رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بهتر انگلیسی صحبت کنیم
#1
همواره یکی از بزرگترین دغدغه های زبان آموزان تو سطح ها و دوره های مختلف این هست که نمی تونند به اندازه کافی دایره لغت و گرامر خودشون رو در صحبت کردن مصرف کنند. این یکی از شاید بزرگترین مسائلی باشه که اکثر ما با اون مواجه هستیم و اصلی ترین علت اون بر میگرده به یادگیری سنتی لغات و اصطلاحات و شیوه صحبت کردن که به نوعی ما رو فقط با خود شیء آشنا می کنه و نوع مصزف اون رو به هیچ وجه به ما نمی آموزه. فرض کنید شما معنی کلمه ای مثل Education رو که یک اسم به معنای تحصیلات هست رو یاد می گیرید. و با فرض اینکه شما واقعا در تشخیص اسم بودن این خبره هستید واقعا زمانی خواهد رسید که از خودتون بپرسید خوب حالا من با این کلمه چی کار کنم؟ چون موقع یاد گرفتن اون صرفا یک معنی فارسی برای اون نوشتید یا اون رو حفظ کردید. لذا بکارگیری اون واقعا براتون دشوار خواهد شد. حال آنکه اگر یادگیری بصورت کامل و عملی انجام می شد، شما می تونستید بحث های آکادمیک زیادی رو به راحتی هندل کنید. به هر حال توصیه های زیر برای اون عده از علاقه مندان به یادگیری زبان ارائه می شه که دوست دارند با حداکثر استفاده از اطلاعات و دایره دانسته هاشون به صحبت کردن و ابراز نظر با زبان انگلیسی بپردازند:

1- کلمات و اصطلاحات رو با دقت و اصولی یاد بگیرید: بخش اول این توصیه به اونهایی هست که در کلاس های زبان شرکت می کنند. معمولا موقع یاد گرفتن کلمه جدید سعی کنید مثال مربوطه رو هم یادداشت کنید و در اولین فرصت که یک Pair Work یا پرسیدن سوال از مدرس باشه سعی کنید اون رو به صحیح ترین شکل به کار ببرید تا اون ساختار جمله ای به همراه آهنگش در ذهنتون نهادینه بشه. سعی کنید هرگز معنی فارسی کلمه رو یادداشت نکنید چون علاوه بر اینکه در مصارف بعدی واقعا دست و پای شما رو می بنده ( به خاطر محدودیت های زبان فارسی در مقایسه با انگلیسی )، ناخودآگاه شما رو از تفکر و تعمق در کلمات و اصطلاحات و کاربرد اونها دور می کنه.
بخش دوم هم برای افرادی که زبان انگلیسی رو بصورت Self-Study یاد می گیرند. برای این دسته از افراد انتخاب یک کتاب خود لغت بهترین راهکار می تونه باشه. این کتاب که حتما باید ذات خصوصیت بخش اول که همون توضیح انگلیسی و جامع لغات هست رو در بر داشته باشه. کتاب های متعددی در این زمینه وجود دارند که می شه به سری What’s in word – Vocabulary in Use – Vocabulary organizer اشاره کرد.

2- مواردی که یاد گرفتید رو به کار ببرید حتی Just for fun: شاید بطور متوسط روزانه 10 الی 20 لغت یا اصطلاح جدید یاد بگیرید. مغز انسان سیستم بسیار عجیبیه و پیچیدگی های خودش رو داره، مخصوصا این مغز در مورد ورودی های جدید بسیار حساس هست، عوامل زیادی ورودی ها و ماندگاری اونها رو تحت الشعاع قرار می دند. شوق و علاقه و استعداد در درجه اول یادگیری و تثبیت یک لغت و اصطلاح رو تا حد قابل توجهی تضمین می کنند، ولی چنانچه یادگیری شما خالی از عناصر فوق هست، باید مغزتون رو به این ورودی جدید عادت بدید تا باهاش خو بگیره. این عادت دادن شامل بکارگیری این لغات و اصطلاحات در بازه های زمانی مختلف حتی بی هدف می باشد. پس سعی کنید در فواصی زمانی رندوم دانسته هاتون رو به کار بگیرید و نگذارید در recycle bin مغزتون انباشته بشند.

3- تنوع لغات و نوع لغت رو حتما در نظر داشته باشید: یک کلمه ممکنه در آن واحد معانی متفاوتی داشته باشه، یا بلعکس ممکنه چند کلمه در آن واحد معنای واحدی هم داشته باشند، یا ممکنه دو کلمه معنای مشابه ولی کمی متفاوت داشته باشند، و یا ممکن هست کلمه ای نقش فعل، اسم، یا صفت رو بازی کنه که در همه شرایط فوق شما باید آگاه باشید که در هریک از آنها مصرف دانسته هاتون باید متغیر باشه. پس هنگام یادگیری کلمه ای رو کامل با تمام مشتقاتش یاد بگیرید تا هنگام مصرف مجبور نشوید از فعل به جای صفت یا قید استفاده کنید.
انگلیسی صحبت کردن

انگلیسی صحبت کردن

4- از تمام منابع اورجینال حداکثر استفاده رو بکنید: شاید برای صدمین بار متوالی در این بلاگ دارم می گم که کارآمد ترین و مناسب ترین روش برای یادگیری زبان بعد از کلاس های زبان انگلیسی تماشای فیلم هست. تمام افرادی که فیلم های انگلیسی زبان رو تماشا می کنند با مصارف واقعی کلمات آشنا می شند و واقعا این اعتماد بنفس رو در خودشون خلق می کنند که بتونند در شرایط مقتضی واقعا صحبت کنند. تماشای فیلم یا هر منبع اورجینال زبان انگلیسی خود باید با استراتژی های درخوری همراه باشه، چرا که صرفا تماشای فیلم برای لذت بردن و تفریح از اون کمک چندانی به پیشرفت این پروسه صحبت کردن نخواهد کرد. لذا سعی کنید در مورد فیلم ها برای چند بار متوالی فقط اونها رو تماشا کنید، دقت داشته باشید که مثل مورد یک فارسی گرایی ( زیر نویس فارسی ) در این مورد هم کامل نقش مخربی خواهد داشت. طبیعتا بسته به سطح زبانتون لغات و اصطلاحاتی رو کامل درک خواهید کرد، برخی را تا حدودی دست و پا شکسته و دسته ای دیگر را اصلا درک نخواهید کرد. سعی کنید دسته اول را فورا تثبیت کرده و جملات مشابه جملات فیلم را در ذهن خود تداعی کنید تا بتوانید با کاربردهای گوناگون آن در دنیای واقعا آشنا شوید. دسته دوم را در بندهای یک و دو و سه فوق وارد کرده و نتیجه را به ذهن بسپارید و دسته سوم را یادداشت کنید و جایی همواره برای مراجعات آینده داشته باشید. این بدین معناست که شما سعی می کنید حداکثر درصد جملات را درک کنید. این پروسه هیچگاه ابتداعا 100% پاسخ عملی نخواهد داشت. شما به عنوان یک یادگیرنده باید بدانید که حتی برای مدرسان زبان نیز درک 100% این فیلم ها دشوار است، چون واقعا گاها مواردی بکار می روند که در هیچ کتاب، دفترچه راهنما یا جزوه ای نیامده و این همه اش بستگی به تماس مستقیم با زبان دارد که در آن صورت 100 درک انجام خواهد شد.

5- دوستی برای انگلیسی صحبت کردن بیابید!: بی شک عملی کردن این گزینه بسیار دشوار است، چون معمولا یا دوستی این چنین گیر آدم نمی آد یا اگر هم بیاد فرصت و شرایط مناسب هیچگاه آماده نیست. سعی کنید در جلسات متفاوت speaking که تحت عناوین Talk show یا Chat club یا … در آموزشگاههای مختلف برگزار می شود شرکت کنید تا اطلاعات خود را به محک بکشید. سعی کنید تفکرات خود را با زبان انگلیسی انجام دهید و با خود به انگلیسی صحبت کنید. از چت روم هایی که دارای سلامت اخلاقی هستند و در آنها مباحث گوناگونی بحث می شود شرکت کنید تا توانایی های خود را آزادانه مطرح کنید.

ادامه دارد…

منبع
[عکس: <a href=www.Mojsazan.com.gif]" class="mycode_img" />
پاسخ
سپاس شده توسط


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Lightbulb ضرب المثل های انگلیسی علیرضا حر 2 4,671 01-03-2018, 10:05 AM
آخرین ارسال: سایت ساز کاریک
  10 اشتباه رایج در زبان انگلیسی Reza salehi 0 2,568 09-26-2015, 08:15 AM
آخرین ارسال: Reza salehi
  طرز نوشتن آدرس به زبان انگلیسی مهرداد عباسی 0 3,198 11-01-2013, 01:48 AM
آخرین ارسال: مهرداد عباسی
  5 نکته در یادگیری زبان انگلیسی با فیلم Learn English Through Movies مهرداد عباسی 0 3,272 06-02-2013, 09:02 PM
آخرین ارسال: مهرداد عباسی
  انگلیسی خیابانی مهرداد عباسی 1 5,688 01-04-2011, 09:23 PM
آخرین ارسال: مهرداد عباسی
  چطور انگلیسی را روان و بدون مکث صحبت کنیم؟ مهرداد عباسی 0 3,544 01-04-2011, 09:13 PM
آخرین ارسال: مهرداد عباسی
  فهرست ۳۴ واژه‌نامه‌ی آنلاین انگلیسی/فارسی مهرداد عباسی 0 4,141 01-01-2011, 01:17 AM
آخرین ارسال: مهرداد عباسی
  تصحیح خودکار غلطهای املایی رایج در زبان انگلیسی مهرداد عباسی 0 3,506 01-01-2011, 01:15 AM
آخرین ارسال: مهرداد عباسی
  روشی بصری و جذاب برای بهبود دایره لغات انگلیسی مهرداد عباسی 0 2,934 12-31-2010, 06:20 PM
آخرین ارسال: مهرداد عباسی
  منابع رایگان یادگیری زبان انگلیسی را از کجا پیدا کنیم؟ مهرداد عباسی 0 3,027 12-31-2010, 06:13 PM
آخرین ارسال: مهرداد عباسی

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان