداد عباسی
من جدیدا visual paradigm را استفاده میکنم امکانات خوبی داره

نسخه رایگان  یا پولی و همچنین ویندوز و لینوکس و ... دارد

خوب بود راضی بودم تقریبا

http://www.visual-paradigm.com/
[عکس: <a href=www.Mojsazan.com.gif]" class="mycode_img" />
پاسخ
سپاس شده توسط علی عرفانی

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان