رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چطور انگلیسی را روان و بدون مکث صحبت کنیم؟
قبلا هم در رابطه با انگلیسی صحبت کردن مطالبی رو ارسال کرده بودم که ریک ابعاد خاصی رو مورد پوش ش قرار می دادند. اما تمرکز اصلی این پست الزما در یک دسته بندی نوین و اصولی پی ریزی شده و هدفی که این پست دنبال می کنه ارائه یک چهارچوب ثابت بعنوان مجموعه از تجاربم هست که مطمئنا شما رو در صحبت کردن روان و شیوا کمک شایانی خواهد کرد. دقت کنید که هیچ امری میسر نخواهد شد مگر اینکه در راستای تحققش به حد کافی تمرین و تکرار و خطا و اصلاح انجام بشه. تمرین و تکرارش و خطاش که به راحتی توسط خود شما عملی هستند بحث اصلاح رو هم در ادامه مطلب حتما مورد بحث قرار می دم.

اولین و ضروری ترین نکته در آغاز صحبت کردن با هر توانایی زبان، به نظر من، اعتماد بنفس هست. مثالی از خودم رو 4 سال پیش مطرح می کنم تا متوجه اهمیت این قضیه بشید. سر کلاس Passages1 با حدود 15 همکلاسی و یک استاد واقعا دانا و توانا هستم. لازم به ذکر هست که Passages دوره های پیشرفته زبان هست، اکثر همکلاسی هام 25 سال به بالا هستند و من کم سالترین زبان آموز (15 ساله) درست جلوی در نشستم و با نزدیکترین همکلاسی حداقل 1 متر فاصله دارم. از تمام مطالب مدرس نت برداری می کنم و تمام اشکلات خودم رو سر کلاس با کمک دیکشنری لانگمنی که دارم حل می کنم و کلا کلمه ای اساسی سر کلاس به زبان نیاورده ام. (البته این اتفاق قبلا هم افتاده بود ولی این ترم بخاطر فاصله بسیار زیاد سنی واقعا عاجز بودم). خلاصه جلسه چهارم یا پنجم، یک بحث اساسی در کلاس راجع به سیستم آموزشی کشور بخصوص آموزش و پرورش مطرح شد. همه نظرات خود را طبق معمول ارائه دادند و من ساکت گوش می دادم. ناگهان استاد نظر من رو هم جویا شد. اتفاقا چند روز پیش من بخاظر مشکلاتی که در مدرسه داشتم یک نامه فرضی به مدیر مدرسه راجع به مشکلات سیستم آموزشی نوشته بودم که شامل عدم توجه به استعدادها و توانایی های فردی بود و فقط می کوشید حجم عظیمی از اطلاعات نامفید را در ذهن دانش آموزان دیکته کنند. برای لحظه ای ترس تمام وجودم را گرفت ولی با جرئت دادن به خودم شروع به صحبت کردم، از انجایی که دایره لغت و گرامر خوبی داشتم و لهجه ام هم بد نبود حدود 3-4 دقیقه راجع به تمام مطالب در ذهنم بحث کردم. در بین صحبت هایم سرم را چرخاندم و دیدم کلاس با علاقه به من گوش می دهد. لحظه ای بود که خودم رو روی ابرها تصور می کردم. بعد از تمام شدن صحبت هایم مدرس رو به همکلاسی ها کرد و با لحن خاصی که هیچوقت فراموش نمی کنم گفت: “Boys, He IS good” و این شد که از آن پس من در تمام مباحث شرکت کردم و اکثر اوقات به خاطر اعتماد بنفسی که در من خلق شده بود نظر قاطع و بی جواب را در کلاس می دادم. این اعتماد بقدری در من انگیزه ایجاد کرد کلا کتابهای دیگرم را جمع کردم و فقط وفقط به زبان انگلیسی فکر کردم. پس نتیجه ای که می گیریم این هست که برای شروع یک مکالمه خوب و روان حتما باید اعتماد بنفس رو در خودتون بوجود بیارید و از هیچ چیزی نترسید، و بدونید که ترس هیمشه انسان رو از پیشرفت باز می داره.

مطلب دوم در مورد روان صحبت کردن داشتن اطلاعات کافی و ضروری هست، شمار زبان آموزانی که در سطوح بسیار ابتدایی(بخصوص بزرگسالان) به من مراجعه می کنند و می پرسند که آقا ما کی مثل شما می تونیم صحبت کنیم، بی شمار هست. تنها توصیه ای که من به این زبان آموزان دارم این هست که عجله نکنند چرا که برای ساختن یک جمله شما نمی تونید همینطوری فلبداهه سخن بگید. نیاز به کلمه، ساختار، تلفظ و … دارید که به تریج کسب می شه، پس اگر شما تازه شروع به صحبت کردن و یاد گرفتن زبان کردید به همین صحبت کردن دست و پا شکسته بسنده کنید و بدونید که با همین “ضعیف و ناجور” صحبت کردن هست که موفق خواهید بود روزی به قشنگی و صلابت صحبت کنید.

موضوع بعدی، صحبت کردن هست. شاید براتون عجیب باشه ولی تا صحبت نکنید نخواهید توانست روان و شیوا سخن بگید. لازم به توضیح می دونم که منظورم از صحبت کردن نوع محدودی از اون نیست و من اون رو خروج کلمات از دهان تفسیر می کنم. شما مطلبی رو بخونید و کلمات رو بلند بخونید تا از دهانتون خارج بشید. به فیلمی نگاه می کنید، هر از گاهی اون رو متوقف کنید و جملات را تکرار کنید. به نظر من با هر چه بیشتر گفتن کلمات سیستم گویایی شما با زبان جدید خو خواهد گرفت و خیلی زود خواهید دید که گفتن کلمات برای شما خیلی راحت تر می شوند. برای مثال در کتاب Interhange 2 زمانی با کلمه enthusiastic مواجه شدیم. فکر کردیم این سخت ترین کلمه انگلیسی هست و قیافه مان واقعا هنگام گفتن این کلمه خنده دار بود، ولی آنقدر تمرین کردیم و کلا با زبان کار کردیم که من این روزها این کلمه را ده ها بار بدون تغییر قیافه و مشکل سر کلاس بکار می برم.

قضیه چهارم، یکی از قضایای حساس شیوا صحبت کردن است و آن تقویت مهارت گوش دادنه. این بحث رو شاید بارها در همین وبلاگ مطرح کردم و همواره سومین توصیه ام به آنهایی که دوست دارند خوب انگلیسی صحبت کنند این است که سعی کنید به منابع زبان گوش دهید. بی هدف یا با هدف فرقی نمی کند هرچه بیشتر گوش کنید مغزتان بیشتر با زبان دوست خواهد شد. مصداق این قضیه گوش دادن به موسیقی است. شما هرچقدر بیشتر به آهنگ ها گوش دهید آنها را حفظ خواهید شد و شاید بهتر از خواننده آنها را خواهید خواند، کم کم آهنگ را شخصی سازی می کنید، موسیقی آن را در ذهنتان تغییر می دهید و گاها حتی کلمات جدیدی را جایگزین می کنید! چرا نتوانید این را با زبان انگلیسی انجام دهید؟ البته لازم به ذکر هست که مورد اول و دومی که در ذهنم راجع به بهتر یاد گرفتن زبان هست، کلاس و فیلم هست.

حالا شاید بپرسید که من این موارد را امتحان کردم و شاید مطلبی را به غلط یادگرفتم و این تا ابد در ذهن من ملکه شد، چه کار باید بکنم. نکته مهم در این رابطه که اصطلاحا خود اصلاحی می باشد در سطوح ابتدایی استفاده از منابع کنترل شده مثل سی دی ها، کتب و دیکشنری است و در مراحل بالایی می توان از منابع صوتی و تصویری گوناگون برای کنترل صحت سواد استفاده کرد که بی شک پاسخگو خواهد بود، زیرا بسیاری از آنها که خود آموزی کرده اند از این روش ها استفاده و نفع برده اند.

موفق باشید.

منبع
[عکس: <a href=www.Mojsazan.com.gif]" class="mycode_img" />
پاسخ
سپاس شده توسط